نت‌برداری با لپ‌تاپ بهتر است یا قلم و کاغذ!

نت‌برداری با لپ‌تاپ بهتر است یا قلم و کاغذ!

تحقیقات حاکی از آنند که اگر شما چیزی را با قلم و کاغذ یادداشت کنید احتمال به یادآوردن چیزهای یادداشت شده بیشتر از زمانی خواهد بود که شما اقدام به تایپ کردن می کنید. مطالعه‌ای که در مجله Psychological Science منتشر شد حاکی از آن بود که قدرت قلم به مراتب بیشتر از کیبورد است. این تحقیق توسط یکی از دانشمندان دانشگاه پرینستون زمانی که وی فراموش کرد روزی لپ تاپ خود را برای ارائه سخنرانی به دانشگاه بیاورد شروع شد. برای آگاهی از جزئیات این تحقیق علمی، با وبلاگ سکان آکادمی همراه باشید.

به گفته خانم پام مولر، زمانی که وی به جای استفاده از کیبورد اقدام به استفاده از قلم و کاغذ کرد، وی بعدا اطلاعات بیشتری را به یاد آورد. او برای حصول اطمینال از این مسأله، اقدام به انجام سه آزمایش متفاوت کرد تا تأثیر نکته برداری را روی حافظه بسنجد. در ابتدا، او دو گروه از دانشجویان را مورد ارزیابی قرار داد تا در یکی از سخنرانی‌های TED.com اقدام به نکته برداری در حین صحبت‌های سخنران کنند به این شکل که نیمی از آن‌ها می بایست از یک لپ تاپ برای نکته برداری استفاده کنند و نیمی دیگر از قلم و کاغذ. هر دو گروه مورد آزمایش قرار گرفتند به این شکل که وقتی سؤالات کلی را از ایشان می‌پرسیدند می توانستند به خوبی پاسخ دهند اما زمانی که پای سؤالات مفهومی تر به میان آمد، گروهی که از قلم و کاغذ برای نت برداری استفاده کرده بودند عملکرد نسبتاً بهتری داشتند. به گفته خانم مولر "دانشجویانی که با استفاده از لپ تاپ نت برداری کردند اساساً اقدام به پیاده‌سازی سخنرانی می کردند. به عبارت دیگر، هرچه سخنران می‌گفت را بلافاصله تایپ می‌کردند اما با توجه به اینکه وقتی ما با استفاده از دست اقدام به نت برداری می‌کنیم سرعت نوشتن ما پایین است و می بایست گزینشی تر اقدام به نت برداری کرده و نکات مهم‌تر را فقط بنویسیم و همین مسأله منجر می‌گردد تا محتوای نت برداری شده با دقت بیشتری مطالعه شود." در آزمایش دوم محققین از گروهی که اقدام به استفاده از لپ تاپ می‌کردند خواستند تا هرگز به صورت کلمه به کلمه نت برداری نکنند اما این در حالی بود که ایشان نتوانستند این درخواست محققیق را عملی کنند.

در تحقیق آخر، خانم مولر این اجازه را به هر دو گروه داد تا نت برداری های خود را مطالعه کنند تا یک هفته بعد از ایشان آزمونی بگیرد. وی دریافت که نمرات گروهی که از لپ تاپ استفاده می‌کردند کمتر شد. در‌واقع علیرغم اینکه گروه لپ تاپی ها نکات بیشتری را مکتوب کرده بودند اما گروه قلم و کاغذی ها عملکرد نسبتاً بهتری از خود نشان دادند. از این نتایج می‌توانیم به این واقعیت دست یابیم که وقتی شما چیزی را می نویسید، مغز شما درگیرتر خواهد شد و دید به مراتب بیشتری نسبت به نکات مهم‌تر خواهید داشت. در پاسخ به این سؤال که کدام روش بهتر است، بایستی گفت که بسته به نیاز شما از نت برداری می بایست ابزار مناسب را انتخاب نمود. گاهی اوقات هست که نت برداری با استفاده از قلم و کاغذ مفیدتر واقع خواهد شد و گاهی اوقات هم استفاده از لپ تاپ به شما کمک بیشتری می کند. برای روشن شدن این مسأله مثالی می زنیم. فرض کنید که شما در یک ورکشاپ حضور دارید و می بایست دید عمیقی نسبت به مطالعه ارائه شده پیدا کنید. در چنین شرایطی استفاده از قلم و کاغذ کمک بیشتری به شما خواهد کرد. در‌واقع زمانی که شما می نویسید، فرایند مغزی بیشتری در شما رخ می‌دهد لذا نکات مهم‌تری را می‌توانید از سخنرانی یادداشت کنید.

مواقع دیگری هم که استفاده از قلم و کاغذ می‌تواند کمک کند در ارتباط با To-Do_List ها است. با استفاده از این لیست ها، افراد لیستی از کارهایی که می بایست انجام دهند را تهیه می‌کنند و زمانی که شما برای تهیه این لیست ها از قلم و کاغذ استفاده می کنید، صرفاً اقدام به نوشتن مهم‌ترین کارهایی که می بایست انجام دهید خواهید کرد. در مقابل، هر زمانی که نیاز به نت برداری کلمه به کلمه دارید از لپ تاپ استفاده کنید. برای مثال، زمانی که بخواهید دستوراتی با جزئیات کامل را از رئیس خود دریافت کنید، بهتر است که با استفاده از لپ تاپ نت برداری کنید تا هیچ نکته‌ای از قلم نیفتد. علاوه بر این، گاهی اوقات نیاز به نکته برداری از نقل قول سایر افراد است که در چنین مواقعی بهتر آن است که با استفاده از لپ تاپ نکته برداری کنید تا خدای نکرده نکته اشتباهی را به حساب فردی دیگری ننویسید! در پایان ممکن است این ذهنیت برای شما پیش بیاید که با فراگیر شدن فناوری های نوین مثل ابزارهای هوشمند، لپ تاپ و ...، کمتر کسی تمایل به بازگشت به روش‌های سنتی دارد.

این مسأله کاملاً درست است و این در حالی است که شرکت های تولید کننده گجت ها هم به این مهم رسیده‌اند و شاهد این ادعا هم طراحی و عرضه فناوری های Stylus است که با استفاده از آن‌ها همچون یک قلم معمولی می‌توان روی صفحه های نمایش لمسی نت برداری انجام داد.