Transfer.sh: راهی جدید برای ذخیره و به اشتراک‌گذاری آنلاین فایل

Transfer.sh: راهی جدید برای ذخیره و به اشتراک‌گذاری آنلاین فایل

ازدیاد پلتفرم‌های به اشتراک گذاری رایگان فایل‌ -مانند دراپ‌باکس- بدان معنا است که شما می‌توانید از هر کامپیوتری هر فایلی را با هر کس دیگری در هر نقطه‌ٔ جهان به‌اشتراک بگذارید؛ هرساله پلتفرم‌های اشتراک‌گذاری جدیدی وارد بازار می‌شوند، اما Transfer.sh با بقیه فرق داشته و بسیار منحصربه‌فرد است چراکه بااستفاده از کامندلاین کار می‌کند!

Transfer.sh یک سیستم اشتراک گذاری رایگان فایل‌ است که تنها از طریق کامندلاین (خط فرمان) کار می‌کند؛ این سیستم از ویندوز شل (Windows Shell که رابط بین کاربر و کرنل است) یا ترمینال‌های مک و لینوکس برای اتصال به سرورهای Transfer.sh استفاده می‌کند که از این طریق، هم می‌توانید فایل آپلود کنید و هم لینک‌های اشتراک‌گذاری ایجاد کنید و هم فایل‌ها را به مدت ۱۴ روز ذخیره سازید. به‌عنوان نمونه کامندهای آپلود فایل داریم:

# Uploading is easy using curl 
$ curl --upload-file ./hello.txt https://transfer.sh/hello.txt 
https://transfer.sh/66nb8/hello.txt 

$ curl -H "Max-Downloads: 1" -H "Max-Days: 5" --upload-file ./hello.txt https://transfer.sh/hello.txt 
https://transfer.sh/66nb8/hello.txt 
# Download the file 
$ curl https://transfer.sh/66nb8/hello.txt -o hello.txt

هر پروسهٔ انتقال فایل به‌طور کامل رمزگذاری می‌شود که این یعنی دیتای شما همواره امن خواهد بود؛ مورد دیگر این‌که Transfer.sh یک پلتفرم ذخیره‌سازی موقت است که پس از ۲ هفته، به‌طور خودکار دیتای شما را پاک می‌کند. این سیستم از طریق Curl (یکی از لایبرری‌های PHP) که در شل اجرا می‌شود کار کرده و شما می‌توانید هر نوع فایلی را تا حجم ۱۰ گیگابایت آپلود کنید!

اگر دوست داشته باشید و بلد باشید، می‌توانید یک کپی از Transfer.sh را بر روی سرور خودتان ایجاد کنید؛ این کپی می‌تواند به منزلهٔ یک مکانیسم به اشتراک‌گذاری موقت فایل، برای تیم‌های کوچک یا گروه‌های بزرگ‌تر که دیتای حساس‌تری را انتقال می‌دهند عمل کند. همچنین می‌توانید برای اطلاع پیدا کردن و به‌دست آوردن سورس‌کد‌ و مثال‌هایی راجع به نحوهٔ استفاده و دیپلوی یک سرور، صفحهٔ گیت‌هاب Transfer.sh را چک کنید.

درحال حاضر، همه چیز فقط بر روی Amazon S3 اجرا می‌شود اما قابل دیپلوی با npm ،bower و یا کانتینر شدن توسط Docker نیز می‌باشد؛ روی‌هم‌رفته Transfer.sh یک روش بسیار تکنیکی برای اشتراک‌گذاری فایل‌ها است اما اگر تابه‌حال از کامندلاین استفاده نکرده‌اید، نمی‌توانید از Transfer.sh هم استفاده کنید!

درواقع، دلایل بسیار قابل‌قبولی برای یادگیری کامندلاین وجود دارد، مخصوصاً این‌که تکنولوژی وب در بسیاری از زمینه‌ها بر npm متکی است و این یعنی کار با کامندلاین! در انتها اگر این ابزار اشتراک گذاری فایل مبتنی بر کامندلاین آن چیزی که می‌خواستید و لازم داشتید نیست، می‌توانید گزینه‌های بسیار دیگری را برای به اشتراک‌گذاری فایل‌ها در وب پیدا کنید!

منبع


نهال سهیلی‌فر