معرفی فریمورک‌های مختلف زبان برنامه‌نویسی PHP

معرفی فریمورک‌های مختلف زبان برنامه‌نویسی PHP

امروزه اگر بخواهیم صرفاً یکسری اطلاعات را به صورت آنلاین در معرض دید کاربران قرار دهیم، یک سایت استاتیک کفایت می‌کند اما اگر بخواهیم به تعامل با کاربران خود بپردازیم، مسلماً نیاز به یک وب‌سایت دینامیک داریم. زمانی که پای وب‌سایت‌های دینامیک به میان می‌آید، ما بر سر چند راهی قرار خواهیم گرفت که کدام زبان برنامه‌نویسی را انتخاب کنیم! آیا زبان‌های خانواده مایکروسافت مثل سی‌شارپ و خانوادهٔ دات‌نت را برگزینیم و یا به دنبال راه‌کارهای اپن‌سورسی مثل پی‌اچ‌پی، روبی، پایتون و … برویم. اگر فرض را بر این بگذاریم که به دلایل شخصی و تجاری، زبان برنامه‌نویسی PHP نظر شما را به خود جلب کند، باز هم دو راه پیش رو خواهیم داشت؛ یا اینکه با Pure PHP شروع به طراحی وب اپلیکیشن خود نمایید و یا اینکه از فریمورک‌های مطرح این زبان برنامه‌نویسی استفاده کنید. 

به طور کلی، منظور از کدنویسی با Pure PHP این است که بدون استفاده از هیچ کد از پیش نوشته شده و فریمورکی، خود با استفاده از کلاس‌ها و متدهای این زبان برنامه‌نویسی محبوب شروع به کدنویسی پروژه کنیم. در واقع، مزایای استفاده از فریمورک در بالا آوردن یک سایت دینامیک را می‌توان در صرفه جویی در زمان کدنویسی، نگهداری راحت‌تر پروژه، پیروی از استانداردهای کدنویسی، امنیت بیشتر، مرتب بودن کدها، قابل توسعه بودن وب اپلیکیشن و … برشمرد.

به طور مثال، ما برای اضافه کردن ماژول لاگین به سایت خود، با استفاده از Pure PHP می‌بایست کلی کدنویسی کنیم و در عین حال امنیت داده‌های ورودی را نیز چک کنیم اما این در حالی است که با استفاده از فریمورک‌ها، این کار در مدت زمان به مراتب کمتر، امنیت به مراتب بیشتر و سهولت قابل‌توجهی امکان‌پذیر است.

اکنون که مجاب شدیم استفاده از فریمورک کاری منطقی است، حال می‌بایست ببینیم از میان تعداد نسبتاً قابل توجه فریمورک‌های زبان برنامه‌نویسی PHP، کدام یک را می‌بایست انتخاب کنیم که در ادامه به بررسی فریم‌ورک‌های محبوب و مطرح PHP می‌پردازیم تا در نهایت شما با دید بازتری بتوانید دست به انتخاب یک فریمورک بزنید.

 معرفی فریمورک‌های مختلف زبان برنامه‌نویسی PHP

Laravel
فریمورک لاراول جزو یکی از فریمورک‌هایی است که در این لیست خیلی جوان است (عرضهٔ آن به سال ۲۰۱۱ باز می‌گردد) اما با استقبال خوبی در میان دولوپرهای سرتاسر دنیا -من جمله ایران- مواجه شده است و جالب است بدانیم که معمولاً به عنوان محبوب‌ترین فریمورک پی‌اچ‌پی از دید دولوپرها انتخاب می‌شود. 

لاراول از ابتدا همواره این شعار را داشته که ساخت وب اپلیکیشن‌ها با این فریمورک بسیار سریع و آسان است. این فریمورک نه تنها اپن‌سورس است، بلکه رایگان نیز می‌باشد؛ به عبارت دیگر، توسعه‌دهندگان بسته به نیاز خود می‌توانند در این فریمورک تغییراتی ایجاد کنند و آن را برای مقاصد خویش بهینه‌تر سازند.

در ضمن، در طراحی این فریمورک از معماری سه‌لایهٔ MVC استفاده شده است که همین مسئله آن را برای ساخت وب اپلیکیشن‌های تجاری بزرگ و یا سایت‌های شخصی کوچک مناسب می‌سازد. لذا این فریمورک مناسب هر نوع وب اپلیکیشنی می‌باشد.

در طراحی این فریمورک، از تعدادی از کامپوننت‌های فریمورک Symfony نیز استفاده شده است. یکی دیگر از خصیصه‌های این فریمورک، وب‌سایت کامل و جامع و همچنین سورس‌کد مستندسازی شدهٔ آن است که این امکان را به برنامه‌نویسان می‌دهد تا به راحتی از کلیه کدها سر در بیاورند. 

