معرفی 12 راه‌کار اثربخش و عملی برای یادگیری یک زبان برنامه‌نویسی جدید

معرفی 12 راه‌کار اثربخش و عملی برای یادگیری یک زبان برنامه‌نویسی جدید

شاید شما هم تصمیم داشته باشید برای اولین بار به دنیای برنامه‌نویسی قدم گذشته و زبان برنامه‌نویسی خاصی را بیاموزید و یا علاوه‌بر تجربیاتی که در یک یا چند زبان برنامه‌نویسی دارید، زبان جدیدی را نیز به کارنامۀ خود اضافه کنید. اما سوال اینجا است که چگونه چنین چیزی امکان‌پذیر است؟ در این مقاله 12 تکنیک برای یادگیری یک زبان برنامه‌نویسی جدید را به شما معرفی می‌کنیم اما درعین‌حال به‌خاطر داشته باشید که هر کسی روش یادگیری خاص خود را دارا است؛ برخی روش‌ها ممکن است بازدهی فوق‌العاده‌ای در مورد شما داشته باشند در‌حالی‌که با برخی دیگر هیچ رابطه‌ای برقرار نمی‌کنید! به دنبال روش مناسب خود باشید و اگر از روش خاصی نتیجه‌ای نگرفتید به سراغ روش بعدی بروید. 

1. زبان جدید را با زبان‌های مشابه مقایسه کنید 
اگر پیش از این، مراحل یادگیری اولیه را در مورد زبان دیگری انجام داده‌اید، سعی کنید زبان جدید را با زبان قبلی مقایسه کرده، کار بخش‌های مختلف آن را حدس بزنید و امتحان کنید تا ببینید درست حدس زده‌اید یا خیر؟ تهیۀ فهرستی از ۳ مورد زیر ممکن است بتواند به شما در این راه کمک بیشتری کند:

- مواردی که در نگاه اول آشنا به‌نظر می‌رسند و دقیقاً همان‌طوری هستند که انتظارش را دارید؛
- مواردی که آشنا به نظر می‌رسند اما آن طوری که انتظار دارید نیستند؛
- مواردی که کاملاً جدید و ناآشنا به‌نظر می‌رسند.

این فهرست اولیه را نزد خود نگاه دارید و هر چند وقت یک‌بار -همچنان که در یادگیری زبان جدید جلوتر می‌روید- نگاهی به آن بیاندازید و ببینید که مواردی که در این ۳ دسته قرار داده بودید، چگونه جابه‌جا شده‌اند. مثلاً ممکن است مفاهیمی که در ابتدا برای شما کاملاً ناآشنا به‌نظر می‌رسیدند، حالا دیگر به دسته دوم و یا اول منتقل شده باشند.

2. رفرنس‌های رسمی زبان مورد نظر را مطالعه کنید
اگر قبل از این‌که وارد مرحلۀ یادگیری یک زبان خاص شوید می‌خواهید اطلاعات کاملی از آن داشته باشید، خواندن متون مرجع رسمی -داکیومنتیشن- آن زبان می‌تواند به شما کمک کند. زیاد نگران به‌خاطر سپردن محتوای این متون نباشید چراکه متون مرجع برای به‌خاطر سپردن نوشته نشده‌اند بلکه برای این نوشته شده‌اند تا افراد بتوانند پاسخ سوالات خود را در آن بیابند.

3. در وب جستجو کنید
اگر با ارور خاصی مواجه شده و نیاز به اطلاعاتی در مورد آن دارید، وب -به‌خصوص وب‌سایت استک‌اورفلو- می‌تواند یک گزینۀ بسیار عالی باشد؛ هنگامی که با یک پیغام خطا مواجه می‌شوید، می‌توانید بخشی از این پیغام که ویژۀ مسئلۀ موجود -و نه مختص به کد شما- است را در وب جستجو کنید.

مثلاً اگر خطایی با متن «Error on line 53: Invalid argument exception» برای شما نمایش داده شد، برای یافتن اطلاعات و راه‌حل آن می‌توانید نام زبان مورد نظر به‌علاوۀ عبارت Invalid argument exception را جستجو نمایید تا بهترین نتایج برای شما نمایش داده شوند. برای دسترسی به نتایج دقیق‌تر می‌توانید از علامت " در دو طرف کلمۀ خاص مورد نظر خود استفاده نمایید (مثلا در عبارت جستجوی "Invalid argument "exception، تمرکز روی کلمهٔ exception خواهد بود.)

همچنین می‌توانید به‌جای جستجو کردن متن ارور، مستقیماً نحوۀ حل مشکل خود را در وب جستجو کرده و در وبلاگ‌ها و سایت‌های مرتبط، پاسخ آن‌را بیابید. حتماً به سطح علمی و اعتبار نویسنده و همچنین تاریخ انتشار پست‌های مرتبط با مشکل خود در وبسایت‌های مختلف دقت کنید تا بتوانید در مورد کاربردی بودن یا نبودن راه‌حل‌های ارائه شده به‌درستی تصمیم بگیرید.

