آشنایی با راز موفقیت شرکت‌های اپل، اینتل و مایکروسافت

آشنایی با راز موفقیت شرکت‌های اپل، اینتل و مایکروسافت

آقایان بیل گیتس، اندی گروو و استیو جابز به عنوان مؤسسین اصلی و مدیران عامل شرکت‌های مایکروسافت، اینتل و اپل هستند که بدون برخورداری از هر گونه آموزشی در زمینهٔ مدیریت، تجارت و غیره، توانستند به موفقیت‌های بسیار بزرگی در دنیای فناوری دست یابند. در دنیای تجارت، استراتژی بدون اجرا به همان اندازه بی‌ارزش است که اجرای فاقد هرگونه استراتژی؛ اما سؤال اینجا است که این سه فرد تأثیرگذار دنیای فناوری، چگونه توانستند بر این سَد غلبه کنند. برای یافتن پاسخ به این سؤال و سؤالات مرتبط دیگر، با وبلاگ سکان آکادمی همراه باشید.

بدون شک بیل گیتس، اندی گروو و استیو جابز هر سه دارای نقاط ضعف زیادی بودند و به همین دلیل در زمینه‌هایی که ضعف داشتند از افراد باتجربه و خُبره کمک می‌گرفتند. با وجود تمامی نقاط ضعفی که این سه فرد داشتند، ایشان توانستند پیشینهٔ بی‌سابقه‌ای از خود در صنعت فناوری به جای بگذارند و این توانمندی در ایجاد خدمات و محصولات منحصر به فرد، این سؤال را در ذهن ما ایجاد می‌کند که این سه مدیرعامل دست به چه اقداماتی زده‌اند که منجر به موفقیت ایشان شده و علیرغم نقاط ضعف‌شان، چرا ایشان توانستند نسبت به رقبا نتایج به مراتب بهتری به دست آورند؟

پاسخ به سؤالات فوق ممکن است تاحدودی عجیب به نظر برسد اما در پاسخ به آنها بایستی گفت که بیل، اندی و استیو با توانایی‌های ذاتی‌شان توانسته بودند خود را به مدیرانی مبدل سازند که آرزوی هر دانشکده‌ای است که به جامعه عرضه کند. این سه فرد هیچ گونه تحصیلات آکادمیکی در زمینهٔ مدیریت نداشتند و جالب است بدانیم که ایشان گاهی‌اوقات رفتارهایی از خود نشان داده‌اند که استادان مدیریت این قبیل رفتارها را خام و در برخی مواقع مخرب توصیف می‌کنند.

اگرچه چنین طرز تفکری تاحدود بسیار زیادی اشتباه است، اما می‌بایست این نکته را یادآور شویم که هر یک از این سه CEO، خود را به عنوان باهوش‌ترین فرد جمع قلمداد می‌کرد (لازم به ذکر است که اصطلاح CEO مخفف واژگان Chief Executive Officer به معنی مدیرعامل است).

ایشان تاحدودی نسبت به زیردستان خود بی‌رحم بودند و گاهی‌اوقات با پرسنل شرکت به مشاجره می‌پرداختند. علیرغم خصوصیات فوق‌الذکر، هر یک این مدیران از توانمندی‌های منحصر به فردی هم برخوردار بود که تا حد بسیار زیادی شرکت‌های تحت سلطهٔ ایشان را تحت تأثیر قرار می‌داد. به طور مثال، بیل گیتس تفکر عمیقی از اینکه نرم‌افزار یک نوع فناوری و در عین حال تجارت محسوب می‌شود را وارد مایکروسافت ساخت، اندی گروو تعهدی مثال زدنی به منظور ارتقاء نظم مهندسی در شرکت اینتل ایجاد کرد و استیو جابز هم حس عمیقی از اینکه طراحی محصول چیست را در میان پرسنل اپل شکل داد که این طراحی محصول در ساخت فناوری‌های پیچیده در قالبی که برای کاربران عادی قابل استفاده باشد ظهور پیدا می‌کرد.

توانمندی‌هایی از این دست، به مدیرعامل‌های فوق‌الذکر کمک شایانی کرد تا خود را به عنوان یکی از اصلی‌ترین وزنه‌های شرکت در دید سایر پرسنل و سهام‌داران تداعی کنند. این افراد علاوه بر نظارت روزمره بر عملکرد شرکت، از استخدام نیروهای جدید گرفته تا تفویض وظایف را مد نظر قرار می‌دادند تا در نهایت با برخورداری از یک دید استراتژیک، بتوانند به نتیجهٔ مطلوب خود برسند.

