Postal: پلتفرم اپن‌سورس ارسال و دریافت ایمیل با امکانات کامل

Postal: پلتفرم اپن‌سورس ارسال و دریافت ایمیل با امکانات کامل

Postal، میل سروری کامل و با امکانات بسیار زیاد است که می‌تواند برای وبسایت‌ها و وب‌سرورها مورد استفاده قرار گیرد. اگر پیش از این با Sendgrid یا Mailgun یا Postmark آشنایی داشته‌اید، باید عرض کنیم این ابزار هم شبیه آن‌ها است با این تفاوت که اپن‌سورس است و می‌توانید آن‌را برای اجرا روی سرورهای‌ اختصاصی خود تغییر دهید. پستال توسط گروهی به‌نام aTech Media ساخته شد تا نیازهای‌شان را در مورد پردازش ایمیل‌های دریافتی رفع کند اما پس از مدتی، این گروه تصمیم گرفته تا این پروژه را به‌صورت اپن‌سورس در اختیار علاقمندان قرار دهد.

این ابزار به مدت 6 ماه توسط سازندگانش تست شده و توسعهٔ آن همچنان ادامه خواهد داشت؛ طبق اعلام سازندگان سرویس Postal، تنظیم اولیهٔ این ابزار حدوداً 30 دقیقه زمان می‌برد. برای اجرای بدون مشکل آن، پیشنهاد شده از سرور اوبونتو 16.04 با حداقل 8 گیگ حافظهٔ رم و مقدار مناسبی فضا برای ذخیره‌سازی ایمیل‌ها استفاده شود. همچنین، برای پیاده‌سازی این ابزار روی سرورهای اختصاصی خود، نیاز به موارد زیر خواهید داشت:

- زبان Ruby نسخهٔ 2.3 یا بالاتر
- دیتابیس سرور MySQL یا MariaDB
- RabbitMQ Server
- Node.js (برای کامپایل جاوااسکریپت)
- گیت (برای دسترسی به ریپازیتوری)

طریقهٔ کانفیگ و بقیه موارد مورد نیاز را می‌توانید با مراجعه به صفحهٔ نصب (Installation) پوستال در گیت‌هاب مشاهده نمایید.

ویژگی‌های کلی سرویس ارسال و دریافت ایمیل Postal
سرویس Postal قابلیت‌های زیادی را در برمی‌گیرد که در ادامه به برخی از مهم‌ترین آن‌ها اشاره خواهیم کرد:

- پشتیبانی از چندین سازمان یا شرکت با میل سرورهای مختلف و کاربران اختصاصی هرکدام از آن‌ها
- گراف و نمودار برای نمایش ایمیل‌های ورودی و خروجی (همان‌طور که در تصویر فوق می‌بینید.)
- دسترسی به پیام‌های قدیمی
- دسترسی به Queue‌های ورودی و خروجی ایمیل به‌صورت کامل
- تنظیم Webhookها برای دریافت اطلاعات پیام‌های تحویل داده شده به‌صورت زنده (وب‌هوک، در توسعهٔ وب به روشی اطلاق می‌شود که در آن، برای بهبود و تغییر رفتار یک صفحهٔ وب یا وب‌اپلیکیشن، از کال‌بک‌های اختصاصی استفاده می‌شود.)
- دسترسی کامل درخواست‌های اخیر Webhookها در 7 روز گذشته به منظور دیباگ بهتر سیستم
- بررسی و نظارت بر DNS به‌صورت یکپارچه برای اطمینان از این که دامین هایی که از آن‌ها ایمیل‌های خود را می‌فرستید به درستی پیکربندی شده‌اند یا نه.
- تنظیمات جداگانهٔ نگهداری از پیام‌ها برای هر سرور به‌منظور تنظیم مدت زمان نگهداری پیام‌ها در دیتابیس و همچنین بیشترین سایز هر کدام از پیام‌ها.
ثبت وقایع (لاگ‌گیری) کامل برای پیدا کردن آسان‌تر باگ‌ها و خطاها
- ابزار جستجوی پیشرفته در میل سرور برای پیدا کردن پیام‌هایی که نیاز به رسیدگی دارند.

منبع


مرتضی صمدی