آشنایی با 5 روند توسعۀ نرم‌افزار که فضای کسب‌و‌کار را تحت تأثیر خود قرار داده‌اند

آشنایی با 5 روند توسعۀ نرم‌افزار که فضای کسب‌و‌کار را تحت تأثیر خود قرار داده‌اند

توسعۀ نرم‌افزارها به صورت اپن‌سورس، تجدید نظر در زیرساخت‌ها و بازسازی آن‌ها، یادگیری ماشینی و اولویت قائل شدن برای کاربر و مشتری در طراحی نرم‌افزار، بخش مهمی از جریانی را تشکیل می‌دهند که تحولات عظیم آیندۀ دنیای دیجیتال را رقم خواهند زد. حتماً شما هم حداقل نام یکی از شرکت‌هایی مانند Uber و Lyft را در حوزهٔ حمل‌و‌نقل، Twitter و Facebook را در حوزهٔ ارتباطات و Netflix و Hulu را در حوزهٔ رسانه شنیده‌اید. این‌ها در ابتدا استارتاپ‌های کوچکی بودند که به‌تدریج موفق به ایجاد صنعتی جدید و یا ایجاد تحولاتی بزرگ در صنعتی خاص شده‌ و به جایگاه کنونی خود دست یافتند. به هر حال فرقی نمی‌کند -چه استارتاپ‌های کوچک و چه شرکت‌های متوسط و بزرگ- اگر بخواهند در صحنۀ رقابت باقی بمانند و توسط رقبا حذف نشوند، باید غبار تکنولوژی قدیمی را از تن زدوده و گام در مسیر تحول بگذارند. در این مقاله قصد داریم تا چند روند کلی تأثیرگذار در تحولات آینده توسعۀ نر‌افزار‌ها را با شما درمیان بگذاریم؛ در ادامه با سکان آکادمی همراه باشید.

اپن‌سورس همچنان دارد به دنیای ما شکل می‌دهد
یکی از قطعات پازل موفقیت عبارت است از درک و به کارگیری مفهوم اپن‌سورس، نه تنها در کدنویسی بلکه در فرهنگ کاری. یکی از مهم‌ترین ارکان پیشرفت شرکت‌های موفق همین توسعۀ مفهوم اپن‌سورس از سطح کد به سطح فرهنگ است به این معنا که اپن‌سورس را به یک فرهنگ در شرکت خود تبدیل نموده‌اند. این اتفاقی است که خواه‌ناخواه رخ می‌دهد و انتخاب با شما است؛ شما نیز می‌توانید به این جریان بپیوندید و سکان این جریان را -هرچند به صورت محدود- در دست بگیرید.

چندین دهه است که نرم‌افزارهای اپن‌سورس -از سیستم‌عامل گرفته تا زبان‌های برنامه‌نویسی- سبب شکوفایی نوآوری‌های بسیاری شده‌اند؛ انتشار منابع اپن‌سورس شرکت‌ها نه‌تنها موجب رشد خود آن‌ها می‌شود، بلکه می‌تواند به نحوی در پیشرفت و نوآوری در سایر شرکت‌ها -به‌خصوص استارتاپ‌ها- نیز نقش داشته باشد.

از این‌رو، به کار بردن روش اپن‌سورس و همچنین استفاده از پروژه‌های اپن‌سورس راهی است که باید بپیمایید تا بتوانید نقش موثری در جامعۀ بزرگ اپن‌سورس ایفا کنید. به تمام آن مغزهای قدرتمندی که می‌توانند در پروژۀ شما مشارکت کنند و همچنین به تمام آن شرکت‌هایی که اپن‌سورس را در دستور کار خود قرار داده اند فکر کنید. این تحول در حال رخ دادن است و شما نمی‌توانید چشم خود را بر روی آن بسته و آن را نادیده بگیرید، یا باید با این تحول همراه شده و پا به میدان رقابت بگذارید و یا این بخش از رقابت را به رقبا واگذار نموده و پا پس بکشید و عواقب آن‌را نیز به جان بخرید!

توسعۀ نرم‌افزار توسعۀ کسب‌وکار است
امروزه این دیدگاه که همۀ کسب‌و‌کارها به نوعی به کسب‌و‌کارهای نرم‌افزاری تبدیل شده‌اند، دیگر ایدۀ عجیبی نیست؛ چیزی که شاید حیرت‌آور باشد تأثیری است که تیم‌های توسعۀ نرم‌افزار، عملکرد نر‌م‌افزار تولید شده و داده‌ها می‌توانند بر کسب‌و‌کار شما داشته باشند. بله، این نیز یکی از روندهای تأثیرگذار است و شما و تیم نرم‌افزاری‌تان در مرکز این تحول قرار دارید.