4. با جامعۀ زبان مورد نظر خود در ارتباط باشید
درست است که در وب‌سایت‌ها و وبلاگ‌های مختلف اطلاعات بسیار خوب و نسبتاً کاملی را می‌توان به‌دست آورد، اما همیشه نکات کلیدی و مهمی وجود دارد که ممکن است جنبۀ عمومی نداشته و ویژۀ یک قطعه کد خاص باشد که شما سعی دارید به‌کار ببرید. بنابراین از عضویت در گروه‌ها و انجمن‌های مرتبط با زبان مورد نظر و یا ارسال ایمیل به افرادی که در این زبان تبحر دارند، نترسید و از آن دوری نکنید.

برای این‌که پاسخ‌های درست‌تری دریافت کنید، مطمئن شوید که سوال خود را در جای درستی پرسیده‌اید؛ سعی کنید در هنگام مطرح کردن سوال، هدف خود از نوشتن قطعه کد مورد نظر، آنچه که نوشته‌اید و مشکلی که ایجاد شده را به‌طور خلاصه توضیح دهید تا متخصصان آن زبان بتوانند مشکل شما را درک کرده و به بهترین شکل ممکن به شما کمک کنند.

5. برنامه‌های ساده بنویسید
هنگامی که با یک مفهوم جدید آشنا می‌شوید و می‌خواهید آن را ملکۀ ذهن خود کنید، سعی کنید با به‌کارگیری این مفهوم جدید، یک یا چند برنامۀ ساده بنویسید. برای این کار باید تلاش کنید تا جایی که می‌توانید از به‌کار بردن سایر مفاهیم در برنامۀ سادۀ خود اجتناب کرده و بر روی مفهوم جدید متمرکز شوید.

6. کدهای از قبل نوشته شده را دوباره بنویسید
نوشتن برنامه‌های ساده برای شروع روش بسیار خوبی است اما اگر می‌خواهید با کاربردهای واقعی زبان جدیدی که دارید می‌آموزید بیشتر آشنا شوید، می‌توانید برنامه‌های خوب و تست شده‌ای که از قبل در زبان دیگری توسط خود شما یا دیگران نوشته شده است را به زبان جدید بازنویسی کنید و طی این بازنویسی با کاربردهای مختلف این زبان در حل مسائل واقعی آشنا شوید.

7. در مورد آن کتاب بخوانید
امروزه کتاب‌های الکترونیکی متعددی به صورت رایگان در دسترس هستند؛ اگر چندین کتاب مختلف در مورد  زبان جدید در اختیار دارید، ابتدا مروری کلی بر همه آن‌ها داشته باشید و بررسی کنید که کدام‌یک از آن‌ها با پس‌زمینۀ ذهنی و دانش پیشین شما سازگاری بیشتری دارد و این موضوع را در انتخاب کتاب در نظر بگیرید (گاهی نقدهایی که بر کتاب نوشته می‌شود -مثلاً نظرات کاربران در وب‌سایت آمازون- تا حد قابل‌توجهی می‌توانند کمک به تصمیم‌گیری بهتر شوند.)

اگر قصد دارید نسخۀ چاپ شده و یا الکترونیکی کتابی را خریداری کنید، قبل از این‌که پولی بپردازید حتماً تاریخ انتشار و نسخۀ ویرایش آن را بررسی کنید. اگر از کتاب‌های قدیمی‌تر برای یادگیری استفاده می‌کنید، حتماً از نسخۀ زبان متناسب با آموزش‌های کتاب برای انجام تمرین‌ها استفاده کرده و در کنار آن در وب جستجو کنید تا از آخرین تغییرات احتمالی صورت گرفته در زبان مورد نظر خود -پس از انتشار کتاب- آگاه شوید.

8. کدهای مثال را بخوانید
در اکثر کتاب‌های آموزش زبان‌های برنامه‌نویسی علاوه‌بر آموزش مفاهیم، کدهایی نیز برای آشنایی بیشتر و به‌عنوان مثال ذکر شده است. علاوه‌بر‌این، در سایت‌های مختلفی -مانند Rosetta Code- نیز می‌توانید به چنین کدهایی دسترسی داشته باشید. این کدها را بخوانید، آن‌ها را تایپ کرده (هرگز کپی نکنید!) و اجرا کنید، بخش‌هایی از آن‌را تغییر داده و اثر تغییراتی که ایجاد کرده‌اید را در‌عمل مشاهده کنید.

