اپل استورها کلاس‌های کدنویسی Swift برگزار می‌کنند

اپل استورها کلاس‌های کدنویسی Swift برگزار می‌کنند

پیش از این، در مقاله‌ای تحت‌عنوان اپل استورها تبدیل به کلاس درس می‌شوند!، اشاره کردیم که شرکت اپل درصدد است تا خود را بیشتر از گذشته درگیر مسائل آموزشی کند. درواقع، اپل در تلاش است که برگزاری کلاس‌های کدنویسی را به یک روال عادی برای این شرکت تبدیل کند؛ با برنامهٔ جدیدی تحت عنوان Today at Apple، این شرکت درنظر دارد تا به مردم کمک کند مبانی لازم برای تولید اپلیکیشن‌هایی که با زبان برنامه‌نویسی Swift نوشته می‌شوند را بیاموزند.

این شرکت وعده داده است که طی ماه‌های آتی، اقدام به برگزاری کلاس‌های متعددی در زمینه‌های مختلف در تمامی 495 شعبهٔ خود در سراسر دنیا خواهد کرد. همان‌طور که پیش از این گزارش شد، موضوعات متفاوتی همچون عکاسی، فیلم‌برداری، کدزنی، طراحی و بسیاری از رشته‌های دیگر در این کلاس‌ها آموزش داده می‌شوند و به‌دلیل استفاده از وجود متخصصان و افراد برجسته در رشته‌های اراِئه شده، این کلاس‌ها با کارگاه‌هایی که در حال حاضر برگزار می‌شوند متفاوت هستند.

نکتهٔ دیگری که این کلاس‌ها را از کارگاه‌ها متمایز می‌کند این است که برای هر کلاس یک فوروم وجود دارد که درواقع محلی برای پرسش‌ و پاسخ شرکت‌کنندگان می‌باشد؛ این فوروم‌ها حضوری بوده و سیستم صدای بسیار خوبی برای داشتن ارتباط بهتر و همچنین فضایی بزرگ به منظور نشستن برای افراد تدارک دیده شده است. آنجلا آرندتز، قائم‌مقام ارشد اپل، این دوره‌ها را یک حرکت انقلابی قلمداد کرده و می‌گوید:

در قلب هر یک از فروشگاه‌های شرکتمون، عشق برای آموزش و پرورش افراد جامعه موج میزنه؛ Today at Apple یکی از استراتژی‌های ما برای خدمت‌گذاری بهتر به مشتریان و کارآفرینان هر منطقه هست. با این‌کار، ما فضایی ایجاد کردیم که بهترین‌های اپل در آن دور هم جمع می‌شن و نظرات خود رو با یکدیگر به اشتراک می‌گذارن و در‌عین‌حال مهارت‌های لازم برای رشد رو نیز به‌دست می‌یارن. بدون شک هر کس که به این جمع اضافه بشه، هم میتونه از تجربهٔ دیگران استفاده کنه و هم از کسب دانش لذت ببره.

کلاس‌های کدزنی برپایهٔ Swift Playgrounds خواهند بود و مفاهیمی که در این دوره‌ها آموزش داده می‌شوند با چیزهایی که دولوپرهای حرفه‌ای از آن‌ها بهره می‌گیرند مطابقت دارند و این بدان معنا است که مباحث بیشتر عملی و کاربردی هستند تا تئوریک (Swift Playgrounds که یک اپلیکیشن آی‌پد است به شرکت‌کنندگان این امکان را می‌دهد که بدون نیاز به مک‌بوک یا محیط توسعهٔ نرم‌افزار Xcode، بتوانند کدزنی با زبان سوئیفت را یاد بگیرند؛ برای کسب اطلاعت بیشتر پیرامون این موضوع،‌ به مقالهٔ Everyone Can Code: اپلیکیشن جدید اپل برای آموزش کدنویسی به کودکان مراجعه نمایید.)

داشتن آی‌پد در این حرکت تازهٔ از اپل به‌نظر ضروری می‌رسد؛ درواقع، تمامی کلاس‌های این دوره‌ها از آی‌پد برای معرفی دیسیپلین‌های خلاق کدزنی استفاده می‌کنند و این ایده بهتر از استفاده از مک‌بوک‌های به‌نسبت بزرگ‌تر است. اپل همچنین در فکر جایگزینی پی‌سی‌هایش با تبلت است بنابراین بهبود بخشیدن فیچرهای صفحات لمسی به‌منظور استفاده در حجم گسترده، می‌بایست جزو اولویت‌های مهندسین این شرکت قرار گیرد.

با وجود این‌که این اولین باری نیست که اپل چنین کلاس‌ها یا کارگاه‌هایی را برگزار می‌کند، اما به‌طور دقیق نمی‌توان تخمین زد که هرچند وقت یک‌بار و در چه بازهای زمانی شاهد برگزاری آن‌ها خواهیم بود. تنها چیزی که می‌توان به‌طور یقین در مورد آن صحبت کرد این است که شرکت در چنین کلاس‌هایی بدون شک برای کسانی که به‌تازگی قصد دارند وارد فضای برنامه‌نویسی شوند، یک فرصت ایده‌آل محسوب می‌شود.

منبع