نگاهی به ویراست دوم کتاب Code Complete

نگاهی به ویراست دوم کتاب Code Complete

شکی نیست که دانستن اصول، استراتژی‌ها، تکنیک‌ها، انجام تمرینات مهارتی و کسب تجربه برای هر دولوپری الزامی است؛ اما این در حالی است که وجود فصل مشترکی میان موارد گفته شده می‌تواند به پیشرفت یک دولوپر شتاب چند برابر ببخشد. کتاب Code Complete نوشتهٔ Steve McConnell که اولین بار در سال 1993 توسط Microsoft Press چاپ و منتشر شد، توانسته چنین فصل مشترکی ایجاد کند و ویراست دومش که در سال 2004 در 960 صفحه منتشر شد، در لیست عالی‌ترین کتاب‌های حاوی روش‌های توسعهٔ نرم‌افزار قرار گرفته است. 

این کتاب را بدون اغراق می‌توان یکی از بهترین کتاب‌های راهنمای عملی برنامه‌نویسی دانست؛ Code Complete کتابی است که بیش از یک دهه به دولوپرها برای ارتقاء مهارت‌هایشان کمک کرده است. اکنون این راهنمای کلاسیک، به‌صورت کامل به‌روز شده است و این در حالی است که نسخۀ اصلاح شدۀ کتاب، حاوی روش‌هایی مفید و کاملاً جدید، و صدها نمونۀ کد جدید است که هنر و علم ساخت نرم‌افزار را به شکلی جامع توضیح می‌دهد.

در مقایسه با منابع موجود در زمینۀ برنامه نویسی عمل‌گرایانه -شامل پژوهش‌های در دسترس عموم، دانش آکادمیک، و راهنماهای تجاری که به‌صورت روزانه و موردی منتشر می‌شوند- این کتاب، موثرترین تکنیک‌ها و اصول ضروری برنامه‌نویسی را با هم ترکیب کرده و آن‌ها را به شکلی روشن و شفاف در قالب یک راهنمای عملی ارائه می‌دهد.

به‌عنوان مخاطب این کتاب، اصلاً اهمیتی ندارد که شما چقدر تجربۀ برنامه‌نویسی دارید یا دولوپر چه زبانی هستید و یا ابعاد پروژۀ شما چقدر است؛ فارغ از هرگونه پیش‌فرضی، این کتاب به مخاطب آگاهی داده و او را به فکر کردن و ایده‌پردازی ترغیب می‌کند و به این ترتیب، به مخاطب برای ایجاد باکیفیت‌ترین کدها کمک می‌کند.

به کمک این کتاب، خواهید توانست تکنیک‌ها و استراتژی‌های اصلی را که برای یک دولوپر ضروری است به دست آورید که عمده‌ترین آن‌ها عبارتند از:

- با حداقل پیچیدگی و با به‌کارگیری حداکثر خلاقیت، دست به طراحی بزنید.
- از فواید برنامه‌نویسیِ گروهی استفاده کنید.
- تکنیک‌های Defensive Programming را به‌کار گیرید تا اشتباهات خود را به حداقل برسانید (برای آشنایی بیشتر با Defensive Programming، به مقالهٔ Defensive Programming در برنامه نویسی به چه معنا است؟ مراجعه نمایید.)
- از فرصت‌ها برای ریفکتور کردن و اصلاح کدها بهره‌برداری کنید. 
- شیوه‌هایی را برای برنامه‌نویسی انتخاب کنید که با پروژۀ خاص شما در هماهنگی باشند.
- ایرادات برنامه را سریعاً و به ‌شکلی اساسی رفع کنید.
- ایرادات ساختاری و مهم را به‌سرعت و به‌صورت صحیح رفع کنید.
- همواره کیفیت را در ابتدا، میانه و انتهای پروژۀ خود مدنظر داشته باشید.

منبع