9. از دوره‌های ویدئویی استفاده کنید
اگر شما هم جزو آن‌ گروه از علاقمندان یادگیری زبان‌های جدید هستید که حوصلۀ کتاب خواندن را ندارند، دوره‌های ویدئو‌یی آنلاین و یا فایل‌های ویدئویی منتشر شدۀ این دوره‌ها می‌تواند چارۀ کار شما باشد.

دقت داشته باشید که فقط به دیدن ویدئوهای آموزشی آکادمیک بسنده نکنید و در کنار آن‌ها به دنبال کارگروه‌های ضبط شده، سخنرانی‌های کنفرانسی و پادکست‌های مرتبط باشید. این ویدئوها را تهیه کرده و هر روز حداقل بخشی از آن را تماشا کنید تا به این ترتیب کم‌کم یادگیری این زبان جدید را به بخشی از برنامۀ روزانۀ خود تبدیل نمایید.

علاوه بر این، در حین تماشای ویدیو، یک ویرایشگر کد هم باز کرده و هم‌گام با تدریس مدرس، شما هم کد بزنید تا نتایج مد‌نظر را در لحظه مشاهده کنید.

10. پروژه‌هایی که در زبان مورد نظر شما نوشته شده‌اند را بخوانید
یکی از بهترین راه‌ها برای یافتن پروژه‌هایی با سایز و ساختار دلخواه در هر زبان برنامه‌نویسی، جستجو کردن در گیت‌هاب است؛ علاوه‌بر‌این، اگر سعی دارید تا با طراحی پروژه‌های اپن‌سورس آشنا شوید، می‌توانید از طریق ایمیل و یا در تالارهای گفتگوی آنلاین با افرادی که در ایجاد و توسعۀ این پروژه‌ها دخیل هستند، گفتگو کرده و تعامل داشته باشید. حتی ممکن است بتوانید برخی از باگ‌ها و مشکلات موجود در پروژه را نیز شناسایی و رفع کنید.

11. به دنبال ابزارهای خوب و کاربردی باشید
هر بار که یادگیری زبان جدیدی را آغاز می‌کنید، از سایر افرادی که پیش از شما وارد آن زبان شده‌اند در مورد محیط توسعۀ آن و سایر ابزارهای کاربردی اطلاعات کسب کنید. ممکن است یک یا چند تکست‌ادیتور یا IDE خاص در مورد این زبان بیشتر مطرح بوده و یا در برگیرندۀ ابزارها و امکانات بهتر و گسترده‌تری باشند. بهتر است از همان ابتدا، استفاده از IDEها و ابزارهای محبوب‌تر را به عادت خود در زبان جدید تبدیل کنید.

12. شور وشوق خود را حفظ کنید
شاید شروع یادگیری یک زبان جدید کار آسانی باشد، اما حرفه‌ای شدن در آن می‌تواند به سال‌ها زمان نیاز داشته باشد؛ از‌ این‌ رو، با هر قدمی که بر می‌دارید باید به خود روحیه داده و حتی برای موفقیت‌های هرچند کوچک خود نیز شادی کنید.

سعی کنید به افرادی که پس از شما گام در این مسیر گذاشته‌اند کمک کرده و تجربیات خود را در اختیار آن‌ها قرار دهید. از انجام هر کاری که فکر می‌کنید می‌تواند ادامۀ مسیر را برای شما لذت بخش‌تر کند، هرگز غفلت نکنید.

کلام آخر
موارد فوق‌الذکر یکی پس از دیگری می‌توانند در حرفه‌ای شدن شما در یک زبان برنامه‌نویسی خاص کمک کنند اما نکته‌ای که در حین یادگیری یک زبان برنامه‌نویسی جدید همواره می‌تواند اثر کارهای قبلی را دوچندان کند، کد زدن روی یک پروژه‌ٔ واقعی است! به عبارت دیگر، سعی کنید دانسته‌های خود را در قالب یک پروژهٔ واقعی -هرچند کوچک- وب‌سایت، نرم‌افزار دسکتاپ، اپ موبایل و غیره پیاده‌سازی کنید و اینجا است که خواهید دید کار کردن روی یک پروژهٔ واقعی، حال‌و‌هوای کاملاً متفاوتی نسبت به پروژه‌های تستی دارد و چیزهای به‌مراتب بیشتری در پروژه‌های عملی و واقعی یاد خواهید گرفت.

آیا شما هم تلاش موفق و یا ناموفقی در زمینۀ یادگیری یک زبان برنامه‌نویسی داشته‌اید؟ از چه روش‌هایی برای موفقیت هرچه بیشتر خود بهره برده‌اید و این روش‌ها تا چه حد توانستند به شما کمک کند؟ آیا روش‌های مطرح شده در این مقاله را امتحان خواهید نمود؟ دیدگاه‌ها و تجربیات خود را با ما و سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید، چه بسا تجربۀ دیروز شما راه‌گشای امروز و آیندۀ دیگران باشد!

منبع


رائفه خلیلی