آیا می‌دانستید کاربران کرهٔ شمالی از چه سیستم‌عاملی استفاده می‌کنند؟

کارمند سابق گوگل -ویل اسکات- از سفر خود به کرهٔ شمالی دست‌‌ خالی به آمریکا بازنگشت! وی که به‌منظور بازدید از دانشگاه علم‌وفناوری پیونگ یانگ عازم این کشور شده بود، یک نسخه از سیستم‌عامل مورد استفادهٔ کاربران این کشور تحت عنوان Red Star 3 را با خود به‌همراه آورد. تا پیش از این سفر، اطلاعات زیادی در این مورد در دست نبود اما پس از بررسی این سیستم‌عامل، مشخص شد که شباهت زیادی به MacOS X دارد و این در حالی است که کرهٔ شمالی سال‌ها از ویندوز به عنوان سیستم‌عامل‌ رایج در این کشور استفاده می‌کرد. برای آشنایی بیشتر با Red Star 3، در ادامه با سکان آکادمی همراه باشید.

وال‌پیپرهای خارق العاده و حذف کامل تایم‌زون کرهٔ جنوبی جزو آن چیزهایی است که استفاده یک کامپیوتر را در کرهٔ شمالی از سایر کشورها متمایز می‌کند. هنگام نصب این سیستم‌عامل، از شما خواسته می‌شود که کشور محل سکونت خود را مشخص کنید و در این میان کره جنوبی تنها کشوری است نامش به چشم نمی‌خورد!

همان‌طور که پیش‌تر گفته شد، شباهت زیادی میان Red Star 3 و  MacOS X وجود دارد (X در نام MacOS X می‌بایست ۱۰ خوانده شود) و دلیل آن صرفاً علاقهٔ رهبر دیکتاتور کرهٔ شمالی و عادت او به استفاده از آی‌مک بوده است. علاوه بر این، نرم‌افزار مرورگر این سیستم‌عامل Naenara نام دارد که نسخه‌ای فورک شده و البته پیشرفته‌تری از فایرفاکس است.

Here's what it's like to use a computer in North Korea

0


فرنوش فهیم

تحصیلات آکادمیک‌ام رو در مقطع کارشناسی در دانشگاه علامه طباطبائی در رشتهٔ ادبیات انگلیسی شروع کردم و سپس در همون دانشگاه مقطع کارشناسی ارشد رو در رشتهٔ آموزش زبان انگلیسی به اتمام رسوندم. اگرچه ترجمه بیش از اون‌که علم باشه، یک مهارته، اما ما در سکان آکادمی به فرایند ترجمه به شکلی علمی نگاه می‌کنیم. من با تسلط به ترجمه از انگلیسی به فارسی و همچنین از فارسی به انگلیسی، عهده‌دار ترجمه و ویرایش بخشی از مقالات وبلاگ سکان آکادمی هستم.


از طریق این فرم، می توانید بدون ثبت نام نظر دهید و یا اگر قبلا ثبت نام کرده اید، با ورود ناحیه ی کاربری می توانید علاوه بر ثبت نظر، به مدیریت نظرات خود نیز بپردازید.
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)