Tiny-Care Terminal: ابزاری کامندلاینی برای مراقب از سلامت شما

Tiny-Care Terminal: ابزاری کامندلاینی برای مراقب از سلامت شما

tiny-care-terminal یک داشبورد کوچک در اختیار شما قرار می‌دهد و سعی می‌کند زمانی که شما در حال استفاده از ترمینال سیستم‌عامل خود هستید، مراقب شما باشد! این برنامه چیزهای زیبایی در رابطه با مراقبت از خود به شما می‌گوید و با این حال باعث ایجاد استرس در شما نمی‌شود بلکه صرفاً همچون یک مراقب سلامتی، در کنار شما است.

از جمله قابلیت‌های tiny-care-terminal، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

- نمایش آخرین توییت‌های پروفایل‌های tinycarebot ،selfcare_bot و magicrealismbot. دو بات اول به شما یادآوری می‌کنند که در حین انجام کار، یک استراحت کوتاه داشته باشید، آب بنوشید و به بیرون نگاهی بیاندازید و دیگر چیزهایی که کمک به کاهش استرس شما می شوند و بات سوم نیز داستان‌های غیرعادی برایتان تعریف می‌کند تا بلکه شما را سرگرم کند (اگر هم از این بات‌ها خوشتان نمی‌آید، بعداً از بخش تنظیمات می‌توانید آن‌ها را تغییر دهید.)

- نمایش کامیت‌های گیت که از ۷ روز گذشته تا به امروز خود را ملزم به انجام آن‌ها کرده‌اید (زمانی که ما دچار استرس می‌شویم که به هیچ یک از اهداف خود نرسیده‌ایم؛ این قابلیت، به ما کارهای کوچکی که در این مدت انجام داده‌ام و به آن‌ها فکر هم نمی‌کنم را یادآوری می‌کند. امیدوارم این امر برای شما هم مفید باشد.)

- نمایش وضعیت آب و هوا؛ این قابلیت باعث می‌شود که از هوای نامساعد احتمالی پیش‌رو مطلع شوید و مانع خیس‌ شدن‌تان می‌شود!

نصب tiny-care-terminal
خروجی tiny-care-terminal همچون تصویری است که در بالا مشاهده می‌کنید. برای شروع، کار، ابتدا می‌بایست این ابزار را روی سیستم‌عامل خود نصب کنید:

npm install -g tiny-care-terminal
npm install -g git-standup

به دلیل مسیری که برای برنامه انتخاب شده، tiny-care-terminal با yarn کار نمی‌کند. تا زمانی که این مشکل حل شود، از npm استفاده کنید.

 تنظیم‌ کردن Environment Variables
پس از نصب npm، باید ترمینال خود را پیکربندی کنید؛ هر سیستم‌عامل و شِل (Shell) خصوصیات مختص به‌خود را دارا است. به‌طورکلی، باید Environment Variables (متغیرهای محیطی) را در جایی که الباقی متغیرهای سیستم قرار دارند کپی نمایید. برای مثال:

- اگر از zsh استفاده می‌کنید، احتمالاً فایل پیکربندی zshrc. در هوم دایرکتوری (Home Directory) شما خواهد بود.
- اگر از bash استفاده می‌کنید، فایل bash_profile مسیر مورد نظر شما است.
- اگر از fish استفاده می‌کنید، از set -gx key value را در فایل config/fish/config.fish./~ استفاده کنید.

پیکربندی داشبورد
تمام تنظیماتی که داشبورد آن‌ها را مدنظر قرار می‌دهد، در فایلی تحت عنوان sample.env قرار دارند؛ داشبورد این فایل را به‌کار نمی‌گیرد، بلکه این فایل تنها متغیرهای محیطی را لیست کرده و می‌توان آن‌ها را در فایل‌های rc خود کپی کرد.

- TTC_BOTS: بات‌های توییتر هستند که باید در برنامه لحاظ شوند. این بات‌ها با کاما از یکدیگر جدا شده‌اند. اولین ورودی این لیست در قسمتی که شکل طوطی دارد نمایش داده می‌شود.

