کاوش در پروژه‌های اپن‌سورس با GitTrends

کاوش در پروژه‌های اپن‌سورس با GitTrends

روزانه ده‌ها پروژهٔ اپن‌سورس در سرویس آنلاین اشتراک‌گذاری کد GitHub بارگذاری می‌شود؛ تداوم این روند طی سال‌های متمادی، به پیدایش لایبرری بزرگی از پروژه‌ها انجامیده است که جستجو در آن ممکن است با سختی‌هایی همراه باشد. اما برنامه تحت وب رایگان GitTrends این فرآیند را به کاری ساده و جالب تبدیل کرده است، زیرا با کمک آن می‌توانید آیتم‌های مرتبط با لایبرری‌هایی مانند jQuery یا React یا هر چیز مشابه دیگری را جستجو کنید. در ادامه با ویژگی‌ها و طرز کار این برنامه آشنا خواهیم شد. با سکان آکادمی همراه باشید.

GitTrends لایبرری‌های مرتبط را به‌طور خودکار پیشنهاد داده و به آن‌ها لینک می‌دهد؛ علاوه بر این، می‌توانید از طریق صفحهٔ Explore این سرویس، در تازه‌ترین لایبرری‌ها به‌سادگی جستجو کنید. GitTrends به‌طور پیش‌فرض پروژه‌ها را بر اساس رتبهٔ آن‌ها سازماندهی می‌کند. به نظر می‌رسد که در این روش رتبه‌بندی، حد متوسطی از اغلب معیارها از جمله تعداد ستاره‌ها (که کاربران به هر پروژه می‌دهند)، تعداد بازدیدکنندگان، مشارکت‌کنندگان در پروژه و دیگر معیارهای سنجش در API گیت‌هاب لحاظ شده است.

اگر ترجیح شما این باشد که پروژه‌ها را طبق معیار خاصی مرتب کنید، می‌توانید نتایج جستجو را بر اساس شاخص‌هایی همچون تعداد کل ستاره‌ها، زبان برنامه‌نویسی یا بر اساس ۶ موضوع بسیار خاص، محدودتر کنید که عبارت هستند از:

1. نرم‌افزار
2. مستندات
3. لایبرری‌ها و فریم‌ورک‌های وبی
4. لایبرری‌ها و فریم‌ورک‌های غیر وبی
5. ابزارهای توسعهٔ نرم‌افزار
6. نرم‌افزار سیستمی

گیت‌ترندز بنا به عللی، هنوز نمی‌تواند پروژه‌ها را طبق زمان آن‌ها مرتب کند که در جای خود، کاستی قابل توجهی است، اما شاید در به‌روزرسانی‌های آتی این برنامه، قابلیت یادشده نیز به آن افزوده شود.

البته کار این سایت فقط به یافتن لایبرری‌ها و پروژه‌های جالب محدود نیست بلکه برای کاوش در آمار و ارقام مرتبط با ریپازیتوری‌ها، معیارهای سنجش و نمودارهای بصری مانند مجموع ستاره‌ها طی زمان نیز ابزار بسیار کارآمدی است. شما برای هر یک از پروژه‌های گیت‌هاب، از جدیدترین لایبرری‌های جاوااسکریپت گرفته تا بوت‌استرپ، می‌توانید این معیارهای سنجش گوناگون را بررسی کنید.

هر صفحه شامل تعداد کل مشارکت‌کنندگان در یک پروژه، فورک‌ها، ستاره‌‌های داده شده به هر پروژه یا گرفته شده از آن، و نیز ۲ تاریخ مهم است که عبارتند از زمانی که پروژه ایجاد شده و تازه‌ترین تاریخی که در آن به‌روزرسانی صورت گرفته است (در مهندسی نرم‌افزار، هر بار که سورس‌کد نسخه‌ای از یک نرم‌افزار را مبنا قرار داده و نسخه مجزایی از آن را توسعه می‌دهید یک Fork یا انشعاب جدید از آن پدید آورده‌اید که نرم‌افزاری متمایز محسوب می‌شود.)  

این برنامهٔ کوچک تحت وب، یکی از ملزومات هر دولوپر و برنامه‌نویس حرفه‌ای است که می‌تواند کمک‌ کند تا با جستجو در بین میلیون‌ها پروژه و لایبرری اپن‌سورس، اطلاعات ضروری مورد نیاز خود را پیدا کنید. 

منبع


علی حسینی