تجربیات مصاحبۀ یک متقاضی استخدام در گوگل

تجربیات مصاحبۀ یک متقاضی استخدام در گوگل

در این مقاله با تجربیات مصاحبۀ یک مهندس نرم‌افزار برای استخدام در گوگل آشنا شده و یک شناخت کلی نسبت به پروسۀ مصاحبه در گوگل پیدا خواهیم کرد. هدف کلی از مقالاتی از این دست، شناخت بیشتر بر روی روش‌های مصاحبه در شرکت‌های مختلف و همچنین کمک به فرایند ورود به بازار کار برای دولوپرهای تازه‌کار است.

قبل از خواندن ادامهٔ مطلب، بد نیست نیم‌نگاهی هم به مقالهٔ 7 راز موفقیت در مصاحبه‌های برنامه‌نویسی از زبان یک توسعه‌دهندهٔ فیسبوک داشته باشید که در این مقاله با رموز موفقیت در مصاحبه‌های استخدامی Facebook از زبان یکی از دولوپرهایش آن آشنا خواهید شد.

روش‌ مصاحبۀ مسئول منابع انسانی (HR)
گوگل هم مانند اکثر شرکت‌ها از این روش استفاده می‌کند؛ در این روش، Sourcer (کسی که یک استعداد را کشف می‌کند و با او مصاحبه می‌کند)، یک دولوپر مستعد را کشف کرده و با او تماس می‌گیرد تا مراحل اولیه را شروع کند و او را از طریق تماس تلفنی راهنمایی می‌کند. 

بد نیست برای آشنایی بیشتر با این فرایند، به ذکر یک مثال واقعی از مصاحبه در گوگل بپرازیم؛ در اواخر آگوست سال 2016، یک مسئول اچ‌آر آمریکایی با یک نفر برای شغل برنامه‌نویسی اندروید تماس گرفت؛ این متقاضی کار بیشتر میل داشت در اروپا -که نزدیک به خوانواده‌اش هم بود- در بخش بک‌اند کار کند اما معلوم شد که فرد مسئول چنین فرصت شغلی بازی ندارد اما احتمال می‌داد که یک همکار هم در لندن برای این فرصت شغلی می‌خواستند. پس از صحبت زیاد که به‌مدت ۱ ماه طول کشید و با تعداد زیادی ایمیل همراه بود، دفتر لندن جواب داد که فعلاً چنین سمت شغلی خالی‌ای در آن‌جا وجود ندارد!

پس از ۱ ماه فکر کردن، فرد متقاضی به این نتیجه رسید که چیزی برای از دست دادن ندارد و درنتیجه سعی کرد با سورسر تماس بگیرد تا بگوید که سمت برنامه‌نویس اندروید را قبول می‌کند اما کمتر از 1 یا 2 سال نمی‌تواند به آمریکا نقل مکان کند. جوابی از طرف گوگل نیامد و او مجبور شد دوباره ایمیل بفرستد و درنهایت توانست با فرد مسئول ارتباط برقرار کند و اولین مرحلۀ مصاحبه یعنی بخشی که با تلفن انجام می‌شود، حدوداً برای اواسط دسامبر نهایی شد.

مرحلۀ مصاحبهٔ تلفنی
این مرحله کاملاً استاندارد و مرسوم است؛ هماهنگ‌کنندۀ استخدام یک ایمیل به شما ارسال می‌کند که دارای لینکی به یک گوگل‌داک است و شما در طی مصاحبه، اگر لازم باشد کدها را در آن داکیومنت به‌اشتراگ گذاشته شده‌ای می‌نویسید. چند روز بعد، یک ایمیل دریافت می‌کنید که یا حاوی چراغ سبز به معنی قبولی شما و یا یک پیام در توضیح دلیل یا دلایل قبول نشدن شما است (گاهی هم به‌جای ایمیل، با شما تماس می‌گیرند).

از دید فرد مصاحبه شونده، مصاحبۀ واقعی آسان بود؛ چند سؤال سادۀ اندروید و یک مسئله کدنویسی حاوی توابع بازگشتی. مسئلهٔ کدنویسی در حدود 10 الی 15 دقیقه تمام شده و بعد از آن مصاحبه‌کننده شروع کرده بود به صحبت کردن در مورد موضوعات مختلف.

بعد از ۱ الی ۲ روز، جوابی ارسال شد که نوشته بود مرحلۀ اول به‌خوبی گذرانده شده و مرحلۀ بعد اجرا خواهد شد؛ در این مرحله، می‌توان چند توصیۀ کاربردی برای درخواست‌کنندگان دیگر داد: در گوگل‌داک فونت را به Courier New تغییر دهید و ایندنت کردن کد را تمرین کنید زیرا قرار است زیاد از Tab استفاده کنید.

