تیمی 60 نفره از متخصصان فیسبوک در تلاش برای خواندن ذهن انسان و تبدیل آن به متن‌ هستند!

تیمی 60 نفره از متخصصان فیسبوک در تلاش برای خواندن ذهن انسان و تبدیل آن به متن‌ هستند!

فیسبوک در همایش دولوپرهای خود، موسوم به F8، از جزئیات پروژۀ فوق‌العاده محرمانۀ رابط مغز و کامپیوتر خود پرده برداشت؛ در این همایش، مارک زوکربرگ از پیشرفت فیسبوک در تکنولوژی Augmented Reality خبر داد و سپس به پروژۀ اسرارآمیز فیسبوک در دپارتمان B8 پرداخت. این رابط که توسط متخصصان دپارتمان شمارۀ 8 فیسبوک (B8) توسعۀ یافته، Silent Speech Interface (رابط گفتگوی خاموش) نام دارد و این امکان را برای کاربران فراهم می‌آورد تا با استفاده از مغز خود، تفکرات خود را تایپ نمایند! 

تیم B8 فیسبوک تیمی است که بر روی پروژه‌های متعلق به آینده کار می‌کند و در حال حاضر ۶ پروژه را در دست اجرا دارد؛ رجینا دوگن، رئیس دپارتمان شمارۀ 8، اعلام کرد که تیمی متشکل از 60 مهندس در حال کار بر روی پروژۀ رابط مغز-کامپیوتر هستند (لازم به ذکر است که دوگن پیش از این تجربۀ مسئولیتی‌هایی مانند رهبری پروژه‌های تکنولوژی‌های پیشرفتۀ گوگل و مدیریت آژانس تحقیقاتی DARPA پنتاگون را در کارنامۀ خود داشته است.)

این رابط که دوگن آن را رابط گفتگوی خاموش نامیده است، به شما اجازه می‌دهد تا تنها با استفاده از ذهن خود و بدون استفاده از هر گونه ایمپلنت، کلمات را تایپ نمایید. رابط گفتگوی خاموش با به‌کارگیری تکنیک‌های پیشرفته‌ای مانند تصویربرداری نوری که مغز را صدها بار در ثانیه اسکن می‌کند، تفکرات ذهنی شما را به متن تبدیل می‌کند. بر اساس اظهارات دوگن، B8 سعی دارد تا در طی ۲ سال آینده و با تکمیل این پروژه، تایپ 100 کلمه در دقیقه با استفاده از ذهن را برای کاربران امکان‌پذیر نماید. دوگن در سخنرانی خود، ویدئویی از یک شخص فلج را نشان داد که با استفاده از یک سنسور تایپ می‌نمود.

همچنین در این همایش، اعلام شد که فیسبوک در زمینۀ فراهم آوردن امکان شنیدن از طریق پوست، پیشرفت‌هایی داشته است! این تکنولوژی که می‌تواند به افراد ناشنوا کمک کند، هنوز در مرحلۀ آزمایشی است.

نظر شما در مورد تلاش برای دستیابی به چنین تکنولوژی‌هایی چیست؟ آیا این تکنولوژی‌ها می‌توانند فراگیر شده و جهان ما را متحول کنند؟ دیدگاه‌های خود را با ما به اشتراک بگذارید.

منبع