Stripe: شرکتی که به پرسنل خود آموزش کدنویسی می‌دهد!

Stripe: شرکتی که به پرسنل خود آموزش کدنویسی می‌دهد!

اهمیت آموزش اصول کدنویسی به اقشار مختلف جامعه -از کودکان گرفته تا بزرگسالان- امروزه چنان زیاد شده است که می‌بینیم شرکت‌های بزرگی همچون اپل، گوگل، فیسبوک و دیگر غول‌های فناوری دنیا شروع به سرمایه‌گذاری روی این قضیه کرده‌اند. گرچه بسیاری از شرکت‌ها برای آموزش اصول کدنویسی به پرسنل خود به همان دوره‌های آموزشی آنلاین که ما و شما از آن‌ها استفاده می‌کنیم اکتفا می‌کنند، اما این درحالی است که برخی شرکت‌ها همچون Stripe آموزش کدنویسی را به شیوهٔ اختصاصی خودشان استارت زده‌اند!

Stripe -که در میان دولوپرها بسیار محبوب است- یک سیستم پرداخت آنلاین است که به‌واسطهٔ ارائهٔ APIهایی با ویژگی‌های پیاده‌سازی بسیار آسان، درآمد قابل‌توجهی در این زمینه داشته است (برای آشنایی بیشتر با این سرویس، به مقالهٔ Stripe پلتفرمی برای پرداخت درون اپلیکیشنی مراجعه نمایید). به‌طورکلی، APIهای شرکت استرایپ با درنظر گرفتن سختی پروسهٔ پردازش کارت‌های اعتباری، بسیار خوب ساخته شده‌اند.

مدت زمان زیادی نیست که مدیران این کمپانی شروع به آموزش اصول کدنویسی به پرسنل خود کرده‌اند. این کمپانی اظهار داشته تلاش‌هایی که در زمینهٔ آموزش کدنویسی انجام داده، به هیچ وجه به این دلیل نیست که از همهٔ کارمندانش مهندس نرم‌افزار بسازد، بلکه این اقدامات تلاشی برای فراهم کردن دید عمیق‌تری از طرز انجام کار در این شرکت است. در همین راستا در بیانیهٔ این شرکت آمده:

سال گذشته، ما تصمیم گرفتیم یک قدم جلوتر رفته و برای هر کارمندی که علاقمند است، کلاس آموزش کدنویسی برگزار کنیم؛ هدف از این کلاس‌ها این نبود که به افراد کمک کنیم تا یک دولوپر تمام‌وقت شوند، بلکه درعوض هدف این بود که به افراد برای درک عمیق‌تر و بهترِ چگونگی پروسهٔ توسعهٔ نرم‌افزارهای مدرن کمک شود تا با روش‌های حل مسئله در شرکت‌های حوزهٔ تکنولوژی بیشتر آشنا شوند و فهم این موضوع برای آن‌ها راحت‌تر شود. همچنین امیدوار بودیم که اگر شرکت‌کنندگان از این موضوع لذت برده باشند، این کار بتواند پایه‌ای باشد برای ادامهٔ خودآموزی آن‌ها چراکه معمولاً شروع کردن، سخت‌ترین قسمت انجام کار است.

این برنامهٔ آموزشی 50 ساعته، از آگوست 2016 شروع شد به مدت 10 هفته طول کشید؛ هر هفته 24 نفر دانشجو در ۲ کلاس 2.5 ساعته‌ شرکت می‌کردند که مربی آن‌را شرکت Stripe مخصوصاً برای همین برنامه به‌کار گرفته بود.

محوریت کلاس‌ها، توسعهٔ وب بود اما درعین‌حال، مباحثی پیرامون HTTP ،Ruby ،Linux ،Git ،SQL ،HTML ،CSS و JavaScript نیز به دانشجویان ارائه می‌شد. این کلاس‌ها شامل تدریس حضوری، ویدئو کنفرانس و پیاده‌سازی پروژه‌های شخصی بودند. همچنین مربیان شرکت Stripe به جای جابه‌جایی بین زبان‌های برنامه‌نویسی، متدهای رایج تدریس را به بخش‌های اختصاصی تقسیم کردند که عبارتند از:

- مقدمه‌ای بر مهندسی (4 ساعت در هفته): یادگیری طرز فکر کردن در مورد کدها به همان متدی که مهندسین این شرکت انجام می‌دهند؛ همچنین آموزش در مورد زبان برنامه‌نویسی Ruby و نحوهٔ دیباگ کردن آن و استفاده کردن از ابزارهایی مانند گیت‌هاب و ترمینال صورت گرفت.

- مرحلهٔ Stack: بررسی ترکیبی از تکنولوژی‌هایی که ساختار یک وب اپلیکیشن را تشکیل می‌دهند، مانند HTML ،CSS و غیره که ۱ ساعت در هفته بود.

- پیاده‌سازی پروژه‌: ساخت یک پروسهٔ انتگرال‌گیری ساده توسط API مخصوص Stripe و درنهایت طراحی پروژه پایانی به انتخاب خود دانشجو که ۴ ساعت در هفته به‌طول می‌انجامید.

شرکت Stripe درنظر دارد که در سال جاری -۲۰۱۷- نیز 100 نفر از کارمندان غیر مهندس خود را با این سیلابس آموزشی تعلیم دهد؛ این یک روش اصولی و اختصاصی برای آموزش کدنویسی به پرسنل شرکت است که حتی می‌تواند حس وفاداری کارمندان به شرکت را هم تقویت کند.

پیش از این گفتیم که غول‌های فناوری دنیا همچون اپل، گوگل، فیسبوک و غیره هم تلاش‌هایی برای آموزش کدنویسی به اقشار مختلف داشته‌اند که در ادامه به برخی از شاخص‌ترین تلاش‌های این شرکت‌ها برای آموزش اصول کدنویسی اشاره خواهیم کرد:

به‌طور مثال، کمپانی اپل شروع به برگزاری کلاس‌های کدنویسی Swift در اپل‌ استورها کرده است، پلتفرم گیمینگ ماینکرفت با برنامه‌ای موسوم به Code Builder فضایی برای آموزش کدنویسی به کودکان فراهم آورده است، شرکت مایکروسافت با ارائهٔ سرویس Project Torino اقدام به آموزش اصول کدنویسی به کودکان کم‌بینا کرده است، یادگیری علوم کامپیوتری و برنامه‌نویسی با وب‌سایت آموزشی جدید گوگل، درواقع به‌منزلهٔ مجموعه‌ای از ابزارهای مختلف برنامه‌نویسی و سایر منابع اصلی برای آموزش علوم کامپیوتری توسط گوگل به شما و فرزندانتان است.

حال نوبت به نظرات شما می‌رسد؛ چرا شرکت‌های فناوری در کشورهای جهان اول این‌قدر روی آموزش مهارت‌های کدنویسی به اقشار مختلف جامعه تأکید داشته و روی این قضیه سرمایه‌گذاری می‌کنند؟ علاوه بر این، آیا تاکنون یک شرکت ایرانی را دیده‌اید که چنین سیاستی را در پیش گیرد؟ نظرات و دیدگاه‌های خود را با ما و سایر کاربران سکان به اشتراک بگذارید.

منبع