موتور جستجوی گوگل، نتایج جستجوی جعلی را غربال می‌کند

موتور جستجوی گوگل، نتایج جستجوی جعلی را غربال می‌کند

بدون شک استفاده از موتورهای جستجو به‌خصوص گوگل برای هر کاربر اینترنت، ضرورتی اجتناب‌ناپذیر است؛ اما انواع و اقسام نتایج جستجویی که پس از تایپ عبارت مورد جستجو ظاهر شده در معرض دید کاربران قرار می‌گیرند -به‌خصوص برای کاربری که در مورد عبارت مورد جستجوی خود هیچ‌گونه اطلاعی نداشته باشد- می‌تواند گمراه‌کننده و یا حتی بدتر، دردسرساز باشد. با درنظر گرفتن این‌که کاربر ناآگاه در چنین شرایطی هیچ ابزاری برای تمیز دادن واقعیت از غیرواقعیت ندارد، به‌نظر می‌رسد که مسئول مستقیم کمک‌رسانی برای تشخیص، موتورهای جستجویی همچون گوگل خواهند بود.

براساس تغییرات جدیدی که گوگل در موتور جستجوی خود اعمال کرده است، از این پس امکان ریپورت کردن محتواهای نامناسب در اختیار کاربران قرار داده شده است. به‌عبارت دیگر، گوگل با به‌روزرسانی الگوریتم‌های جستجوی خود، محتواهای گمراه‌کننده و نامناسب را در نتایج جستجوی خود غربال کرده و در معرض دید مستقیم کاربران قرار نمی‌دهد (درواقع، نتایج جستجوی بی‌کیفیت در جایگاه‌های پایین‌تر قرار می‌گیرند.) همچنین گوگل روش‌های جدیدی برای ریپورت کردن نتایج جستجوی جعلی یا بی‌کیفیت به کاربران معرفی کرده است.

این تغییر به‌دنبال بروز اشکالاتی که در انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 در آمریکا در بالاترین نتایج جستجو ایجاد شده بود، اعمال شده است. این نقایص، عبارت بود از بالا آمدن اخبار جعلی در نتایج جستجو، و همچنین قرارگرفتن اطلاعات غلط و گمراه‌کننده به‌جای اخبار واقعی.

محتوای نتایج گوگل ممکن است بواسطۀ نشانه‌هایی مثل وابستگی ظاهری یک سایت به یک دانشگاه یا منبع خبری معتبر، از سوی کاربران درست و معتبر تلقی شود اما این در حالی است که این احتمال وجود دارد هر از گاهی سایت‌های متفرقه و نامعتبر، برای نشان دادن این‌که مطالب‌شان باکیفیت است، به سایت‌های معتبر لینک دهند. بِن گومز -مدیر اجرایی گوگل- در پُستی که به‌تازگی در وبلاگش منتشر کرده است، در این رابطه می‌گوید:

ما نشونه‌هایی رو که گویای معتبر بودن محتوا هستن، به‌شکلی تنظیم کرده‌ایم که صفحات معتبرتر در بالاترین نتایج جستجو می‌آیند و به‌همین ترتیب، محتواهای بی‌کیفیت رو در نتایج جستجوی پایین‌تر قرار می‌دیم. به‌عنوان مثال، درحال حاضر احتمال بسیار کمی وجود داره که موضوعات مرتبط با عبارت Holocaust Denial  (انکار هلوکاست) که در دسامبر 2016 در بالاترین نتایج جستجو مشاهده می‌شد، در نتایج جستجو ظاهر شود.

علاوه بر این، اکنون کاربران می‌توانند عبارات جستجوی خودتکمیل‌شونده (Autocomplete) و نتایج جستجوی هایلایت‌شده‌ای را که محتوای نامناسب، غیرواقعی، یا مشکل‌ساز دارند، نشانه‌گذاری کرده و ریپورت کنند. گومز اظهار داشته که ما این امکان را برای دریافت فیدبک از کاربران فراهم کردیم تا بتوانیم به کمک آن‌ها، الگوریتم‌های گوگل را ارتقا داده و آن‌ها را اصلاح کنیم.

سال گذشته برای قدیمی‌ترین و اصلی‌ترین محصول شرکت گوگل -یعنی سرچ- سال خوبی نبود! همان‌طور که دَنی سالیوان -مدیر بخش موتور جستجوی گوگل- به‌تازگی اعلام کرده است، نتایج جستجو ممکن است درحقیقت بی‌کیفیت‌تر و بدتر از گذشته نشده باشند اما مردم به شکل فزاینده‌ای آن‌ها را نامناسب و مشکل‌دار قلمداد می‌کنند و این دیدگاه کاربران برای شرکت گوگل، مساله‌ساز شده است.

عبارات جستجوی خودتکمیل‌شونده (Autocomplete) و نتایج جستجوی هایلایت‌شده، 2 مورد از امکانات گوگل است که به‌دلیل عدم وجود کارکرد مورد انتظار کاربران، انگشت اتهام را به‌سمت خود جلب کرده‌اند.

قبلاً اگر شما عبارت «are Jews» را در سرچ گوگل تایپ می‌کردید، یکی از گزینه‌های خودتکمیل شونده عبارت «?are Jews evil» (به‌معنی آیا یهودی‌ها شیطان هستند؟) نمایش داده می‌شد. شرکت گوگل در سال گذشته به‌محض این‌که از ایرادات پیش‌آمده مطلع شد، پیشنهاداتِ عبارات خودتکمیل‌شونده را بهینه‌سازی کرد تا عبارات پیشنهادی مشابه این عبارت، هرگز در جستجوی گوگل ظاهر نشوند (امکان جدیدی که گوگل در اختیار کاربران قرار داده است، یعنی نشانه‌گذاری محتواهای نامناسب توسط کاربران، با هدف پیشگیری از بروز چنین مشکلاتی در آینده ایجاد شده است.)

علاوه‌ بر این، شرکت گوگل در سالی که گذشت، بار دیگر به نقد کشیده شد؛ این بار به این دلیل که بالاترین نتیجۀ جستجو برای عبارت «is Obama planning a coup» (به‌معنی اوباما درصدد پیاده سازی یک کودتا است) به مطلبی در سایتی تحت عنوان «Secrets of the Fed» لینک می‌داد که در این متن آمده بود که رئیس‌جمهور سابق ایالات متحده -باراک اوباما- در تلاش برای براندازی دولت جدید -دولت دونالد ترامپ- است (درحالی که این خبر واقعیت نداشت.)

در پایان هم خالی از لطف نیست که به این نکته اشاره کنیم که گوگل در جهت محدود کردن اطلاعات و اخبار جعلی، تاکنون 200 کاربر حقیقی و حقوقی را از شبکۀ AdSense خود خارج و آن‌ها را بلاک کرده است!

منبع