magnetico: یک موتور جستجوی تورنت مسدودنشدنی!

magnetico: یک موتور جستجوی تورنت مسدودنشدنی!

یک برنامه‌نویس ترکیه‌ای مشغول ساخت یک موتور جستجوی بیت‌تورنت با امکان مخفی کردن هویت کاربر یا به‌اصطلاح Anonymous به‌همراه قابلیت خودمیزبانی (Self-Hosted) به نام magnetico می‌باشد. این موتور جستجو برای کاربران این امکان را فراهم می‌کند تا با اتصال به اینترنت و بدون نیاز به یک سرور مرکزی، به خیل عظیم تورنت‌ها در فضای Distributed Hash Table یا به‌اختصار DHT دسترسی داشته باشند. گفته می‌شود که با اعمال یکسری اصلاحات بیشتر، مگنتیکو می‌تواند به تمرکززدائی سیستم بیت‌تورنت کمک کند. برای آشنایی بیشتر با این موتور جستجو، در ادامه با سکان آکادمی همراه باشید.

نیاز به توضیح نیست که بیت‌تورنت (یکی از محبوب‌ترین پروتکل‌های اشتراک فایل P2P) اخیرا با چالش‌های زیادی روبه‌رو شده است؛ درواقع، بیشتر وب‌سایت‌های تورنت به خاطر خاصیت مرکزی بودن‌شان در معرض مسدود شدن قرار دارند. آیا راهی برای رها کردن بیت‌تورنت از تور ردیاب‌های مرکزی وجود دارد؟

در گذشته تلاش‌های متعددی در این راه انجام شده بود؛ پیشرفت DHT به کاربران کمک کرد تا از وابستگی به ردیاب‌ها رها شوند اما در اقدامی که ممکن است به تمرکززدائی کامل بیانجامد، یک برنامه‌نویس استانبولی به نام Bora مشغول کار روی پروژه‌ای به اسم magnetico می‌باشد.

magnetico چیست؟
magnetico (با m کوچک) از DHT بیت‌تورنت برای یافتن محتوا و همتاهای مهم استفاده می‌کند و هدف آن، ایجاد یک موتور جستجوی شخصی و خصوصی نگه داشتن فهرست ایجاد شده می‌باشد. Bora در مصاحبه با TorrentFreak، گفت که magnetico مجموعه‌ای از برنامه‌ها به نام (magneticod (magnetico daemon و (magneticow (magnetico web است.

magneticodها در پس‌زمینه کار می‌کنند و برای جمع‌آوری اطلاعات از Peer (همتاها)، در شبکۀ DHT جستجو می‌کنند؛ اما magneticow یک رابط تحت وب سبک برای جستجو و نمایش تورنت‌ها می‌باشد.

در حال حاضر، این نرم‌افزار در مراحل ابتدایی ساخت است؛ در نسخه‌های بعدی، Bora به باگ‌ها رسیدگی می‌کند و به طور کلی نرم‌افزار را اصلاح خواهد کرد. این پروژه با زبان Python 3 نوشته شده و می‌توانید به سورس مگنتیکو در گیت‌هاب دسترسی پیدا کرده و آن‌را دانلود کنید. 

منبع