Stack Overflow Trends: امکانی جدید و رایگان برای ارزیابی محبوبیت زبان‌های برنامه‌نویسی

Stack Overflow Trends: امکانی جدید و رایگان برای ارزیابی محبوبیت زبان‌های برنامه‌نویسی

از این پس کاربران وب‌سایت Stack Overflow می‌توانند اطلاعات و آمار دقیقی دربارهٔ جدیدترین‌ها و محبوبترین‌های حوزهٔ برنامه‌نویسی و فناوری به صورت رایگان کسب نمایند. رتبه‌بندی موارد بر اساس میزان محبوبیت بین کاربران باتوجه به پرسش‌های انجام شده پیرامون هر موضوع در بازهٔ زمانی ۱ ماهه می‌باشد و اگرچه نتایج مقایسه‌ها ممکن است خیلی دقیق نباشند، اما می‌توان تأثیر جدیدترین تغییرات در موضوع‌های مرتبط را در آن‌ها مشاهده نمود.

Stack Overflow را می‌توان یکی از پرمخاطب‌ترین وب‌سایت‌ها بین برنامه‌نویس‌ها و دولوپرهای وب دانست؛ منبعی که نه‌تنها برای دولوپرهای تازه‌کار دارای اطلاعاتی ارزشمند است، بلکه توانسته برای کاربران با‌تجربه نیز راه‌گشای بسیاری از مشکلات و پرسش‌ها باشد.

در ماه ژوئن سال 2016، این وب‌سایت بخش Documentation مورد نیاز برای برنامه‌نویسان را به کاربران خود معرفی نمود (برای آشنایی بیشتر، به مقالهٔ Stackoverflow با ارائهٔ بخش Documentation، کار را برای برنامه‌نویس‌ها ساده‌تر کرد مراجعه نمایید.)

این وب‌سایت، هم‌اکنون نیز با ارائهٔ Stack Overflow Trends، توانسته‌ است محبوبیت خود را بیش‌ازپیش افزایش دهد؛ برای استفاده از این بخش تنها کافی است نام گزینه‌های مورد نظر خود را در قسمت Tags وارد نمایید تا نتایج به صورت نموداری در بازه زمانی چند ساله برای شما نشان داده شوند.

Stack Overflow با وجود حجم زیاد داده‌هایی که در اختیار دارد، هرساله گزارش ها و مستندات سودمندی را درباره موضوعات مربوط به برنامه‌نویسی و توسعهٔ وب ارائه می‌دهد؛ همچنین این وب‌سایت با بررسی رفتار و علائق کاربران و عملکرد آن‌ها در پرسش‌نامه‌ها و نظرسنجی‌های گوناگون، می‌تواند یک منبع مورد اعتماد درباره میزان محبوبیت زبان‌های برنامه‌نویسی بین کاربران باشد. نتایجی از این دست برای برنامه‌نویسان تازه‌کار اهمیت زیادی دارد و با توجه به آن‌ها می‌توانند مسیر راه خود را دقیق‌تر مشخص نمایند.

در پایان یادآوری این نکته همچنان که در بلاگ Stack Overflow نیز به آن اشاره شده است می‌توان سودمند باشد که به‌صورت کلی پرسش و پاسخ دربارهٔ بعضی از موضوعات و زبان‌های برنامه نویسی بیشتر از سایر موارد بوده و این موضوع ارتباط دقیقی با میزان محبوبیت آن‌ها ندارد، اما همچنان در حال حاضر این وب‌سایت را می‌توان یکی از معتبر‌ترین منابع موجود برای یادگیری و افزایش سطح دانش فنی و تخصصی قلمداد کرد.

نیاز به توضیح نیست که وب‌سایت TIOBE تاکنون به‌عنوان یک از مراجع رسمی برای مشخص شدن میزان محبوبیت زبان‌های برنامه‌نویسی مختلف شناخته می‌شد که با روی کار آمدن بخش Stack Overflow Trends، به‌نظر می‌رسد که رقابتی مابین این دو وب‌سایت شکل خواهد گرفت! نظر شما چیست؟ به‌نظر شما کدام‌یک از آن‌ها گوی سبقت را از دیگری خواهد ربود؟ نظرات و دیدگاه‌های خود را با ما و سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.

منبع


علی فلاحی