لطفا جاواسکریپت مرورگر خود را فعال سازید!

نحوه فعال سازی در کروم
  1. ابتدا باید اینکارو بگنید
  2. بعدش اونکارو
نحوه فعال سازی در فایرفاکس
  1. ابتدا باید اینکارو بگنید
  2. بعدش اونکارو
قانون ۸۰/۲۰ چیست؟

قانون ۸۰/۲۰ چیست؟

در یک کلام، قانون ۸۰/۲۰ یکی از مفید ترین مفاهیم موجود در مدیریت زمان و زندگی افراد است. این قانون جالب که به احترام پایه گذار آن ویلفردو پارتو «اصل پارتو» هم نامیده می شود، حاکی از آن است که ۲۰ درصد از فعالیت های شما، ۸۰ درصد نتیجه برای شما در بر خواهد داشت. برای روشن شدن این مطلب چند مثال می زنیم: ۲۰ درصد از مشتریان شما، چیزی حدود ۸۰ درصد از فروش شما را به خود اختصاص می دهند. ۲۰ درصد از خدمات و محصولات شما، ۸۰ درصد سودآوری را برای شما خواهد داشت و ۲۰ درصد از وظایف شما، ارزش کاری معادل ۸۰ درصد دارد.

اگر فهرست شما دارای ده مورد است، ۲ مورد آن به اندازه ۸ مورد دیگر شاید هم بیشتر اهمیت دارند. چیز جالبی که وجود دارد این است که به انجام رساندن هر یک از این وظایف، ممکن است به یک میزان وقت نیاز داشته باشند، ولی یکی دو مورد از آنها، پنج تا ده برابر بیشتر از بقیه اهمیت دارند. متاسفانه بیشتر افراد در آن ۲۰ درصد مواردی که دارای ارزش بیشتری است تنبلی می کنند و در عوض خود را درگیر آن ۸۰ درصد کم اهمیت تر می کنند که نتیجه کمتری را برایشان دارد. بعضی از افراد، تمام روز را سرگرم و مشغول کار هستند ولی به ظاهر کار زیادی انجام نمی دهند و این تنها به این دلیل است که آنها وقت خود را صرف کارهایی می کنند که از ارزش کمی برخوردارند و در عوض در انجام یکی دو فعالیتی که می تواند تغییر اساسی در کارشان ایجاد کند، تنبلی می کنند. با ارزش ترین کارهایی که می توانید در طول روز انجام دهید، معمولاً سخت ترین ها هستند اما نتیجه ای که از انجام آنها می توانید بگیرید، بزرگ و ارزشمند خواهد بود.

به همین دلیل تا زمانی که ۲۰ درصد کار مهم و با ارزش پیش رو دارید، باید از انجام ۸۰ درصد کار بیهوده جداً خودداری کنید. قبل از شروع به انجام هر کاری، از خود بپرسید که این کار جزو ۲۰ درصد فعالیت مهم زندگی تان است یا جزو ۸۰ درصد فعالیت کم اهمیت؟ هیچ گاه کارهای کوچک را اول انجام ندهید. به یاد داشته باشید انتخاب شما هر چه که باشد، وقتی آن را بارها و بارها تکرار کنید، برایتان عادت می شود و ترک آن سخت خواهد بود. وقتی عادت کنید که روزتان را با کارهای کم اهمیت شروع کنید، خیلی زود به این شیوه عادت می کنید و این عادتی نیست که شما بخواهید در خود پرورش دهید. همین که کار بر روی یک موضوع با اهمیت را آغاز کنید، انگیزه لازم برای ادامه دادن آن را پیدا خواهید کرد. تنها فکر کردن به شروع و اتمام یک کار مهم به شما انگیزه لازم را می دهد تا بر تنبلی خود غلبه کنید. معمولاً انجام کامل یک کار با ارزش به همان اندازه زمان می برد که یک کار کم ارزش زمان خواهد برد با این تفاوت که تکمیل کار با ارزش، احساس رضایت و غروری فوق العاده به شما می دهد در حالی که وقتی با همان میزان زمان و انرژی، کاری کم ارزش را تا آخر انجام می دهید، احساس رضایت شما بسیار اندک و ناچیز خواهد بود.

مدیریت زمان، در اصل مدیریت زندگی است که به معنی تسلط بر فعالیت هایی است که پیش رو دارید. شما به راحتی می توانید فعالیت های بعدی خود را انتخاب کنید، ولی نکته مهم در تعیین موفقیت شما در زندگی و کار، میزان توانایی شما در انتخاب بین چیزهای مهم و چیزهای کم اهمیت است. افراد موفق خود را موظف می دانند تا هر روزشان را با مهمترین وظیفه ای که پیش رو دارند آغاز کنند. در پایان بد نیست قانون۸۰/۲۰ را در مورد دوستان و آشنایانمان هم مورد بررسی قرار دهیم. فرض کنیم که تعداد دوستان ما به ۱۰ عدد می رسد. حال تصور کنیم که مشکلی برای ما پیش می آید و از میان این ۱۰ دوست فقط دوتای آن ها خواهند بود به یاری ما خواهند شتافت. پس بهتر است به جای سرمایه گذاری روی هشت دوستی که فقط در زمان خوشی در کنار ما هستند، تمام زمان، انرژی و رفاقت خود را صرف دوستانی کنیم که در بیش از ۸۰ درصد مواقع در کنار ما خواهند ماند.

نظر شما چیست. آیا اجرای قانون۸۰/۲۰ در زندگی روزمره کاری و شخصی دشوار است یا اینکه به راحتی می‌توان این کار را انجام داد؟ نظرات خود را با سایر کاربران به اشتراک بگذارید.بهزاد مرادی