SQL Notebook: ابزاری ویندوزی مبتنی بر SQLite برای مدیریت داده‌ها

SQL Notebook: ابزاری ویندوزی مبتنی بر SQLite برای مدیریت داده‌ها

SQL Notebook یک اپلیکیشن رایگان ویندوز است که این امکان را برای شما فراهم می‌کند تا داده‌های دیتابیسی را مشاهده کرده، تحلیل نموده و تغییرات مورد نظر را در آن‌ها ایجاد نمایید. این نرم‌افزار به کمک موتور قدرتمند SQLite که هم‌زمان از کوئری‌های استاندارد زبان SQL و فرمان‌های مختص SQL Notebook پشتیبانی می‌کند، اجرا می‌شود. SQL Notebook می‌تواند تمامی نیازهای کاربران سیستم‌عامل ویندوز برای تحلیل داده‌ها، فارغ از فرمت و منشأ آن‌ها برآورده سازد.

داده‌ها را به سادگی ایمپورت (Import) و اکسپورت (Export) کنید
با استفاده از SQL Notebook، می‌توان فایل‌های CSV ،JSON و Excel را به‌راحتی در جداول SQLite ایمپورت کرد و این‌کار به‌سادگی با استفاده از ویزارد گرافیکی و یا دستور IMPORT صورت می‌گیرد.

علاوه بر این، می‌توان جداول Microsoft SQL ،Postgre SQL و MySQL را به SQL Notebook لینک کرد و با استفاده از جداول لوکال (Local) کوئری‌های مدنظر را اجرا کرد (باید توجه داشت که داده‌های خارجی لینک شده، در فایل نوت‌بوک ذخیره نمی‌شوند مگر این‌که ما این کار را از برنامه بخواهیم.) قابلیت دیگری که این اپلیکیشن دارا می‌باشد این است که با استفاده از آن می‌توان جداول و اسناد را با فرمت CSV اکسپورت نمود.

برخی از مهم‌ترین ویژگی‌های SQL Notebook
- قابلیت ایمپورت فرمت‌های ‌داده‌ای مختلف
- پیش‌مشاهده دستورات SQL و نتایج حاصله پیش از انجام عمل ایمپورت داده‌ها  
- تبدیل خودکار نوع داده‌ها
- مدیریت داده‌ها بااستفاده از ویزاردهای Import و Export 
- ذخیره‌سازی داده‌ها، کامنت‌ها و کوئری‌ها در فایل‌های اختصاصی
- مشاهدهٔ داده‌ها به‌صورت تعاملی بااستفاده از کوئری‌های SQL در کنسول 
- امکاناتی فراتر از SQL استاندارد با استفاده از مجموعه دستورات و توابع از پیش تعریف شده
- فراخوانی اسکریپت‌ها بااستفاده از کنسول یا اسکریپت‌ 
- ذخیره‌سازی توضیحات مورد نظر در کنار کوئری‌های مختلف 

اجرای کوئری‌های سریع و نوشتن اسکریپت‌های پیچیده
SQL Notebook از ۲ رابط استاندارد برای انجام کوئری‌های SQL استفاده می‌کند که عبارتند از Console و Script.

- کنسول (Console): کنسول درواقع یک Command Prompt بوده که مناسب انجام کوئری‌های سریع است؛ بااستفاده از این پرامپت می‌توان فرمان‌های SQL مورد نظر را به اجرا درآورد و نتایج حاصل را در همان‌جا مشاهده نمود. این فرمان‌های اجرا شده در فایلی اختصاصی بایگانی شده تا درصورت نیاز در آینده، دردسترسی باشد.

- اسکریپت (Script): می‌توانید با استفاده از یک ویرایشگر متنی، اسکریپت‌های پیچیده‌تری ایجاد کنید؛ اسکریپت مورد نظر را می‌توان با استفاده از کلید F5، کنسول و یا با فراخوانی به‌وسیلهٔ دیگر اسکریپت‌ها (با استفاده از دستور EXECUTE) اجرا کرد. همچنین می‌توان بااستفاده از دستور DECLARE PARAMETER، پارامترهای ورودی اسکریپت را نیز تعریف کرد.

برنامه را مستقیماً در SQL Notebook ذخیره کنید
این امکان فراهم شده تا اسناد ایجاد شده را مستقیماً در SQL Notebook و در کنار اسکریپت‌ها و داده‌های SQL خود ذخیره نمود؛ همچنین بااستفاده از قابلیت‌هایی همچون تغییر فونت، لیست، جهت‌دهی متن و ایجاد جدول و ...، می‌توان مستندات مد نظر خود را شکل‌دهی کرد.

درضمن، می‌توان خروجی کنسول و اسکریپت را نیز برای اضافه نمودن توضیحات در مورد آن‌ها به صورت متنی نیز ذخیره نمود؛ به این ترتیب، می‌توانید کد و توضیحات مربوط به آن‌را در یک محل ذخیره کرده و در آینده امکان بازنگری مجدد آن‌ها در SQL Notebook برایتان ساده‌تر می‌شود.

با استفاده از کلید F1، راهنمای برنامه در دسترس شما است
می‌توانید بااستفاده از راهنمای گنجانده شده در برنامه، پاسخ سؤالات خود در مورد برنامه را پیدا کنید؛ با فشردن کلید F1 و استفاده از راهنمای برنامه، می‌توان اسناد موجود در راهنما را جست‌وجو نمود. این راهنما SQLite و SQL Notebook را در بر می‌گیرد و تمامی دستورات و توابع SQL در آن وجود دارند (این امکان نیز وجود دارد که از راهنمای آنلاین برنامه نیز استفاده کرد.)

SQL Notebook رایگان است!
یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های این نرم‌افزار رایگان و اپن‌سورس بودن آن است که تحت لیسانس MIT به‌ بازار عرضه شده است. درصورت تمایل، از طریق لینک دانلود SQL Notebook می‌توانید این نرم‌افزار را دانلود نموده و مورد استفاده قرار دهید.

منبع