 معرفی فریمورک‌های مختلف زبان برنامه‌نویسی PHP

Phalcon
در میان کلیهٔ فریمورک‌های پی‌اچ‌پی، فریمورک فالکون لقب سریع‌ترین فریمورک را به خود اختصاص داده است. لذا اگر در صدد طراحی وب اپلیکیشنی هستید که سرعت اجرای آن برای شما حائز اهمیت است، گزینهٔ پیش روی شما فریمورک فالکون خواهد بود.

پایه و اساس این فریمورک با زبان برنامه‌نویسی C نوشته شده است اما شما برای استفاده از این فریمورک نمی‌بایست نحوهٔ کدزنی با زبان C را فرا بگیرید چرا که شما با استفاده از کلاس‌های پی‌اچ‌پی، به کلیه قابلیت‌های نوشته شده توسط زبان C دسترسی خواهید داشت.

با توجه به اینکه این فریمورک با زبان بسیار قدرتمند C نوشته شده است، نه تنها سرعت آن بسیار بالا است، بلکه منابع سخت‌افزاری اندکی نیز استفاده می‌کند. باتوجه به اینکه موتور جستجوی گوگل امروزه سرعت لود شدن سایت‌ها را به عنوان یکی از عناصر دخیل در نتایج جستجوی کاربران محاسبه می‌کند، لذا استفاده از فریمورک‌هایی که سرعت لود شدن وب اپلیکیشن شما را بهبود بخشند یک امر الزامی است.

این فریمورک اصطلاحاً Loosely Coupled است. به عبارت دیگر، کامپوننت‌های مختلف این فریمورک به گونه‌ای نوشته شده‌اند که حداقل نیاز به سایر کامپوننت‌ها دارند تا اجرا شوند و همین مسأله منجر می‌شود که دست برنامه‌نویسان در استفاده از کلیهٔ کامپوننت‌ها و یا بخشی از آنها بازتر گردد. این فریمورک از لحاظ مستندات و جامعهٔ توسعه‌دهندگان نسبت به بسیاری از فریمورک‌ها که از قدمت بیشتری نیز برخوردارند سر بوده و حرف‌هایی برای گفتن دارد.

 معرفی فریمورک‌های مختلف زبان برنامه‌نویسی PHP

Symfony
فریمورک سیمفونی هم جزو فریمورک‌هایی است که به خوبی مستندسازی شده است و تحت لیسانس MIT به صورت رایگان عرضه شده است. سیستم مدیریت محتوای Drupal و همچنین phpBB که یکی از سیستم‌های تالار گفتگو است، از فریمورک سیمفونی استفاده می‌کنند.

اگرچه در ابتدا ممکن است ساختار این فریمورک برای برنامه‌نویسان -به خصوص برنامه‌نویسان تازه‌کار- گیج‌کننده باشد اما این در حالی است که اگر کسی مبانی زبان‌ پی‌اچ‌پی را بلد بوده و با مفاهیمی همچون MVC آشنایی داشته و نحوهN کار با دیتابیس را نیز بلد باشد، گفته می‌شود که یادگیری نحوهٔ کار با این فریمورک خیلی سریع اتفاق می‌افتد.

 معرفی فریمورک‌های مختلف زبان برنامه‌نویسی PHP

Yii
نام این فریمورک مخفف واژگان Yes It Is است که جزو یک از فریمورک‌های سریع، ایمن و حرفه‌ای و در عین حال MVC زبان برنامه‌نویسی پی‌اچ‌پی محسوب می‌گردد. برنامه‌نویسان اگر قصد استفاده از فریمورک Yii را دارند، می‌بایست بدانند که این فریمورک به گونه‌ای طراحی شده است که می‌توان آن را با سایر فریمورک‌ها نیز ادغام نمود.

 معرفی فریمورک‌های مختلف زبان برنامه‌نویسی PHP

CodeIgniter
مستندات این فریمورک نسبت به برخی از فریمورک‌های دیگر خوب به نظر می‌رسد. این فریمورک تقریباً نیاز به تنظیمات خاصی نداشته و خیلی سریع می‌توانید با آن شروع به کدنویسی کنید. یکی دیگر از مزایای فریمورک CodeIgniter این است که برنامه‌نویس را ملزم به تبعیت از قوانین محدود کنندهٔ کدنویسی نمی‌کند.

این فریمورک جزو فریمورک‌های سریع محسوب می‌شود زیرا برای اجرای هستهٔ این فریمورک فقط تعداد محدودی کامپوننت اجرا می‌شود و سایر کامپوننت‌ها بسته به درخواست‌های ارسالی اجرا شده لذا بار اضافی به سرور تحمیل نمی‌شود. معماری استفاده شده در این فریمورک، معماری سه‌لایهٔ MVC است لذا وب اپلیکیشن‌های نوشته شده با این فریمورک دارای ظاهری مجزا از بیزینس لاجیک می‌باشند.