ارزش‌هایی که در دید ایشان مهم‌تر از مابقی بودند به مرور زمان جزو سیاست‌های کلان شرکت شدند که امروزه هم در روح شرکت‌های مایکروسافت، اینتل و اپل دیده می‌شوند. چنین توانمندی‌های فردی می‌تواند نقاطی ضعفی هم در کنار کلیهٔ خوبی‌هایش داشته باشد چرا که در شرایطی این‌ چنین، شرکت تا حد قابل‌توجهی وابسته به مدیرعاملش بوده و چنین قضیه‌ای منجر به این خواهد شد تا انعطاف‌پذیری یک مجموعه نسبت به تغییر، تحت‌الشعاع قرار گیرد.

لازم به ذکر است که هر سه شرکت مایکروسافت، اینتل و اپل در سطوح مختلف با دوگانگی‌هایی مواجه شده‌اند. آقایان بیل گیتس، اندی گروو و استیو جابز به خوبی در زمینهٔ شناخت نقاط ضعف خود مهارت داشتند و برای همین بود که به دنبال شرکا و همکارانی می‌گشتند تا آن نقاط ضعف را پوشش دهند.

بسیاری از مدیرعامل‌ها تمایل دارند که تا حد ممکن بسیاری از کارها را خودشان انجام دهند و این سه مدیرعامل هم در ابتدای فعالیت خود از این قاعده مستثنی نبودند اما به هر حال در طول زمان یاد گرفتند تا بیشتر تمرکز خود را روی بخش‌های کلیدی و اهرم‌های مدیریتی بگذارند تا بتوانند تیم‌هایی متشکل از افراد مختصص و حرفه‌ای تشکیل داده و بخش‌های مختلف را به مدیران میانی حرفه‌ای بسپارند.

ایشان توجه زیادی به محصولات و اقدامات استراتژیک شرکت داشتند اما در سایر مواردی که خیلی در آن زمینه‌ها صاحب نظر نبودند، تفویض اختیار می‌کردند. برای روشن شدن این مسأله، مثالی می‌زنیم. آقایان استیو جابز، بیل گیتس و اندی گروو همواره تصویر کلی شرکت را مد نظر داشتند و اگر می‌دیدند که در جایی می‌توانند اظهار نظری کنند که در نهایت به نفع شرکت شود، حتماً این کار را می‌کردند اما در غیر این صورت خود را کنار کشیده و کار را به سایرین محول می‌کردند.

ایشان برای اینکه کارهای مهم را به سایر پرسنل شرکت تفویض کنند، تک‌تک افراد شرکت را از زیر ذره‌بین رد می‌کردند تا فارغ این از که چه کسی چه جایگاهی دارد، بتوانند مناسب‌ترین فرد را برای یک وظیفهٔ به‌خصوص بیابند. چنین رویکردی به کار، نشان از یک تفکر شایسته سالاری در ذهن این سه مدیرعامل دارد و شاهد این ادعا هم سخنان بیل گیتس است که اخیراً منتشر شده است:

راه ایجاد یک کسب‌و‌کار حرفه‌ای و ارزش آفرینی تغییر نکرده. در هر تجارتی، منابع انسانی نقش بسیار مهمی در شکست یا موفقیتش بازی می‌کنه. اگر شما نقشه‌های بزرگی در سر داشته باشید، برای عملی ساختن آن نقشه‌ها، نیاز به افراد مناسب در آن زمینهٔ به‌خصوص خواهید داشت.

اگر بخواهیم خصیصه‌های هر یک از مدیرعامل‌های مایکروسافت، اینتل و اپل را به صورت خلاصه درآوریم، با چهار مورد زیر مواجه خواهیم شد که هر کدام از ایشان با درجه‌ای متفاوت از سایرین و در عین حال رویکردهای مختلف از یکدیگر، آنها را دنبال می‌کرد که عبارتند از:
- خودشناسی و شناخت سایرین
- توجه بیش از حد به جزئیات و گزینشی عمل کردن
- داشتن یک دید کلی نسبت به کسب‌وکار
- شایسته سالاری در تشکیل تیم‌ها

در این مقاله سعی نمودیم تا به برخی از خصوصیات رفتاری کسانی اشاره کنیم در صنعت فناروی بسیار تأثیرگذار بوده‌اند تا اگر کسی تمایل به راه‌اندازی استارتاپ -به‌خصوص در زمینهٔ فناوری- دارد، بتواند از ایده‌های بزرگان آی‌تی دنیا درس گرفته و موفقیت خود را دوچندان سازد.

به نظر شما به غیر از موارد فوق، چه خصوصیات دیگری در شخصیت اندی گروو، استیو جابز و بیل گیتس پررنگ بوده که به ایشان در ساخت یک شرکت بین‌المللی بی‌رقیب کمک کرده است؟ نظرات و دیدگاه‌های خود را با ما و سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.

منبع


بهزاد مرادی