۷ باور عمومی اشتباه راجع به VPNها

۷ باور عمومی اشتباه راجع به VPNها

آیا به‌خاطر زمزمه‌های موجود شک دارید که از وی‌پی‌ان استفاده کنید یا نه؟ اکثر کاربران به‌اشتباه بر این باور هستند که کسانی که وی‌پی‌ان دارند، حتما آن را برای کارهای غیرقانونی و نامشروع استفاده می‌کنند؛ دیدگاه‌هایی از این دست و همین‌طور تصورات دیگر این چنینی باعث می‌شوند که برخی کاربران عطای وی‌پی‌ان را به لقایش بخشید و هرگز به‌دنبال آن نروند! Virtual Private Network که به اختصار VPN گفته می‌شود و به‌معنی «شبکهٔ خصوصی مجازی» است، تکنولوژی‌ای است که به کاربرانش این امکان را می‌دهد تا به یک سرور ریموت کانکت شده و از اینترنت استفاده کنند. وی‌پی‌ان استفاده و کاربردهای بسیاری دارد- مخصوصا در کشور ما- اما در این مقاله قصد داریم به ۷ باور عمومی اشتباه راجع به وی‌پی‌ان که برخی کاربران را از استفادهٔ آن بازداشته‌ است بپردازیم. در ادامه، با سکان آکادمی همراه باشید.

باور غلط شماره ۱: من چون کار غیرمجازی نمی‌کنم، پس وی‌پی‌ان هم نیاز ندارم!
رایج‌ترین باور اشتباهی که در میان کاربران اینترنت وجود دارد این است که اگر نمی‌خواهند کار غیرمجازی بکنند، پس به وی‌پی‌ان هم نیازی ندارند. اما باید بدانید که استفاده از وی‌پی‌ان محدود به دور زدن محدودیت‌های جغرافیایی یا تغییر دادن آدرس IP نیست.

اگر شما هم جزو کاربرانی هستید که برای حریم‌خصوصی خود ارزش قائلند و تمایل دارید که ارتباطات خود را به منظور امنیت اطلاعاتتان، رمزگذاری کنید، به شما پیشنهاد می‌کنیم که از یک سرویس وی‌پی‌ان خوب استفاده کنید (اگر خرج کردن مبلغ بسیار کمی برای استفاده از یک وی‌پی‌ان خوب باعث آرامش خاطر شما دربارهٔ موارد بالا می‌شود، حتما این کار را بکنید!)

باور غلط شماره ۲: وی‌پی‌ان سرعت اینترنت شما را کم می‌کند!
خیلی از افراد به دلیل این‌که استفاده از وی‌پی‌ان باعث کند شدن سرعت اینترنت آن‌ها می‌شود، خودشان را از استفادهٔ آن منع می‌کنند. البته این موضوع در برخی موارد درست است اما این‌که به‌طورکلی در رابطه با همهٔ وی‌پی‌ان‌ها همچین چیزی صادق باشد، باور اشتباهی بیش نیست.

سرعت کلی وی‌پی‌ان بستگی به سرعت اینترنت شما دارد و این سرویس‌های وی‌پی‌ان رایگان هستند که معمولا باعث کند شدن سرعت اینترنت می‌شوند. همین‌طور عامل مهم دیگری که در این قضیه نقش دارد، محل سرویس‌های ارائه دهندهٔ وی‌پی‌ان شما است؛ بنابراین وقتی که یک سرویس وی‌پی‌ان انتخاب می‌کنید، از این مطمئن شوید که آن‌ها در مکان‌های جغرافیایی مختلف سرویس‌دهی دارند.

باور غلط شماره ۳: اگر از وی‌پی‌ان استفاده می‌کنیم، پس می‌توانیم هر کاری در دنیای وب انجام دهیم!
البته که نه؛ این یک باور اشتباه راجع به وی‌پی‌ان ها است که برخی کاربران به آن اعتقاد دارند. استفاده از وی‌پی‌ان این مجوز را به شما نمی‌دهد که بتوانید هر کاری که می‌خواهید در دنیای وب انجام دهید. به عبارت دیگر، شما از بدافزارها در امان نخواهید بود و از کلاهبرداری‌های اینترنتی و حملات سایبری محافظت نخواهید شد. پس جدا از استفاده از یک وی‌پی‌ان خوب، دنبال کردن دیگر اصول پایه‌ای امنیت اینترنتی نیز مسئله‌ای بسیار مهم است.

باور غلط شماره ۴: همهٔ وی‌پی‌ان‌ها مثل هم هستند!
مثل همهٔ سرویس‌های دیگر، بعضی وی‌پی‌ان‌ها بهتر از بقیه هستند و سیستم‌های رمزنگاری‌ای که امن‌تر و دارای کیفیت و امنیت بهتری هستند ارائه می‌دهند. شما باید به پروتکلی که یک وی‌پی‌ان ارائه می‌دهد توجه داشته‌ باشید؛ مثلا از پروتکل OpenVPN استفاده می‌کند یا PPTP. به‌طور‌کلی، سعی کنید از آن‌هایی که از پروتکل PPTP استفاده می‌کنند اجتناب کنید.

باور غلط شماره ۵: وی‌پی‌ان‌های رایگان خیلی خوب هستند!
یک وی‌پی‌ان رایگان ممکن است بتواند آدرس IP شما را پنهان کند، ولی محدودیت‌های دیگری مثل کاهش سرعت و پهنای باند را به‌همراه دارد؛ علاوه بر این، یک وی‌پی‌ان رایگان خطر درز اطلاعات شخصی و بروزر سشن را نیز در پی دارد.

باور غلط شماره ۶: وقتی Tor و Proxy هستند، وی‌پی‌ان دیگری لازم نیست!
پیش از پرداختن به این باور اشتباه و افسانه‌ای در مورد VPNها، ممکن است این سوال برایتان پیش بیاد که تفاوت VPN با Proxy چیست؟ و چه‌موقع از کدام‌یک باید استفاده کنیم؟ برای یافتن پاسخ به این سوال و درک ماهیت این دو فناوری، توصیه می‌کنیم به مقالهٔ VPN یا Proxy: تفاوت آن‌ها چیست؟ کدام‌یک را باید استفاده کنیم؟ مراجعه نمایید.

باور غلط شماره ۷: وی‌پی‌ان فقط برای حرفه‌ای‌ها است، چراکه بیش از حد تکنیکی و فنی است!
ما نمی‌گوییم که راه‌اندازی وی‌پی‌ان آسان است، اما آنقدرها هم کار دشواری نیست؛ تقریبا تمام ارائه‌دهندگان خدمات وی‌پی‌ان شناخته شده به شما در راه‌اندازی وی‌پی‌ان کمک می‌کنند و همچنین راهنماهای زیادی بر روی اینترنت موجود است که می‌توانید از آ‌ن‌ها جهت تسهیل پروسهٔ نصب وی‌پی‌ان استفاده کنید.

نظر شما در رابطه با وی‌پی‌ان‌ها چیست؟ چقدر از آن‌ها استفاده می‌کنید؟ با موارد گفته شده موافق هستید یا مخالف؟ نظرات و دیدگاه‌های خود را با ما و سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.

منبع


نهال سهیلی‌فر