معرفی ۴ سرویس CDN برتر برای میزبانی از مجموعه برنامه‌های اپن‌سورس

معرفی ۴ سرویس CDN برتر برای میزبانی از مجموعه برنامه‌های اپن‌سورس

استفاده از CDNها می‌تواند باعث افزایش سرعت نمایش تصاویر، فایل‌های CSS، JS و دیگر محتواهای استاتیک در وب‌سایت شود (CDN که مخفف واژگان Content Delivery Network به‌معنی «شبکه‌های ارائه محتوا» است.)

یک CDN، شبکه‌ای از سرورها است که در نقاط مختلف جهان قرار داده شده‌اند و وظیفهٔ افزایش سرعت انتقال و نمایش فایل‌ها برای کاربران را بر عهده دارند. به‌عبارت دیگر، محتوای سایت براساس نزدیک‌ترین موقعیت جغرافیایی کاربر برایش بارگذاری می‌شود. بدین ترتیب، مدیر یک وب‌سایت می‌تواند سرویس‌‌های خود را با ویژگی‌ها و همچنین سرعت بیشتری در اختیار کاربران قرار دهد (برخی سرویس‌های سی‌دی‌ان پریمیوم (Premium) هستند که برحسب مقدار پهنای باند مصرفی آن‌ها برای یک پروژه، هزینه در بر دارند.)

اگر پروژهٔ شما استفاده از یک CDN مرسوم را از نظر اقتصادی توجیه نمی‌کند، می‌توانید با استفاده از CDNهای اپن‌سورس (Open Source) نیاز خود را مرتفع نمایید. در واقع این CDNها شما را به مجموعه برنامه‌های مبتنی بر وب (برای مثال یک فریم‌ورک CSS یا JS) متصل می‌کنند. بدین ترتیب، این مجموعه برنامه‌ها به‌وسیلهٔ سرورهای CDN رایگان در اختیار مراجعه‌کنندگان وب‌سایت شما قرار می‌گیرند (گرچه این CDNها اجازهٔ آپلود شدن محتوای تولیدی شما را در سرورهای خود نمی‌دهند، ولی با استفاده از مجموعه برنامه‌های خود، سرعت وب‌سایت شما را بهبود می‌بخشند.)

CDNها با استفاده از شبکه‌ای گسترده از سرورها، پروژه‌های مختلف را میزبانی می‌کنند. بنابراین، مدیر یک وب‌سایت بایستی با ایجاد تغییرات لازم در کد HTML وب‌سایت خود، سرویس مورد نظر را به آدرس URL سی‌دی‌ان منبع متصل کند. در ادامه ۴ سرویس CDN اپن‌سورس محبوب را بررسی خواهیم کرد.

JsDelivr
سرویس JsDelivr یک CDN اپن‌سورس است که از یک شبکه از CDNهای پرمیوم -از جمله KeyCDN ،Stackpath و Cloudflare- برای پروژه‌های اپن‌سورس استفاده می‌کند. شاخصه‌های این سرویس عبارتند از:

- دسترسی به 2100 مجموعه برنامه
- بهره‌گیری از 110 موقعیت POP
- پشتیبانی از API
- ترافیک نامحدود
- پشتیبانی کامل از پروتکل امن HTTPS

تمام Snippetها با آدرس https://cdn.jsdelivr.net آغاز شده و نام پروژه و شمارهٔ ورژن در ادامه می‌آید. البته می‌توان JsDelivr را به گونه‌ای کانفیگ کرد که آدرس با تگ‌‌های <script></script> ایجاد شده و SRI) Subresource Integrety) برای افزایش امنیت اجرا شود.

Cdnjs
سرویس Cdnjs نیز یکی دیگر از CDNهای اپن‌سورس است که سرویس‌های آن بسیار شبیه به JsDelivr هستند. این سرویس نیز مجموعه برنامه‌های محبوب JavaScript و CSS را در اختیارتان قرار می‌دهد. سرویس Cdnjs تحت حمایت Cloudflare و KeyCDN فعالیت می‌کند. برخی از شاخصه‌های Cdnjs عبارتند از:

ـ قابلیت استفاده از بیش از 2900 مجموعه برنامه
- در حال سرویس‌دهی به بیش از یک میلیون وب‌سایت
- پشتیبانی از پروتکل HTTP/2
- پشتیبانی از پروتکل امن HTTPS

همانند JsDelivr، در این سرویس نیز می‌توان از آدرس هدف به صورت ساده یا با استفاده از تگ‌های <script></script> و SRI از قابلیت‌های آن استفاده نمود.

Google Hosted Libraries
CDN‌های گوگل این سرویس‌ها به شما این اجازه را می‌دهند که به مجموعه برنامه‌های JavaScript که توسط شبکهٔ اپن‌سورس قدرتمند گوگل میزبانی می‌شوند دسترسی پیدا کنید. امکانات ارائه شده در این شبکه به گستردگی JsDelivr و Cdnjs نیست، ولی این شبکه قابلیت اطمینان بیشتری نسبت به ۲ سرویس دیگر دارد. برخی از شاخصه‌های این سرویس عبارتند از:

- پشتیبانی از پروتکل امن HTTPS
- در اختیار گذاشتن فایل‌ها با هدرهای CORS و Timing-Allow برای کاربران
- ارائه آخرین نسخه از تمامی مجموعه برنامه‌ها

تمامی فایل‌های Google Hosted Libraries با آدرس https://ajax.googleapis.com شروع می‌شوند و نام پروژه، شمارهٔ ورژن و نام فایل در ادامهٔ مسیر می‌آیند.

Microsoft Ajax CDN
CDN‌های مایکروسافت مانند سرویس Google Hosted Libraries تنها از مجموعه برنامه‌های محبوب میزبانی می‌کند. این سرویس با سرویس ارائه شده توسط گوگل ۲ تفاوت عمده دارد: یکی ارائهٔ مجموعه برنامه‌ها به ۲ صورت JS و CSS و دوم ارائه ورژن‌های مختلف یک مجموعه برنامه در آن. برخی از شاخصه‌های این سرویس عبارتند از:

- پشتیبانی از پروتکل امن HTTPS
- در دسترس بودن ورژن‌های قدیمی‌تر بیشتر مجموعه برنامه‌ها

تمامی فایل‌های Microsoft Ajax با آدرس http://ajax.aspnetcdn.com/ajax آغاز شده و در ادامه نام مجموعه برنامه، شمارهٔ ورژن و مابقی اطلاعات در آن لحاظ می‌شود.

اگر هنوز پروژه یا وب‌سایت شما به جایی نرسیده که بتوانید از CDNهای پرمیوم استفاده کنید و با این حال می‌خواهید بعضی از جنبه‌های وب‌سایت خود را بهبود دهید، استفاده از یک CDN اپن‌سورس بهترین راه‌حل خواهد بود. این امر باعث افزایش سرعت بارگذاری وب‌سایت برای کاربرانی که فاصله مکانی زیادی با سرور اصلی وب‌سایت شما دارند خواهد شد و موجب کاهش بار غیرضروری بر روی سرور اصلی شما می‌شود.

شما ترجیح می‌دهید از کدام یک از سرویس‌های CDN استفاده کنید؟ علت انتخاب خود را با سایر کاربران سکان آکادمی در میان بگذراید.

منبع