اقدام جدید ماینکرفت برای آموزش برنامه‌نویسی

اقدام جدید ماینکرفت برای آموزش برنامه‌نویسی

اپل تنها شرکت بزرگ تکنولوژی نیست که آموزش کدنویسی به علاقمندان را در دستور کار خود قرار داده است (برای آشنایی بیشتر با این موضوع، به مقالهٔ اپل استورها کلاس‌های کدنویسی Swift برگزار می‌کنند مراجعه نمایید.) ماینکرفت اخیراً برنامه‌ای تحت‌عنوان Code Builder for Minecraft را عرضه کرده که ماژول جدیدی است که محیط گیمینگ ماینکرفت را برای آموزش ساخت نرم‌افزار به کودکان آماده می‌کند و نسخهٔ بتا برای دانش‌آموزان و علاقه‌مندان در مدارس، کتابخانه‌ها و نهادهای دیگر دردسترس قرار گرفته است. شاید انتظار زیادی نباشد اگر بنا به محبوبیت بسیار زیاد ماینکرفت در میان اقشار مختلف جامعه، از این شرکت انتظار داشته باشیم تا Code Builder را برای گروه‌های سنی بیشتری عرضه کند!

Code Builder for Minecraft این امکان را فراهم می‌کند تا بازیکن‌ها بتوانند بااستفاده از کدهای واقعی، کنترل رفتار یک روبات به‌نام «The Agent» را برعهده بگیرند. کنسول کدنویسی با تایپ code/ دردسترس قرار می‌گیرد و کدنویسان مبتدی می‌توانند بااستفاده از تکه کدهای مختلف، برای ساخت یک برنامه اقدام کنند (Code Builder همچنین با پلاگین‌های آموزش کدنویسی دیگری مانند Tynker نیز سازگار است.)

در ابتدا، مایکروسافت عرضهٔ نسخهٔ آموزشی ماینکرفت را در ماه ژانویه 2016 اعلام کرد؛ یعنی حدوداً یک سال و نیم پس از خرید این گیم از سازندهٔ آن، یعنی Markus Persson به‌مبلغ 2.5 میلیون دلار! سبک این بازی در ابتدا در ژانر Survival (تلاش برای بقا) دسته‌بندی می‌شد، اما با افزایش طرفدارانش و خلاقانه بودن این بازی، از ماینکرفت در مورد هر چیزی، از آموزش گرفته تا ساخت نسخهٔ المثنی از بناهای تاریخی مهم در دنیا شروع به‌ استفاده شد.

بسیاری از شرکت‌های تکنولوژی محصولات آموزشی اعم از رایگان و پولی عرضه می‌کنند (به‌عنوان مثال، گوگل نسخه‌های آموزشی محصولات خود را ارائه می‌کند)، برخی شرکت‌ها نیز پا را فراتر گذاشته و آموزش کدنویسی به کودکان را آغاز کرده‌اند.

مثلاً اپل چندی پیش Swift Playgrounds را به‌عنوان اپ iOS عرضه کرد که درس‌هایی در مورد کدنویسی را بااستفاده از شخصیت‌های کارتونی که در محیطی خیالی حرکت می‌کنند به نمایش گذاشت که مباحثی مانند دستورات (Commands)، توابع (Functions)، حلقه‌ها (Loops) و دستورات شرطی (Conditionals) پوشش داده شده‌اند (برای آشنایی بیشتر با پلتفرم Swift Playgrounds، به مقالهٔ Everyone Can Code: اپلیکیشن جدید اپل برای آموزش کدنویسی به کودکان مراجعه نمایید.)

البته آموزش کدنویسی به تعداد زیادی از کودکان، فواید بسیار زیادی برای شرکت‌های تکنولوژی نیز به‌دنبال خواهد داشت؛ دانش آموزانی که سوئیفت را یاد می‌گیرند ممکن است از سنین پایین به پلتفرم iOS تمایل پیدا کرده و عمر خود را صرف توسعهٔ اپ‌های iOS نمایند (یا حداقل از محصولات اپل استفاده کنند!) در اقدامی مشابه، تبدیل ماینکرفت به پلتفرم آموزشی باعث می‌شود کودکان به اکوسیستم ماینکرفت وفادار باقی بمانند.

در عین حال، برای کسانی که در مدرسه به سر نمی‌برند و قصد دارند کدنویسی یاد بگیرند، پلتفرم‌هایی نظیر ماینکرفت و Swift Playgrounds -در کنار سایت‌هایی مثل Code.org که توسط ۲ برادر ایرانی به‌ نام‌های علی و هادی پرتوی راه‌اندازی شده- می‌توانند شانسی برای یادگیری این مهارت فراهم نمایند.

منبع