آیا می‌دانستید که از دست دادن دیتا چه هزینه‌‌ای برای شرکت‌ها و سازمان‌ها به بار می‌آورد؟

آیا می‌دانستید که از دست دادن دیتا چه هزینه‌‌ای برای شرکت‌ها و سازمان‌ها به بار می‌آورد؟

در دنیای مدرن و با وجود پیشرفت‌هایی که در زمنیۀ تکنولوژی شاهد هستیم، شاید با خود بگویید پدیدۀ Data Loss یا همان «از دست دادن داده‌ها» دیگر اتفاق نمی‌افتد. اگر این‌ چنین فکر می‌کنید، باید بگوییم که سخت در اشتباه هستید! دیتا لاس هم‌چنان یکی از مشکلات اساسی است که خیلی از شرکت‌ها و سازمان‌ها با آن دست‌وپنجه نرم می‌کنند. متاسفانه دامنۀ مشکلاتی که در پی از دست رفتن داده‌ها پدید می‌آیند آن‌قدر گسترده است که تا زمانی که داده‌هایتان از دست نرفته‌اند، نمی‌توانید یقین حاصل کنید که چه رخدادی در انتظارتان خواهد بود. در ادامه به بررسی برخی از مشکلات پس از وقوع این پدیده می‌پردازیم که در گذشته، بیشتر از سایرین تکرار شده‌اند. با سکان آکادمی همراه شوید.

۱. هزینه‌های سرسام آور!
در ابتدا بگوییم که این مورد خیلی دور از انتظار نخواهد بود؛ به این دلیل که شرکتی که دچار پدیدۀ Data Loss می‌شود، در وهلۀ اول تیم IT ضعیفی داشته است. ثانیا این‌که به همان دلیل قبل، چنین شرکتی در برآورد هزینه‌های ناشی از Data Loss نیز دچار مشکل خواهد شد که همین موضوع جبران خسارات را سخت‌تر و هزینه‌برتر می‌کند.

برای جلوگیری از وقوع چنین مشکلی، باید با مشاوران IT خود مشورت کرده و با یک برنامۀ منسجم و منظم و با هماهنگی کامل با بخش IT، در راستای تحقق اهدافتان به‌پیش بروید. همیشه نظر متخصصان IT را مد نظر داشته باشید. شاید حتی لازم شود که برخی از سخت‌افزارهاتان را عوض کنید و دست به تغییرات گران قیمتی بزنید.

2. کار بی کار!
همان‌طور که از عنوان پیدا است، ممکن است که پس از وقوع این پدیده، به طور موقت کسب‌وکار خود را تعطیل کنید؛ مسلما Data Loss به بدنۀ کسب‌وکار شما ضربۀ مهلکی خواهد زد. بدیهی‌ترین مشکلی که پیش می‌آید این است که عملکرد شما و تیم‌تان تحت‌الشعاع قرار خواهد گرفت و کیفیت کارتان افت خواهد کرد.

این قضیه تا زمانی که اطلاعات از دست رفته‌تان بازیابی نشود، ادامه خواهد داشت؛ در این حین، شما و همکاران‌تان از انجام تعهدات و وظایف‌تان باز خواهید ماند که خود باعث افت چشمگیر گردش پول در شرکت یا سازمان‌تان خواهد شد و مشکلات عدیدۀ دیگری که پس از آن به سراغ‌تان خواهند آمد.

به طور کلی، هنگامی که کیفیت کسب‌وکارتان افت کند (یا بعضا اگر موقتا تعطیل شود)، خسارات جبران ناپذیری به اعتبار شما و شرکت‌تان وارد خواهد شد و در آینده سبب می‌شود که کسب‌وکارهای دیگر تمایلی برای همکاری با شما نداشته باشند.

3. شکایات و اقدامات قانونی
علاوه بر موارد پیش، در شرکت‌های بزرگ که دارای سهامداران متعددی هستند، مسئلۀ قانونی نیز ممکن است پیش بیاید، به این صورت که سهامداران در صورت صلاحدید، هنگامی که احساس کنند عملکرد شما و تیم‌تان افت زیادی داشته و در صورت ادامۀ این روند کل شرکت متحمل خسارات زیادی خواهد شد، علیه شما اقدامات قانونی انجام دهند.

البته در سازمان‌های کوچک هم احتمال چنین مشکلی وجود دارد؛ به این صورت که اگر شما تخلفی انجام دهید یا به قرارداد خود با سازمان پایبند نباشید، مشمول جریمۀ سنگینی خواهید شد.

4. سرقت اطلاعات
این مورد آخر را همیشه مد نظر داشته باشید؛ بدانید که از دست دادن اطلاعات معمولا با سرقت آن‌ها همراه است! شما باید همواره سیستم‌هاتان را ارزیابی کنید و ببینید که علت مفقود شدن داده‌ها، سخت‌افزاری است یا پای یک بدافزار یا Back Door در میان است! در این صورت، باید این احتمال را در نظر بگیرید که ممکن است اطلاعات شخصی‌تان در دست فردی با نیت شوم قرار گرفته باشد!

منبع


روزبه ژوله