5G: انقلابی در صنعت فناوری اطلاعات دنیا

5G: انقلابی در صنعت فناوری اطلاعات دنیا

در آینده‌ای نه‌چندان دور، 5G جهان را تغییر خواهد داد؛ آخرین نسل از اینترنت پرسرعت، یعنی 5G اتصالی با سرعت بسیار بالاتر و ارائه خدمات را با کمترین زمان تأخیر به ارمغان خواهد داشت. با اجرایی شدن 5G در جهان، سنگ بنای دنیای مجازی به معنای واقعی ایجاد شده و می‌توانیم شاهد پیشرفت‌های دنیای مجازی در حوزه‌های اقتصادی، آموزش، اشتغال، حمل‌ونقل و ... باشیم. در این مقاله قصد داریم نیم‌نگاهی به دستاورهایی که این نسل از اینترنت پرسرعت برایمان به ارمغان خواهد آورد صحبت کنیم؛ با سکان آکادمی همراه باشید.

می‌توان گفت 5G زیربنای اجرایی شدن فناوری Internet of Thing) IOT به معنی اینترنت اشیاء) است و با استفاده از آن می‌تواند شهر هوشمند را ایجاد نمود؛ شهری که در آن وسایل نقلیه خودکار و بدون سرنشین وجود خواهند داشت و از طریق اینترنت و با استفاده از سیستم‌های کلود کنترل می‌شوند، رفت‌وآمدها توسط حسگرها شناسایی‌شده و ترافیک روان خواهد بود. آموزش، صرفه‌جویی در مصرف انرژی، مدیریت شهری، سیستم‌های آب‌رسانی و آبیاری درختان و ... همه تغییر کرده و با استفاده از اینترنت پرسرعت کنترل خواهند شد. چنین شهری نیازمند زیرساخت فنی مناسب که همان تأمین اینترنت پرسرعت است بوده و 5G فناوری‌ای است که این رؤیا را به‌ واقعیت می‌پیوندد.

به‌ عنوان‌ مثال، می‌توان شهر لس‌آنجلس آمریکا و پارکینگ هوشمند آن را بررسی کرد؛ شهری که از اینترنت استفاده کرده و با ترکیب آن با فناوری‌های دیگر و شناسایی محل‌های خالی، تلاش در مدیریت پارک وسایل نقلیه کرده است. اما تصور کنید اینترنت 5G با سرعت 10 گیگابایت برثانیه، چه فضای مناسبی را برای برقراری ارتباط بین وسایل نقلیه ایجاد می‌نماید. با استفاده از این زیرساخت مناسب، به‌راحتی می‌توان وضعیت جاده‌ها را به مراکز کنترل ترافیک اعلام نموده و در لحظه شرایط را برای تک‌تک ماشین‌ها تحلیل و اعلام نمود.

دومینیک بونته یکی از معاونین رئیس‌جمهور آمریکا در زمینهٔ تحقیقات حمل‌ونقل اعتقاد دارد که فناوری 5G طیف وسیع‌تری از ارتباطات را برای وسایل نقلیه به ارمغان بیاورد. وی اشاره می‌کند که برداشت وی این است که 5G یک فرصت مناسب است و می‌توان از آن در جهت ایجاد یک سامانه کنترلی یکپارچه و عمومی استفاده کرد، درحالی‌که با استفاده از فناوری 4G تنها می‌توان ارتباط بین وسایل نقلیه با یکدیگر را متصور بود.

اما در واقعیت 5G چقدر آماده اجرایی شدن است؟
این سؤالی است که بسیار حائز اهمیت است، درحالی‌که مطالب بیان‌شده از اهمیت بالای این فناوری در زمینه‌های مختلف صحبت می‌کنند، باید دید که به‌واقع چقدر به اجرایی شدن این فناوری نزدیک هستیم. شبکه‌های 5G در افق دید شرکت‌های مرتبط با تولید سخت‌افزار و نرم‌افزار آن است، تا جایی که شرکت‌های معتبری مانند AT&T و Verizon از امسال به‌صورت اجرایی بر روی این شبکه‌ها کار می‌کنند و سال 2020 را به‌عنوان زمان ارائه شبکه‌های 5G بیان کرده‌اند.

رسیدن به این فناوری و اجرایی شدن آن، مستلزم همکاری همه‌جانبه دولت‌ها و بخش خصوصی است چراکه فناوری 5G نیازمند آنتن‌های بسیار زیاد جدیدی است که بایستی به شبکهٔ اینترنت متصل شوند. در همین راستا، داگ بارک تحلیل‌گر سیاست مخابراتی در بنیاد فناوری اطلاعات و نوآوری می‌گوید:

ساخت تجهیزات مرتبط با فنّاوری 5G بدون خواست و کمک دولت و سازمان‌های محلی امکان‌ نداره و دولت درصورتی‌که تمایل به استفاده از این فناوری داره، مجبوره که نهایت همکاری رو داشته باشه.

بنا به گزارشی از بنیاد فناوری اطلاعات و نوآوری آمریکا، توصیه می‌شود که دولت توجه خاص خود را به تأمین و تهیه زیرساخت مناسب در زمینهٔ 5G داشته باشد.

اتصالات بک‌هال سیمی و سلول‌های کوچک، ۲ مورد از حیاتی‌ترین بخش‌های اینترنت بی‌سیم متراکم سال‌های آتی را تشکیل می‌دهند؛ به همین دلیل بایستی شهرداری‌ها در شهرهای مختلف کمربند همت خود را محکم کرده و برای ارائه خدمات مناسب به شهروندان تلاش خود را داشته باشند. حتی زمانی که این فناوری فعال و اجرایی شده است، پیشنهاد می‌گردد که دولت بازهم توجه خاصی به گسترش آن داشته باشد.

به نظر می‌رسد که فناوری 5G در فضایی است که بیش از آن‌که به‌عنوان یک تصویر ثابت بتوان به آن نگاه کرد، می‌توان آن را مانند فیلمی تصور کرد که هرلحظه ممکن است صحنهٔ خاصی از آن شما را غافل‌گیر کند! به همین جهت پیاده‌سازی مناسب آن مستلزم سعی و خطا کردن و بهبود مستمر خواهد بود.

ایران کجای قضیه است؟
امروزه شاهد آن هستیم که اپراتورهای ارائه‌دهندهٔ اینترنت، خبر از ارائهٔ اینترنت پرسرعت نسل ۴ و ۴/۵ می‌دهند؛ علاوه بر این، باتوجه به این‌که تجربه نشان داده فناوری‌های روز دنیا با یک تاخیر چند ساله به بازار ایران ورود پیدا می‌کنند، بعید به نظر می‌رسد که تا سال ۲۰۲۰ میلادی، بتوانیم به اینترنت پرسرعت نسل پنجم وصل شویم!

حال نوبت به نظرات شما می‌رسد؛ به نظر شما با آمدن اینترنت پرسرعت 5G،‌ بایستی شاهد دیدن چه تغییرات در صنعت فناوری باشیم؟ نظرات و دیدگاه‌های خود را با ما و سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.