 معرفی فریمورک‌های مختلف زبان برنامه‌نویسی PHP

CakePHP
گفته می‌شود که با استفاده از کیک پی‌اچ‌پی، با حداقل کدنویسی می‌توان به قابلیت‌های منحصر به فردی دست یافت. برای شروع کار با این فریمورک، برنامه‌نویسان نیاز به تنظیمات خاصی نداشته و صرفاً نیاز دارند تا دیتابیس خود را آماده ساخته و سپس شروع به کدنویسی کنند. این فریمورک تحت لیسانس MIT است، لذا به سهولت می‌توان از این فریمورک برای وب اپلیکیشن‌های عمومی استفاده نمود. 

 معرفی فریمورک‌های مختلف زبان برنامه‌نویسی PHP

Zend
این فریمورک توسط شرکت Zend Technologies توسعه داده شده است که این شرکت به عنوان توسعه‌دهندهٔ اصلی خود زبان برنامه‌نویسی پی‌اچ‌پی نیز می‌باشد. فریمورک زند که در حال حاضر نسخهٔ ۳ آن به دنیا عرضه شده است، یک فریمورک اپن‌سورس، سه‌لایه و بسیار قدرتمند است. شما در طراحی وب اپلیکیشن‌ها با استفاده از زند می‌توانید صرفاً آن کامپوننت‌هایی که نیاز دارید را فراخوانی کنید لذا سرعت وب اپلیکیشن شما تاحدودی ارتقاء خواهد یافت.

کسانی که از این فریمورک استفاده می‌کنند یا عاشق آن می‌شوند و یا اینکه از آن متنفر می‌شوند و دلیل این مسأله هم آن است ساختار این فریمورک تا حدودی پیچیده است! یکی از برگ برنده‌های این فریمورک ماژولار بودن آن است؛ به عبارت دیگر، شما می‌توانید وب اپلیکیشن خود را به ماژول‌های مختلف تقسیم‌بندی کرده و از آن ماژول‌ها در سایر پروژه‌های خود نیز استفاده کنید.

 معرفی فریمورک‌های مختلف زبان برنامه‌نویسی PHP

Kohana
کوهانا یک فریمورک پی‌اچ‌پی شیئ‌گرا است که قابلیت‌های نسبتاً خوبی در اختیار برنامه‌نویس قرار می‌دهد که از آن جمله می‌توان به ابزارهای ترجمه، دسترسی به دیتابیس، رمزنگاری داده‌ها، تصدیق فرم و … اشاره کرد. در عین حال، سرعت وب اپلیکیشن‌های نوشته شده با این فریمورک نسبت به سایر فریمورک‌های این لیست هم قابل قبول است. البته در نظر داشته باشید که سرعت توسعهٔ این فریم‌ورک خیلی کند است!

 معرفی فریمورک‌های مختلف زبان برنامه‌نویسی PHP

Slim
این فریمورک جزو فریم‌ورک‌های بسیار کم حجم است که لقب Micro Framework به آن داده شده است (از جمله سایر میکرو فریمورک‌هایی که رقیبی برای اسلیم محسوب می‌شوند می‌توان به Silex ،Lumen ،Limonade و Flight اشاره کرد). اگر به دنبال یک فریمورک کوچک، جمع و جور اما در عین حال قدرتمند می‌گردید، Slim را به شما توصیه می‌کنیم.

نصب و تنظیمات این فریمورک بسیار آسان و سریع است. جالب است بدانیم که این فریمورک از لحاظ عملکرد، در تست‌های انجام شده پس از فریمورک فالکون قرار گرفته است؛ یعنی فریمورکی بسیار سریع است.

 معرفی فریمورک‌های مختلف زبان برنامه‌نویسی PHP

FuelPHP
فیول پی‌اچ‌پی یک فریمورک سه‌لایه MVC است که از معماری HMVC نیز پشتیبانی می‌کند که برای استفاده از آن نیاز به پی‌اچ‌پی نسخه 5.3 به بالا خواهید داشت. همچون فریمورک زند، از این فریمورک نیز می‌توان به صورت ماژولار استفاده نمود و کدهایی که می‌نویسیم را در سایر پروژه‌ها مورد استفاده قرار داد. لازم به ذکر است که نکات امنیتی هم در این فریمورک به خوبی رعایت شده‌اند.

در پایان، چنانچه علاقمند به فراگیری گام به گام زبان برنامه‌نویسی PHP هستید، می‌توانید به دورهٔ آموزش PHP در سکان آکادمی مراجعه نمایید.بهزاد مرادی