بیل گیتس آنقدرها هم که به‌نظر می‌رسد، پدر تکنولوژیکی نبوده است!

بیل گیتس آنقدرها هم که به‌نظر می‌رسد، پدر تکنولوژیکی نبوده است!

اگر شما هم مادی‌گرا باشید و مسائل مادی برایتان اهمیت داشته‌ باشد، حتماً حس این‌که بچهٔ پولدارترین مرد دنیا باشید برایتان بسیار هیجان‌انگیز است؛ بیل گیتس مؤسس یکی از بزرگترین شرکت‌های تکنولوژیکی -مایکروسافت- در دنیا است پس حتماً بچه‌هایش غرق در تکنولوژی بوده‌اند، نه؟ درواقع، براساس یک مصاحبهٔ انجام شده، این میلیاردر صنعت تکنولوژی، پدر چندان تکنولوژی بازی نبوده‌ است! به‌طور مثال، او به ۳ فرزندش اجازهٔ داشتن موبایل را تا سن ۱۴ سالگی نداد و همین‌طور اجازه نمی‌داد در طول صرف وعدهٔ غذا، سر میز کسی از تبلت و موبایل استفاده کند.

او می‌گوید که در خانه اسکرین تایم (زمان دیدن تلویزیون و بازی با گوشی و ...) تعیین می‌کرده‌ است:

ما در اغلب موارد تایمی را در خانه تنظیم می‌کردیم که بعد از آن دیگر گوشی و اینترنت و این‌جور چیزها ممنوع بود و این مسئله باعث می‌شد بچه‌ها سر ساعت درستی بخوابن؛ شما همیشه به فکر این هستین که چه‌طور تکنولوژی از راه درست استفاده شود و به ارتباطات اجتماعی بچه‌ها، وقت‌گذرانی با دوست‌های‌شان و تکالیف‌شان صدمه نزند و در پی این هستین که بدانید تایم مناسب استفاده از آن چقدر است و کی این زمان استفاده خیلی طولانی و بیش از حد شده‌.

صادقانه بگوییم، شاید باید والدین دیگر هم رویکرد بیل گیتس را دنبال کنند چراکه شواهد حاکی از آنند که وقت‌گذرانی با دیوایس‌های تکنولوژیکی مختلف مثل گوشی، تبلت و ... ممکن است برای بچه‌ها اصلا خوب نباشد.

گفته می‌شود تکنولوژی به گونه‌ای بر دنیای مدرن غالب شده که دیگر نرسیدن به نوشتن تکالیف و وقت‌گذرانی با دوستان از جمله موضوعات منفی تکنولوژی به حساب نمی‌آیند چراکه این ابزارها راحت‌ترین و مناسب‌ترین راه برای بچه‌ها جهت دسترسی به مسائل آموزشی و تفریحی در تمام زمینه‌ها هستند. ولی مسئلهٔ دیگر این است که امروزه سر میزهای غذا، بسیار از گوشی و تبلت استفاده می‌شود و شاید یکی از دلایل چنین اتفاقی این باشد که تلفن‌های همراه سریع‌ترین راه برای به‌دست آوردن اطلاعات راجع به همه چیز هستند؛ ولی آیا اگر این وقت باهم بودن را به خود و اطرافیان‌مان اختصاص دهیم بهتر نیست؟

اکثر محدودیت‌های بیل گیتس در قبال بچه‌هایش منطقی به‌نظر می‌رسند، اما این‌که کسی که تکنولوژی‌های محبوب در سطح جهانی تولید می‌کند جوری راجع‌به آن‌ تکنولوژی‌ها صحبت کند که انگار آن‌ها بیهوده و خیلی مضر هستند، کمی ضد و نقیض به‌نظر می‌رسد! 

نظر شما چیست؟ آیا با دیدگاه‌های آقای گیتس موافق هستید؟ نظرات و دیدگاه‌های خود را با ما و سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.

منبع


نهال سهیلی‌فر