تاریخچۀ macOS

تاریخچۀ macOS

تاریخچۀ سیستم‌عامل اختصاصی اپل فراز و نشیب‌های بسیاری داشته است به‌طوری‌که نهایتاً در سال ۲۰۱۶، حتی نام تجاری این OS تغییر یافت. در سپتامبر سال 2000، اپل از Kodiak رونمایی کرد. کاربران می‌توانستند در ازای 30 دلار، این اولین نسخۀ بتای OS X را خریداری کنند.

CHEETAH
نسخۀ رسمی OS 10.0 در حدود ۶ ماه بعد با نام چیتا منتشر شد (مارس ۲۰۰۱). رابط کاربری جدید اپل با نام Aqua و اپلیکیش‌هایی مانند TextEdit, Preview, Mail و QuickTime اولین بار در این نسخه در اختیار کاربران قرار گرفتند. این سیستم‌عامل جدید به 128 مگابایت رم و 800 مگابایت فضای دیسک نیاز داشت (که در آن زمان واقعاً حجم زیادی بود!)

PUMA
۶ ماه پس از انتشار چیتا، پوما منتشر شد (سپتامبر ۲۰۰۱). در این نسخه، به جای ارائۀ قابلیت‌های جدید، تمرکز بر روی ارتقاء کارایی سیستم گذاشته شده بود. با ارائۀ OS X 10.1.2، اپل این نسخه را در کامپیوترهای جدید خود به‌عنوان پیش‌فرض در نظر گرفته و آن‌را جایگزین سیستم‌عامل قبلی کرد.

JAGUAR
در سیستم‌عامل بعدی موسوم به جگوار، اپلیکیشن‌های جدیدی مانند iChat و Address Book ارائه شد. این نسخه کاربرد گسترده‌تری داشت و برای افرادی که دچار مشکلات دیداری و شنیداری نیز بودند قابل استفاده بود که در آگوست ۲۰۰۲ به بازار عرضه شد. علاوه بر این، هم‌زمان با ارائۀ نسخۀ 10.2، اپل لوگوی خود را از Happy Mac به Apple تغییر داد.

PANTHER
در اکتبر سال 2003، اپل نسخۀ جدیدی از سیستم عامل خود به نام پنتر را منتشر کرد. در این نسخه، اپل Safari را جایگزین Internet Explorer نموده و آن‌را به‌عنوان مرورگر پیش‌فرض در نظر گرفت. علاوه بر این، در این نسخه امکان تعامل با ویندوز نیز فراهم شد. هم‌زمان با انتشار این نسخه، اپل از Exposé رونمایی کرد تا مدیریت اپلیکیشن‌هایی که هم‌زمان مورد استفاده هستند، آسان‌تر شود.

TIGER
نسخهٔ‌ تایگر، ابزار سرچ ارزشمند Spotlight را با خود در آوریل سال ۲۰۰۵ به ارمغان آورد. در این نسخه، برای اولین بار ویجت‌هایی مانند ماشین‌حساب، تقویم و ساعت در یک داشبورد جدید ارائه شد. این نسخه از OS X هم بر روی مک‌های دارای پردازندۀ اینتل و هم بر روی نخستین تلویزیون‌های اپل قابل نصب بود (این تلویزیون‌ها در سال 2007 به بازار آمدند.)

LEOPARD
انتشار لئوپارد بیش از سایر نسخه‌ها به درازا کشید زیرا در آن زمان اپل درگیر توسعه و انتشار iOS برای آیفون بود اما وقتی که منتشر شد، این نسخه از OS X یک سیستم بک‌آپ‌گیری جدید موسوم به Time Machine را ارائه با خود به‌همراه آورد. علاوه بر این، پشتیبانی کامل از اپلیکیشن‌های 64-bit در این نسخه امکان‌پذیر شد که نهایتاً‌ در اکتبر ۲۰۰۷ به دست مشتریان رسید (هم‌زمان Boot Camp نیز ارائه شد که امکان استفاده از سایر سیستم‌عامل‌ها مانند ویندوز مایکروسافت را نیز برای کامپیوترهای مک، فراهم می‌آورد.)