به‌عنوان متخصصان عرصۀ تکنولوژی، این شما هستید که قادرید نرم‌افزارها را به نحو موثری به کار بگیرید تا بتوانید داده‌های صحیح‌تری را در اختیار ذی‌نفعان نرم‌افزارهای طراحی شده قرار داده و موجب تصمیم‌گیری‌های بهتر شوید، نظر مشتریان را بیشتر جلب نموده و آن‌ها را از پایداری و امنیت کسب‌وکار خود مطمئن سازید و در گسترش روابط با آن‌ها نقش داشته باشید. بنابراین از زیر بار این مسئولیت شانه خالی نکنید و بدانید که سایر بخش‌های شرکت منتظر تیم شما است تا ببیند که با داده‌ها و کدها چه می‌کنید و چه‌طور موجب رشد و رفع مشکلات شرکت می‌شوید.

جان بخشیدن به شرکت با تجدید نظر اساسی در مورد زیرساخت‌ها و بازسازی آن‌ها 
همان‌طور که اهمیت دادن به تک‌تک اعضای بدن، زندگی سالم‌تر و باکیفیت‌تری را رقم می‌زند، سلامت زیرساخت‌ها و اجزاء داخلی یک شرکت تجاری نیز می‌تواند نقش به‌سزایی در موفقیت و عملکرد آن داشته باشد. عواقب بی‌توجهی به زیرساخت‌ها و امکانات شرکت کاملاً قابل پیش‌بینی است. اگر به این موارد توجه کافی نداشته باشید، برنامۀ‌ریزی‌های زمانی شرکت اجرا نشده، امنیت شرکت با مشکل مواجه خواهد شد، هزینه‌ها به طرز سرسام‌آوری افزایش خواهد یافت و سرورها مستهلک شده و کارایی خود را از دست خواهند داد.

خوشبختانه در زمینۀ جابجایی، استفاده و ذخیرۀ اطلاعات پیشرفت‌های بسیار خوبی صورت گرفته است که می‌تواند شما را از عملکرد صحیح ارگان‌های داخلی مطمئن نموده و امکان رشد هرچه سریع‌تر را برای کسب و کار شما فراهم ‌آورد، از آن جمله می‌توان به XaaS ،Serverless architecture ،Distributed ،Containers و Microservices اشاره نمود.

کامپیوترها به جای انسان‌ها فکر می‌کنند
بازار یادگیری ماشینی این روزها حسابی گرم است و بازیکنان اصلی این عرصه با به‌کارگیری یادگیری ماشینی و پشتیبانی محاسباتی آن، تأثیر شگرفی بر صنایع مختلف خواهند داشت. OpenAI ،Watson ،TensorFlow و CNTK استفاده از محصولات جدیدی مانند Alexa که مبتنی بر صدا هستند و Infrastructure Automation را هیجان‌انگیزتر نموده‌اند.

امروزه محصولاتی مانند Siri ،Cortana و Alexa به عنوان دستیار در دسترس ما بوده و به گونه‌ای خاص در حل مشکلات به ما کمک می‌کنند که تا همین چند ماه پیش امکان‌پذیر نبود. یادگیری ماشینی که همواره در حال تغذیه از داده‌های جدید است، تأثیر ویژه‌ای بر نحوۀ تصمیم‌گیری و نقل‌و‌انتقال داده‌ها در کسب‌و‌کارهای مختلف خواهد داشت و با به عهده گرفتن وظایف سطح پایین و انجام آن به جای انسان، تحولات و پیشرفت‌هایی را در تیم‌های مهندسی و اجرایی نرم‌افزارها رقم خواهد زد.

اولویت دادن به مشتری باعث موفقیت شما می‌شود
هنگامی که در حال برنامه‌ریزی، طراحی و توسعۀ نرم‌افزار هستید یا قصد دارید برای کاربران خود پرتالی را طراحی نمایید، باید موضوعات مختلفی مانند بودجه، روش کار و اهداف نهایی شرکت یا کسب‌وکار خود را در نظر بگیرید اما هیچ یک از این موضوعات نباید نسبت به مشتری در اولویت بالاتری قرار بگیرد!

مشتری شما ممکن است کاربر نهایی محصول و یا یک شرکت دیگر باشد، اما نکتۀ مهم و قابل توجه این است که اگر در مورد مشتری خود تحقیق نکرده و با او گفتگویی نداشته باشید، همۀ کارهایی که انجام می‌دهید چیزی فراتر از حدس و گمان در مورد نیاز مشتری نخواهد بود. اگر قصد دارید تا نسخۀ جدیدی از کار قبلی خود ارائه داده و یا پروژۀ جدیدی را ایجاد نمایید، چیزی که می‌تواند موفقیت یا شکست شما را تعیین کند، تجربه و نظرات کاربران است. همچنان که در شرکت‌های مختلف، تکنولوژی‌های قدیمی‌تر جای خود به تکنولوژی‌های جدید می‌دهند، دولوپرها نیز باید با این روند همراه شده، از آخرین نیازها و انتظارات کاربران آگاهی یافته و به این ترتیب موفقیت شرکت را تضمین نمایند.

دیدگاه شما چیست؟ به عنوان یک دولوپر، نسبت به گذشته چه تغییراتی را در فضای توسعۀ نرم‌افزار احساس می‌کنید؟ فکر می‌کنید چه روندها و تحولاتی توسعۀ نرم‌افزارها را تحت‌الشعاع خود قرار داده‌اند؟ نظرات و تجربیات خود را با ما و سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.

منبع