مرحلۀ مصاحبۀ حضوری (On-Site)
مرحلۀ مصاحبهٔ حضوری در گوگل ظاهراً خیلی جالب است؛ یکی از پرسنل دپارتمان منابع انسانی گوگل گفته بود که متقاضی می‌تواند از بین ۲ نوع مرحلۀ On-Site، یکی را به‌اختیار انتخاب کند. نوع اول برای دولوپرهای اندروید بود و شامل ۲ مصاحبه در مورد الگوریتم، ۲ مصاحبه در مورد اندروید و ۱ مصاحبۀ جامع در مورد معماری اپلیکیشن بود؛ نوع دیگر برای مهندسان عمومی نرم‌افزار بود و شامل 4 مصاحبه در مورد الگوریتم و ۱ مصاحبه در مورد طراحی سیستم بود. این متقاضی مذکور، نوع دوم را انتخاب کرد.

کارمند منابع انسانی گوگل همچنین در مورد یک فرصت استفاده از منتورینگ در مصاحبه توضیحاتی داده بود؛ به‌عبارت دیگر، یک متقاضی کار در گوگل می‌تواند یک تماس ویدئویی با یک مهندس داشته باشد که هم وی را آمادهٔ می‌کند و هم هر سؤالی داشته باشد، پاسخ می‌دهد.

محل اقامت و سفر به خوبی آماده شده بود؛ پرواز هم اکونومی‌ کلاس بود اما نه از نوع خیلی ارزان آن؛ هتل 4 ستاره دقیقاً پشت دفتر گوگل بود که همراه با نوشیدنی خوشامدگویی، مینی‌بار و دستگاه قهوه‌ساز رایگان در داخل اتاق همراه بود.

هتل فقط برای یک شب رزرو می‌شود اما اگر هزینهٔ آن‌را بپردازید، گوگل امکان تغییر پرواز را هم برای متقاضیان درنظر می‌گیرد؛ همچنین هزینۀ سفر و هزینۀ غذای روزانه تا 50 دلار را می‌پردازد که البته در زوریخ این مبلغ برای ۲ وعده غذا ناچیز است.

روز مصاحبه فرا رسید؛ کارمند استخدام آمد و خوشامد گفت؛ سپس او سراغ مصاحبه رفت و گفت که باید به سراغ سوال‌هایی که از قبل گفته شده برویم. سؤالات استخدام در گوگل همیشه به‌نوعی جدید است و همین باعث گمراهی می‌شود؛ پس اگر احساس کردید سؤال را قبلاً دیده‌اید و آن‌را سریع حل کردید، احتمالاً در دام گوگل افتاده‌اید!

خود مصاحبه‌کننده‌ها هم چالشی هستند اما نه چیزی که نتوان از پس آن برآمد؛ برخلاف دیگر مصاحبه‌ها، اصلاً نمی‌توان راه‌حل‌ها و جواب‌ها را سریع متوجه شد. برای هر مصاحبه تقریباً فقط 10 دقیقه باید با خود مسئله و بررسی راه‌حل‌ها زمان سپری کرد؛ سپس مرحلۀ کدنویسی بود که شامل 4 مسئلهٔ مختلف بود.

دریافت جواب رد و افسوس! 
۱ هفته بعد، کارمند استخدام متقاضی را از ارسال نتایج مصاحبۀ او به کمیتهٔ استخدام آگاه کرد (این نشانۀ خوبی بود چراکه اگر نمرات به‌اندازهٔ کافی خوب نباشند، به کمیته ارسال نمی‌شوند). درواقع، در اکثر موقعیت‌ها اگر میانگین نمرات پایین باشد، نتیجه مصاحبۀ متقاضی به این مرحله نمی‌رسد.

بعد از 4 روز، یک ایمیل به متقاضی ارسال شد که نوشته بود او قبول نشده است زیرا با این‌که طراحی سیستم او خوب بوده است اما باید مهارت‌های الگوریتمی او بهبود یابد. همچنین نوشته بود که نمرۀ متقاضی دقیقاً در مرز حدنصاب قبولی بود که شاید تنها جمله‌ای برای بهتر شدن حال متقاضی بوده باشد!

کلام آخر
در شرکت‌های فناوری در سیلیکون‌ولی شاهد مصاحبه‌های به‌مراتب سخت‌تری از سایر شرکت‌ها هستیم و دلیل این مسئله هم شاید حساسیت بالای کار این گروه از شرکت‌ها باشد؛ به‌طور مثال، پیش از این در مقالاتی همچون ۲۷ سوال مشکل برای ۲۷ مصاحبه شغلی مهم!، ۳۰ سوال دشوار که در مصاحبه‌های شغلی Apple از متقاضیان پرسیده خواهد شد! و 28 سؤال دشوار که در مصاحبهٔ شغلی Facebook از شما خواهند پرسید! به فرایندهای استخدامی در این گونه شرکت‌ها پرداخته‌ایم. علاوه‌بر این، پیش از این در مقاله‌ای تحت‌عنوان سایتی برای آماده شدن مصاحبه‌های برنامه‌نویسی به معرفی سرویسی پرداختیم که دولوپرهای تازه‌کار را برای مصاحبه‌های فنی آماده می‌سازد که مطالعهٔ این مطلب هم خالی از لطف نیست. 

منبع