سورس‌کد پلتفرم هوش مصنوعی DeepMind توسط شرکت مادر گوگل (آلفابت) اپن‌سورس شد

سورس‌کد پلتفرم هوش مصنوعی DeepMind توسط شرکت مادر گوگل (آلفابت) اپن‌سورس شد

DeepMind Technologies، شرکتی در زمینهٔ هوش مصنوعی است که مالکیت آن متعلق به شرکت مادر گوگل، یعنی Alphabet است؛ این شرکت قصد دارد تمامی سورس‌کد پلتفرم اصلی خود که برای آموزش نرم‌افزارهای مجازی برای انجام دادن کارهای پیچیده به‌طور مستقل مورد استفاده قرار می‌گیرد را اپن‌سورس کند.

قرار است کدهای DeepMind Lab، به همراه اسکریپت‌ها و تمامی ابزارهای مرتبط دیگر مربوط به این تکنولوژی، در گیت‌هاب درمعرض استفادهٔ عموم قرار گیرند؛ ایدهٔ اصلی این است که به محققان هوش مصنوعی در شرکت‌های دیگر و همچنین عموم مردم فرصتی برای آزمایش کردن و آموزش دادن سیستم‌های هوش مصنوعی خودشان بااستفاده از پلتفرم DeepMind داده شود.

DeepMind در اوایل امسال، وقتی سیستم AI یا هوش مصنوعی‌اش توانست بهترین بازیکن در رتبه‌بندی جهانی بازی قدیمی چین (Go) را شکست دهد، توجهات زیادی را به خود جلب کرد؛ تمرکز تحقیقات این شرکت، بر طراحی Agentهای هوشمند AI -مانند چیزی که بازی Go را انجام داد- و همچنین ساخت محیط‌هایی با پیچیدگی زیادشونده است و این Agentها می‌توانند چگونگی انجام کارها را بااستفاده از ورودی‌های خامی که از طریق خودشان دریافت می‌کنند، یاد بگیرند.

گوگل از DeepMind چندین مرتبه استفاده کرده و عقیده دارد این تکنولوژی در زمینهٔ تلاش برای ساخت اپلیکیشن‌ها و سرویس‌های هوشمندتر و بصری‌تر نقش مهمی ایفا می‌کند؛ DeepMind از Lab به‌عنوان پلتفرم بازی‌های سه‌بعدی اول‌شخصی نام می‌برد که یک AI agent به‌طور مستقل، نحوهٔ انجام کارهای مختلف مانند جابه‌جایی در یک محیط Maze (محیط پرپیچ‌و‌خم)، حرکت در فضا، جمع‌آوری اشیاء و عبور از مسیرهای باریک بدون افتادن به پایین را یاد می‌گیرد و به‌خاطر می‌سپارد. به گفتهٔ یکی از محققان DeepMind:

تحقیق هوش مصنوعی در DeepMind Lab به‌طورکلی بر روی جهت‌یابی، به‌خاطر سپردن و دید سه‌بعدی از منظر اول‌شخص، تأکید زیادی داره.

همچنین این پلتفرم محیطی را فراهم می‌کند تا نحوهٔ کنترل موتور توسط Agentهای مستقل، مطالعه و اصلاح شود، چگونگی برنامه‌ریزی و چیدن استراتژی لازم آموزش داده شود و این‌که حین جستجو در محیط سه‌بعدی بازی‌ها چه کارهایی باید توسط این Agentها انجام شوند، تشخیص داده شود.

این نرم‌افزار که قرار است DeepMind آن‌را در 5 دسامبر به‌صورت عمومی منتشر کند، هم توسعه‌پذیر است و هم قابلیت سفارشی شدن را دارد؛ پژوهشگران می‌توانند سطوح موردنظر خودشان را به‌راحتی با‌استفاده از ابزارهای موجود، به پلتفرم سه‌بعدی بازی اضافه کنند و آن‌را به شکل‌های مختلف دربیاورند.

به‌عنوان مثال، پژوهشگران می‌توانند منطق گیم‌پلی خودشان را به بازی اضافه کنند، حد آستانهٔ موردنظر خود را برای رفتن به مراحل بعدی تعیین کنند یا علائم و پاداش‌های جدیدی را برای وقتی که یک Agent یاد می‌گیرد یا یک مهارت جدید را به‌دست می‌آورد، اضافه کنند.

پژوهشگران هوش مصنوعی همچنین می‌توانند محیط‌های گیم جدیدی را در DeepMind Lab ایجاد کنند تا Agentها نحوهٔ جهت‌یابی و آموزش در محیط‌های ناشناس را یاد بگیرند. به نقل از محققان DeepMind:

امید ما اینه که جامعه به ما کمک کنه تا این پلتفرم رو برای حرکت به‌سمت جلو شکل بدیم.

محققان عقیده دارند اگرچه تکنولوژی دیپ‌مایند نقش مهمی در پیشرفت تحقیقات هوش مصنوعی ایفا کرده، اما چیزهای زیادی در این زمینه وجود دارند که هنوز کشف نشده‌اند؛ در‌حال‌حاضر، فرصت‌های زیادی برای مشارکت‌کنندگان اصلی در زمینهٔ تحقیقات مربوط به AI وجود دارد که از آن جمله می‌توان به اکتشاف، جهت‌یابی و به‌خاطر سپردن به‌صورت خودکار و مستقل اشاره کرد.

ضمناً در یک فرایند جداگانه اما مرتبط، شرکت هوش مصنوعی OpenAI متعلق به Elon Musk نیز در 5 دسامبر، قصد دارد سورس‌کد پلتفرم Universe خود را اپن‌سورس کند؛ این پلتفرم برای آموزش و سنجش توانایی هوشمندی یک Agent هوش مصنوعی کاربرد دارد.

طبق اعلام OpenAI، این نرم‌افزار برای این طراحی شده که به یک AI Agent اجازه دهد تا از یک کامپیوتر، درست مانند یک انسان استفاده کند، که این کار بااستفاده از کیبورد و ماوس مجازی و نگاه به پیکسل‌های صفحه برای درک این‌که چه‌چیزی روی صفحه‌نمایش قرار دارد، اتفاق می‌افتد.

Universe محیطی را فراهم می‌کند که محققان بتوانند یک Agent را آموزش دهند تا هر کاری را که انسان‌ها می‌توانند با یک کامپیوتر انجام دهند را به انجام برساند؛ عرضهٔ OpenAI شامل حدوداً 1000 محیط گیم است که پژوهشگران می‌توانند از آن‌ها برای آموزش AI agentهای خود در کارهای مختلف بهره ببرند.

منبع


مرتضی صمدی