آخرین یافته‌ها در ارتباط با روندهای جستجوی صوتی

آخرین یافته‌ها در ارتباط با روندهای جستجوی صوتی

امروزه شاهد رشد روزافزون جستجوی صوتی و محبوب‌تر شدن آن در میان کاربران هستیم و این در حالی است که آخرین آمار و ارقام از آغاز حرکت این صنعت به‌سمت کسب محبوبیت بیشتری در میان کاربران حکایت دارد. آژانس بازاریابی دیجیتال Stonetemple در مطالعه‌ای موردی، به‌بررسی چگونگی استفادۀ کاربران ایالات متحده از دستورات صوتی پرداخته که در ادامه به بررسی نتایج این مطالعه خواهیم پرداخت.

تمایل به استفاده از دستورات صوتی
این‌طور به‌نظر می‌رسد که جستجوی صوتی هنوز به یک امر پذیرفته شده در مکان‌های عمومی تبدیل نشده و افراد ترجیح می‌دهند در مکان‌های عمومی -حتی اگر با دوستان خود در یک رستوران و یا با همکاران خود در محل کار باشند- از سایر روش‌های جستجو استفاده کنند.

نتایج این بررسی نشان می‌دهد افرادی که از دستورات صوتی استفاده می‌کنند اغلب ترجیح می‌دهند این روش جستجو را هنگامی که در خانه تنها هستند، هنگامی که با دوستان خود در خانه هستند و هنگامی که در دفتر کار خود تنها می‌باشند به‌کار ببرند (موقعیت حضور در رستوران با دوستان و حضور در محل کار با همکاران، جایگاه‌های بعدی را در این زمینه به خود اختصاص داده‌اند.)

محبوبیت روش‌های متنوع جستجو
هنوز هم جستجو در مرورگر موبایل محبوب‌ترین روش جستجو در میان کاربران موبایل است، پس از آن استفاده از اپ‌های موتور جستجو قرار دارد و جستجوی صوتی جایگاه سوم را از نظر میزان محبوبیت به خود اختصاص داده است.

دستورات صوتی برای چه منظوری استفاده می‌شوند؟
دستورات صوتی در موارد مختلفی به کار می‌روند؛ این بررسی نشان داده است اغلب افرادی که از این روش استفاده می‌کنند عمدتاً آن‌را به‌منظور برقراری تماس، جستجوی آنلاین، تایپ متن و جهت‌یابی در نقشه به کار می‌برند.

دلایل روی آوردن به جستجوی صوتی
سرعت موضوعی است که بیش از 71% افراد شرکت‌کننده در این پژوهش از آن به‌عنوان اصلی‌ترین دلیل علاقۀ خود به استفاده از دستورات صوتی یاد کرده‌اند؛ درواقع، اغلب افراد به‌دلیل سریع بودن این روش از آن استفاده می‌کنند. دلایل مهم بعدی عبارتند از این‌که «پاسخ سوال مطرح شده در جستجوی صوتی برای کاربر خوانده می‌شود» و همچنین این‌که «در این روش نیازی به تایپ کردن نیست».

چه انتظاری از دستیار شخصی خود دارید؟
در چند سال اخیر شاهد ظهور دستیاران شخصی در موبایل‌ها، لپ‌تاپ‌ها و کامپیوترهای دسکتاپ بوده‌ایم؛ این دستیار‌ها هنوز در مراحل اولیۀ توسعۀ خود هستند و به‌نظر می‌رسد روند گسترش استفاده از آن‌ها در آینده شتاب بیشتری بگیرد. شرکت‌کنندگان در این پژوهش در پاسخ به این سوال که چه انتظاری از دستیار شخصی خود دارند، اکثراً مواردی چون ارائۀ نتایج بیشتر (به‌نحوی که دیگر نیازی به مراجعه به سایر اپ‌ها و وب‌سایت‌ها نباشد) و تعامل بیشتر با سایر اپلیکیشن‌ها را به‌عنوان مهم‌ترین انتظارات خود مطرح نموده‌اند.

دستیار شخصی شما تا چه حد قادر به درک دستورات است؟
شاید هنوز نگرانی‌هایی در مورد درک صحیح دستورات صوتی توسط دستیار شخصی وجود داشته باشد اما به‌نظر می‌رسد که اغلب کاربران از سطح درک آن نسبتاً راضی هستند. اغلب شرکت‌کنندگان در این مطالعه از واژگان «خیلی خوب»، «خوب» و «نه خیلی بد» برای توصیف سطح درک دستیار شخصی خود استفاده کرده‌اند.

آیا دستورات صوتی آزاردهنده است؟
هرچند جستجوی صوتی روزبه‌روز محبوب‌تر می‌شود، اما همهٔ افراد به استفاده از دستورات صوتی علاقمند نیستند؛ ظاهراً درصد بالایی از کاربران این روش را آزاردهنده تلقی می‌کنند (به‌ویژه هنگامی که توسط دیگران استفاده شود!) البته این موضوع ممکن است با نامأنوس بودن نسبی این تکنولوژی مرتبط باشد؛ همواره مقاومت جامعه در برابر تغییر، موضوعی است که نمی‌توان آن را در مورد تکنولوژی‌های جدید نادیده گرفت.

سخن پایانی
استفاده از دستورات صوتی در حال فراگیرتر شدن است و کاربران در جستجوهای روزانۀ خود روزبه‌روز تمایل بیشتری به این روش جستجو پیدا می‌کنند؛ سرعت بالا و امکان شخصی‌سازی از جمله موارد روی آوردن کاربران به این تکنولوژی است و برای مأنوس‌تر شدن آن در جامعه، تنها گذر زمان است که می‌تواند کارساز باشد.

دیدگاه شما چیست؟ آیا شما هم از از دستورات صوتی در موبایل و یا کامپیوتر خود استفاده می‌کنید؟ آیا با آن احساس راحتی می‌کنید؟ بیشتر در چه مکان‌ها و موقعیت‌هایی ترجیح می‌دهید از جستجوی صوتی استفاده کنید؟ آیا استفادۀ سایرین از دستورات صوتی برای شما آزاردهنده است؟ دیدگاه‌ها و تجربیات خود را با ما و سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.

منبع


رائفه خلیلی