- TTC_REPOS: شامل لیست ریپازیتوری‌ها می‌باشد که با کاما از یکدیگر جدا شده‌اند. این ریپازیتوری‌ها، برای کار با git در نظر گرفته شده‌اند. درواقع، این قسمت از git-standup استفاده می‌کند و عملیات خواندن فایل‌ها را تا یک زیرشاخه ادامه می‌دهد.

-  TTC_WEATHER: قسمتی است که وضعیت آب و هوا را بررسی می‌کند؛ زیپکد در این قسمت همیشه به‌درستی عمل نمی‌کند، به همین علت بهتر است که از نام مکان برای موقعیت‌دهی استفاده شود (برای مثال، استفاده از نام Paris به‌جای 90210 ارجحیت دارد.)

- TTC_CELSIUS: معیار نمایش دما به صورت پیش‌فرض است.

-  TTC_APIKEYS: اگر نمی‌خواهید از Twitter API Keys استفاده کنید و ترجیح می‌دهید مستقیماً توییتر را باز کنید، این قسمت را در حالت false قرار دهید.

-  TTC_UPDATE: از این قسمت می‌توان برای تعیین بازهٔ زمانی به‌روزرسانی بر حسب دقیقه استفاده کرد. این مقدار به‌صورت پیش‌فرض 20 دقیقه قرار داده شده است.

تنظیم کلیدهای API توییتر
داشبورد ۲ حالت برای استفاده از توییتر دارد: یکی استفاده از API Keys و دیگری استفاده مستقیم از صفحهٔ توییتر. استفاده از کلیدهای API نسبت به استفاده مستقیم از صفحهٔ توییتر آسان‌تر است ولی به هر حال اگر نمی‌خواهید از آن‌ها استفاده کنید، می‌توانید مرحله بعد را نادیده بگیرید و قسمت مربوط به تنظیمات TTC_APIKEYS را مطالعه کنید.

برای این‌که قسمت توییت‌ها کار کند، نیاز به استفاده از کلیدهای API توییتر دارید. ایجاد تنظیمات برای دریافت این ۴ متغیر ساده است. پس از انجام این کار، متغیرهای محیطی زیر را تنظیم کنید (برای مثال‌های بیشتر، می‌توانید به sample.env مراجعه کنید.)

TTC_CONSUMER_KEY='...'
TTC_CONSUMER_SECRET='...'
TTC_ACCESS_TOKEN='...'
TTC_ACCESS_TOKEN_SECRET='...'

شروع کار با tiny-care-terminal
برای شروع‌، صرفاً کافی است دستور زیر را در ترمینال وارد نمایید:

tiny-care-terminal

برای خروج از داشبورد، می‌توان از کلید Esc یا دکمهٔ Q کیبورد استفاده کرد. همچنین برای به‌روزرسانی دستی می‌توان از کلید R استفاده کرد.

مشکل‌یابی عدم مشاهدهٔ کامیت‌ها
این مسئله می‌تواند به چند دلیل اتفاق افتاده باشد که در ادامه مهم‌ترین آن‌ها را بازگو خواهیم کرد:

- آیا پس از نصب این ابزار، دستور npm install –g git-standup را اجرا کرده‌اید؟ اگر پاسخ شما منفی است، به احتمال زیاد مشکل از همین است.

-  آیا فراموش کرده‌اید متغیرهای محیطی TTC_REPOS را اکسپورت کنید؟ یک Tab جدید باز کرده و دستور echo $TTC_REPOS را اجرا کنید تا اطمینان پیدا کنید که این متغیر خالی نیست (توجه داشته باشید که در حال حاضر، اسپیس (فاصله) در نام ریپازیتوری‌ها پشتیبانی نمی‌شود.)

-  آیا از سیستم‌عامل ویندوز استفاده می‌کنید؟ از آنجا که این برنامه از اسکریپ‌های bash استفاده می‌کند، این احتمال وجود دارد که tiny-care-terminal به‌درستی تحت سیستم‌عامل ویندوز کار نکند! 

- آیا از yarn استفاده کرده‌اید؟ ممکن است این برنامه با استفاده از yarn هم عمل کند؛ ولی در صورتی که برنامه در اجرا به مشکل خورده، حتماً npm را نصب کنید.

می‌توانید با نصب این ابزار آن‌را تست کرده و تجربیات خود را با ما و سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید. 

منبع