8 مهارت ضروری برای مهندسین نرم‌افزار و دولوپرها

8 مهارت ضروری برای مهندسین نرم‌افزار و دولوپرها

نیاز به برنامه‌نویس در بازار کار به قوت خود باقی است و این در حالی است که باتوجه به رخنه کردن بیش‌از‌پیش فناوری در زندگی روزمرهٔ انسان‌ها، تقاضا برای برنامه‌نویسان حرفه‌ای روزبه‌روز بیشتر شده اما در عین حال، دانشگاه‌ها صرفا می‌توانند بخش اندکی از این نیاز بازار کار را تامین کنند! علاوه بر این، مهارت‌هایی که شرکت‌ها و کمپانی‌های نرم‌افزاری به دنبال آن هستند، هر ساله در حال تغییروتحول است و در این مقاله، قصد داریم آن‌چه این شرکت‌ها به دنبال آن هستند را مرور کنیم. در ادامه با سکان آکادمی همراه باشید.

مهندس تولید/محصول
این افراد به حل مسائلی فکر می‌کنند که ارزش تجاری محصول خود را دو چندان می‌کند؛ مهندسان تولید/محصول، با حل مسائل فنی انگیزه پیدا می‌کنند، اما از آنجا که ساخت نرم‌افزار از همیشه آسان‌تر شده است، شرکت‌ها به دنبال افرادی هستند که نیاز مشتریان را به خوبی بشناسند.

گسترش سیستم‌های وب
سازمان‌ها به دنبال افرادی هستند که می‌توانند اپلیکیشن‌هایی توسعه‌پذیر ایجاد کنند؛ بزرگترین شرکت‌های نرم‌افزاری به طور گسترده اپلیکیشن‌های مبتنی بر وب تولید می‌کنند. تولید و ایجاد نمونه‌های اولیه این اپلیکیشن‌ها ساده است، اما گسترش آن‌ها کاری است به‌نسبت دشوار! از این رو، شرکت‌ها به دنبال افرادی هستند که زیرساخت این اپلیکیشن‌ها را برای خدمت‌دهی به میلیون‌ها کاربر گسترش دهند، که برای این کار، درک طراحی دیتابیس بسیار حائز اهمیت است.

میزان علاقمندی به پروژه‌های اپن‌سورس
شرکت‌ها به دنبال افرادی هستند که تجربهٔ کار با نرم‌افزارهای اپن‌سورس را داشته باشند؛ با‌توجه به این‌که کدهای زیادی به صورت عمومی در دسترس قرار می‌گیرند (همانند آنچه در گیت‌هاب وجود دارد)، شرکت‌ها و سازمان‌ها نیز بیش‌ازپیش به دنبال افرادی هستند که سهمی در پروژه‌های اپن‌سورس دارند و یا نرم‌افزاری اپن‌سورس به بازار عرضه کرده‌اند. انجام این کارها، درواقع نشان می‌دهد که این افراد اشتیاق زیادی به اپن‌سورس نشان می‌دهند، در نتیجه به دیگر کاندیداها ترجیح داده می‌شوند.

تکمیل دوره‌های آموزشی انلاین
افراد باید نشان دهند که همچنان به دنبال پیشرفت و یادگیری هستند اما وقتی یک دولوپر وارد بازار کار می‌شود، وقت چندانی ندارد تا در دوره‌های آموزش حضوری شرکت کند اما راه‌کاری که وجود دارد، شرکت در دوره‌های آموزش برنامه‌نویسی آنلاین است؛ مهندسانی که دوره‌های مختلفی در سایت‌های آموزشی همانند Udacity، Coursera و یا YouTube گذرانده‌اند، نشان می‌دهند که کنجکاو بوده و همچنان به دنبال یادگیری می‌باشند. البته تکمیل یک دوره آموزشی به صورت آنلاین، نباید باعث شود که آن‌ها فکر کنند دیگر یک متخصص شده‌اند و نیازی به یادگیری ندارند.

توسعه نرم‌افزار‌های موبایل (اندروید و آی‌او‌اس)
مهارت‌های توسعه اپلیکیشن‌های موبایل، خواهان بسیاری دارند؛ امروزه، داشتن اپلیکیشن موبایل برای هر شرکتی به‌خصوص در حیطهٔ تکنولوژی از اهمیت بالایی برخوردار است. به همین خاطر هم تقاضا برای دولوپرهای اپلیکیشن‌های موبایل در بازار کار بسیار بالا است. افرادی که در این زمینه هم تجربه داشته باشند، حتی تجربه‌ پروژه‌های شخصی، بازار کار خوبی در پیش‌روی خود می‌بینند.

قدرت ایجاد ارتباط و بیان فنی
شرکت‌ها به دنبال افرادی هستند که از فن‌بیان بالایی برخوردارند که می‌توانند به خوبی ایده‌های پیچیده را توضیح داده و آن‌را به شکل ساده‌تر شرح دهند. سازمان‌ها و شرکت‌ها به دنبال افرادی هستند که از این مهارت برخوردارند، چرا که داشتن مهارت ایجاد ارتباط و قدرت بیان فنی، می‌تواند راندمان تیم را افزایش دهد. البته قدرت ایجاد ارتباط، تنها به اجتماعی بودن و داشتن اعتماد‌به‌نفس بالا خلاصه نمی‌شود، بلکه توانایی توضیح، انتقال و بیان ایده‌های پیچیده، به صورت ساده است!

توانایی کدنویسی
افراد باید از مهارت بالایی در کدنویسی برخوردار باشند؛ صحبت درباره کدنویسی راحت است و هرکسی می‌تواند راجع‌ به آن صحبت کند، اما شرکت‌ها به دنبال افرادی هستند که به‌معنای واقعی کلمه، برنامه‌نویس باشند. همین امر باعث تغییر زیادی در نحوهٔ انجام مصاحبه‌های شغلی شده است. امروزه، مصاحبه‌های شغلی به گونه‌ای انجام می‌شود که شرکت‌ها به شما یک لپ‌تاپ می‌دهند و از شما می‌خواهند در یک زمان مشخص چند ساعته، یک اپلیکیشن یا پروژه‌ای کوچک را بنویسید.

مهارت مدیریت
سازمان‌ها و شرکت‌ها به دنبال دولوپرهایی هستند که قدرت مدیریت تیمی دارند؛ درست است که این مورد، یک مهارت فنی نیست، اما همان‌طور که شرکت‌ها رشد می‌کنند، آن‌ها به دنبال افرادی هستند که راندمان کاری را در هر یک از اعضای تیم افزایش دهند. آن‌ها افرادی را می‌خواهند که به دیگر کارکنان کمک کنند و قدرت رهبری تیمی داشته باشند.

آنچه در بالا گفته شد، جزو مهم‌ترین خصیصه‌هایی است که شرکت‌های نرم‌افزاری به دنبال آن هستند اما هرگز بدان معنا نیست که محدود به موارد فوق‌الذکر خواهد شد؛ شما هم می‌توانید دیدگاه‌ها، نظرات و تجربیات خود را در ارتباط با مهارت‌های کلیدی که یک برنامه‌نویس یا دولوپر باید داشته باشد، با ما و سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.

منبع