آیا می‌دانستید که Ad-Blockerها باعث می‌شوند آسان‌تر مورد هدف تبلیغات قرار بگیرید!

آیا می‌دانستید که Ad-Blockerها باعث می‌شوند آسان‌تر مورد هدف تبلیغات قرار بگیرید!

استفاده ازAd-Blocker‌ها یا همان «مسدودکننده‌های تبلیغات» در حال افزایش چشم‌گیری است؛ بر طبق گزارشی در سال ۲۰۱۶، تا پایان این سال بیش از ۶.۵ میلیون دیوایس، آگهی‌های تبلیغاتی را مسدود می‌کردند که اغلب این کاربران هم خواستار این بودند که بتوانند صفحات وب را جست‌وجو کنند بدون این‌که تبلیغات برای آن‌ها مزاحمتی ایجاد کند که این درواقع وظیفهٔ اصلی ادبلاکرها است. بعضی از این کاربران هم از ادبلاکرها توقع داشتند که توانایی تبلیغات در دنبال کردن و شناسایی آنلاین آن‌ها را محدود کند! به عبارت دیگر، درواقع هویت کاربر در وب شناسایی نشود تا بالتبع تبلیغات هم برایش باز نشود. این کاربران ممکن است شگفت‌زده شوند وقتی بفهمند که استفاده از ادبلاکرها ممکن است درواقع باعث شود که در دنیای وب بیشتر قابل دیدن و ردیابی باشند! در ادامه با توضیح چگونگی اتفاق افتادن این موضوع با سکان آکادمی همراه باشید.

گزارشی در سال ۲۰۱۰ متاسفانه ما را از این موضوع آگاه کرد که مرورگرهای وب برای حفاظت از حریم خصوصی ما کار خیلی زیادی انجام نمی‌دهند! بعد از به‌روز شدن اطلاعات این گزارش در سال ۲۰۱۷، گروهی از محققین فرانسوی دریافتند که حتی پیشرفته‌ترین ابزارهای ادبلاکینگ هم نمی‌توانند کار زیادی برای حفاظت از اطلاعات ما انجام دهند.

اگر بخواهیم صریح صحبت کنیم، موضوع فقط ادبلاکرها نیستند، هر اکستنشن (افزونه) دیگری هم وقتی با اطلاعات شناسایی کسی جفت بشود و بتواند آن اطلاعات را به‌دست بیاورد، به ایجاد یک اثرانگشت منحصربه‌فرد برای کاربران در دنیای وب کمک می‌کند؛ به عبارت دیگر، کاربران کاملا از هم متمایز و قابل‌شناسایی می‌شوند. اما خب ابزارهایی هم هستند که می‌توانند برای جلوگیری از این موضوع مثمرثمر واقع شوند که از آن جمله می‌توان به Ghostery اشاره کرد.

وقتی با یکی از ادبلاکرها که ادعا می‌کند کاربران را از ردیابی شدن محافظت می‌کند و اطلاعات کاربر را از آگهی‌ها پنهان می‌کند آزمایشی انجام شد، نتیجه نشان داد که اطلاعات شناسایی فرضی استفاده شده از ۴۷۶۶ نفر دیگری که در این آزمایش شرکت کرده بودند قابل شناسایی و تشخیص بود.

در واقع مثل اثرانگشت هرکس که با دیگری متفاوت است، اطلاعات شناسایی فرضی استفاده شده هم همین‌طور از بقیه متمایز بود. در عرض چند ثانیه، مشخص شد که چه پلاگینی بر روی کروم استفاده شده بود، چه شبکه‌های اجتماعی‌ای لاگین شده بود و همین‌طور اطلاعات شناسایی دیگری که درواقع ردیابی آی‌دی استفاده شده را در دنیای وب برای تبلیغات آسان‌تر می‌کرد به‌دست آمد.

بعد از تمام این داستان‌ها و استفاده از این ادبلاکر، باز هم اثرانگشت مرورگر استفاده شده منحصربه‌فرد بود و حتی در مقیاس بزرگ‌تر هم فقط چند نفر بودند که رزولوشن صفحه نمایش، منطقهٔ زمانی، پلاگین‌های نصب شده، شبکه‌های اجتماعی لاگین شده و دیگر خصوصیاتشان دقیقا مانند مرورگر فرضی آزمایش شده بود.

واقعیت امر آن است که کار اغلب ادبلاکرها این است که تبلیغاتی که شما نمی‌خواهید ببینید را مسدود کنند؛ و اگر از آن‌ها برای مخفی کردن حریم خصوصی و اطلاعات شخصی‌تان از دید تبلیغات و تبلیغ کننده‌ها بر روی وب استفاده می‌کنید، دیگر این کار را ادامه ندهید چراکه هیچ فایده‌ای نخواهد داشت.

هیچ راه‌حل قطعی‌ای برای این موضوع وجود ندارد، اما محققان استفاده از مرورگر فایرفاکس را پیشنهاد می‌کنند که البته آن هم بی‌نقص نیست اما اطلاعات شناسایی کمتری را در مقابل ابزارها و برنامه‌های دیگر به بیرون درز می‌دهد.

همین‌طور وقتی از شبکه‌های اجتماعی استفاده نمی‌کنید، از تمامی‌ آن‌ها لاگ‌اوت کنید و در تنظیمات مرورگر خود کوکی‌های شخص‌ثالث (Third-party Cookies) را غیرفعال کنید. گذشته از این‌ها، استفاده از پلاگین کمتر و وب‌گردی و مرور صفحات در حالت Incognito یا «ناشناس» مرورگر، بسیار کمک کننده خواهد بود و رصد شدن توسط سرویس‌های آنلاین و بالتبع مواجهه با تبلیغات آزاردهنده را محدودتر می‌کند.

شما در مورد تبلیغات آنلاین چه فکر می‌کنید؟ اگر تجربه‌ای در رابطه با ادبلاکرها دارید لطفا در قسمت نظرات با ما و سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.‌

منبع


نهال سهیلی‌فر