در آینده‌ای نه‌چندان دور، هوش مصنوعی به یاری حافظۀ انسان خواهد آمد

در آینده‌ای نه‌چندان دور، هوش مصنوعی به یاری حافظۀ انسان خواهد آمد

شاید روزی برسد که هوش مصنوعی از هوش انسانی فراتر برود و تهدیداتی را برای ما آدم‌ها ایجاد کند اما از سوی دیگر اگر مدیریت آن به‌درستی انجام شود، این تکنولوژی می‌تواند دنیای ما را به نحو مطلوبی دگرگون کند. تام گرابر، یکی از افرادی که در خلق رابط صوتی هوش مصنوعی مورد استفاده در گوشی‌های آیفون و سیستم‌عامل MacOS موسوم به Siri نقش داشت، در همایش TED 2017 ایدۀ جدیدی را در مورد استفاده از هوش مصنوعی در جهت تقویت هوش انسانی مطرح کرد. گرابر خطاب به حضار گفت:

تصورش را بکنید، چی می‌شد اگه حافظه‌ای مانند حافظۀ کامپیوتر داشتید و همۀ زندگی خود رو در اون ذخیره می‌کردید؟ چی می‌شد اگه می‌تونستید همۀ افرادی که تاکنون ملاقات کرده‌اید رو به یاد بیارید؟ با جزئیاتی مانند نحوۀ تلفظ نام و حتی پسوند و پیشوند فامیلیشون، علائقشون و همچنین آخرین گفتگوهایی که با آن‌ها داشته‌اید! 

گرابر معتقد است که ایدۀ استفاده از هوش مصنوعی برای تهیۀ فهرستی از تجارب و تقویت حافظۀ ما نه‌تنها عجیب نیست بلکه کاملاً امکان پذیر است زیرا داده‌ها و اطلاعات مورد نیاز برای این کار (شامل ویدئوهایی که می‌بینیم، نام و مشخصات افرادی که با آن‌ها در ارتباطیم و مکاتبات و حتی گفتگوهای شفاهی ما با آن‌ها) در سابقۀ جستجوهای اینترنتی و گوشی‌های هوشمندمان در دسترس است.

او از ضرورت اعمال سازوکار‌هایی برای حفظ حریم شخصی در این تکنولوژی نیز سخن گفت و اظهار داشت که پس از پیاده‌سازی چنین ایده‌ای، این امکان نیز برای افراد وجود دارد که شخصاً در مورد ذخیره شدن یا نشدن هر یک خاطرات، گفتگوها و سایر تجارب خود، تصمیم بگیرند.

هرچند ایدۀ استفاده از هوش مصنوعی برای ذخیره‌سازی خاطرات و تجارب شخصی می‌تواند موجی از نگرانی‌ها را در پی داشته باشد، اما از دیدگاه گرابر این تکنولوژی می‌تواند در زندگی افراد مبتلا به آلزایمر بسیار تأثیرگذار باشد.

جالب است بدانید که گرابر تنها کسی نیست که چنین ایده‌ای را مطرح کرده است؛ مارک زوکربرگ -مؤسس فیسبوک- نیز در همایش سالانۀ دولوپرهای فیسبوک از تلاش این شرکت برای ساخت سنسورهایی به‌منظور خواندن فعالیت‌های مغزی، خبر داد. این سنسورها برای خواندن بخشی از مغز که افکار را به کلام تبدیل می‌کند طراحی شده‌اند و شما را قادر خواهند ساخت که تفکرات خود را بدون دخالت دست و حتی بدون این‌که نیاز به حرف زدن داشته باشید، تایپ کنید.

علاوه بر گرابر و زوکربرگ، ایلون ماسک -مدیرعامل شرکت تسلا و اسپیس ایکس- سال گذشته در همایش Recode’s Code از تأسیس شرکت جدیدی به نام Neuralink به منظور ساخت تکنولوژی رابط بی‌سیم مغز/کامپیوتر، خبر داده بود (برای آشنایی بیشتر، به مقالهٔ ایلون ماسک: استارتاپ جدیدی تحت عنوان Neuralink برای اتصال مغز انسان با کامپیوتر راه‌اندازی کرد مراجعه نمایید.)

هوش مصنوعی روز‌به‌روز جایگاه مهم‌تری در زندگی بشر پیدا می‌کند و  با پیشرفت روزافزون خود، هم امید‌های تازه‌ای را پدید آورده و هم تهدید‌های ناشناخته‌ای را ایجاد خواهد کرد. شما چه نگاهی به این پدیدۀ در حال رشد دارید؟ دیدگاه‌های خود را با ما و سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.

منبع


رائفه خلیلی