SNOW LEOPARD
همان‌طور که از نام آن پیدا است، اسنو لئوپارد عمدتاً بر پایۀ نسخۀ قبلی -یعنی لئوپارد- در آگوست ۲۰۰۹ بنا شد. Mac App Store که از همتای موفق خود در iOS الهام گرفته شده بود، در این نسخه نیز ارائه شد. تنها مک‌های مبتنی بر اینتل قادر به پشتیبانی این نسخه و نسخه‌های بعد بودند.

LION
لایون اولین نسخۀ OS X بود که دیگر نه در CD و DVD بلکه منحصراً به‌صورت قابل دانلود ارائه شد. در این نسخه نیز از قابلیت‌های مختلف iOS (مانند Gestures ،Launchpad و ...) الهام گرفته شده بود که در جولای ۲۰۱۱ عرضه شد (جدیدترین بخش زیرساخت اپل -iCloud- نیز در OS X 10.7 ارائه شد.)

MOUNTAIN LION
مانتین لایون، ایده‌های موفق بیشتری را از iOS به Mac در جولای ۲۰۱۲ انتقال داد. در این نسخه، اپ جدید Messages جایگزین iChat شد و اپ‌های Reminders و Notification Center نیز به macOS اضافه شد. قبل از انتشار نسخۀ 10.8 نیز اپل اعلام کرده بود که از این پس هر ساله نسخۀ جدیدی از OS X منتشر خواهد شد.

MAVERICKS
با انتشار مَوِریکز، اپل نه‌تنها استفاده از یک روش نامگذاری جدید را برای سیستم عامل‌های خود در پیش گرفت، بلکه امکان ارتقاء رایگان را در این نسخه فراهم آورد و متعهد شد که در آینده نیز این روند را حفظ نماید که این‌کار از اکتبر ۲۰۱۳ شروع شد. اپلیکیشن‌های جدیدی مانند Maps و iBooks نیز در این نسخه رونمایی شد.

YOSEMITE
بزرگ‌ترین تغییر در طراحی OS X در طی این سال‌ها در نسخۀ 10.10 در اکتبر ۲۰۱۴ موسوم به یوسمیت، رخ داد که با این تغییرات، OS X به iOS شبیه‌تر شد. در این نسخه با قابلیت جدید Handoff، کاربران قادر بودند تا حتی در حین انجام یک کار، بین دیوایس‌های مختلف خود جابه‌جا شوند. در نسخۀ یوسمیت، اپل بر قابلیت Full Screen Mode خود تأکید نمود (این قابلیت هم‌اکنون در دکمۀ سبز رنگ موجود در نوار عنوان پنجره‌های باز در مک، در دسترس است.)

EL CAPITAN
نام ال کپیتان از نام یک واحد سنگی در پارک ملی یوسمیت گرفته شده است؛ پس همان‌طور که انتظار می‌رود، این نسخه بر تقویت عملکرد و ثبات نسخۀ قبلی -یعنی یوسمیت- متمرکز شده است که در سپتامبر ۲۰۱۵ عرضه شد. در کنار تغییرات جزئی در Safari، Spotlight، Mail وNotes، معرفی Split Views را می‌توان بزرگ‌ترین تفاوت این نسخه نسبت به نسخۀ قبل در نظر گرفت (Split Views امکان قرار دادن پهلو‌به‌پهلوی ۲ پنجره را به راحتی فراهم می‌آورد.)

SIERRA
در این نسخه، اپل نام macOS را جایگزین OS X کرد (برای آشنایی بیشتر، به مقالهٔ هرچه خاک OS X بود، بقای عمر macOS باشد! مراجعه نمایید.) با انتشار این نسخه در سپتامبر ۲۰۱۶، سیستم‌عامل دسکتاپ اپل بازهم به iOS شبیه‌تر شد. این شباهت تنها در مورد نام آن نیست بلکه Siri که نخست در آیفون معرفی شده بود، اکنون در macOS نیز در دسترس کاربران قرار گرفت. در این نسخه Apple Pay و Apple Watch رسماً معرفی شدند و قابلیت استفاده از استیکر برای iMessage فراهم شد.

منبع


رائفه خلیلی