Codeverse: یک مرکز آموزش کدنویسی که کنترل امکانات آن در دست کودکان است!

Codeverse: یک مرکز آموزش کدنویسی که کنترل امکانات آن در دست کودکان است!

امروزه دنیای کدنویسی نسبت به سال‌های گذشته از رشد سریع‌تری برخوردار شده است؛ در حال حاضر، پلتفرم‌هایی به وجود آمده‌اند که دستیابی به آموزش باکیفیت را برای کدنویسان آماتور امکان‌پذیر نموده و نقش به‌سزایی در تقویت خلاقیت و نوآوری آن‌ها دارند. اکنون کدنویسی بیش از هر زمان دیگری در دسترس همگان قرار داشته و می‌تواند به عنوان راه خوبی برای شکوفا سازی خلاقیت افراد مستعد -به‌خصوص بچه‌ها- مورد استفاده قرار گیرد. بر اساس اظهار نظر مرکز آمار کار ایالات متحده، در ۳ سال آینده -یعنی تا سال ۲۰۲۰- بیش از ۱ میلیون فرصت شغلی اشغال نشده در ارتباط با تکنولوژی و فناوری‌های نوین وجود خواهد داشت و از آنجا که برنامه‌نویسی در حال حاضر یکی از مشاغل پرطرفدار در میان شرکت‌های مختلف است، یادگیری کدنویسی می‌تواند انگیزۀ خوبی برای کودکان باشد تا آن‌ها را به کسب مهارت در زمینۀ رشته‌های به اصطلاح STEM (شامل علوم، تکنولوژی، مهندسی و ریاضیات) سوق دهد. در سال‌های اخیر شاهد تلاش‌ها و فعالیت‌هایی در جهت افزایش مهارت‌های کودکان و آماده‌سازی آن‌ها برای آینده بوده‌ایم که از آن جمله می‌توان به فعالیت‌های وبسایت code.org که توسط ۲ برادر ایرانی به‌ نام‌های علی و هادی پرتوی اداره می‌شود اشاره کرد. مرکز آموزشی Codeverse نیز یکی از نتایج این تلاش‌ها است که درصدد است سازوکاری برای ورود سهل و آسان کودکان به دنیای برنامه‌نویسی ایجاد کند. برای آشنایی بیشتر با این مرکز، در ادامه با سکان آکادمی همراه باشید.

Codeverse که در شهر شیکاگو مستقر است، یک کلاس درسی منعطف است که کدنویسی را به کودکان 6 تا 12 ساله در سطوح مختلفی آموزش می‌دهد؛ این مرکز در یک فضای آموزشی با وسعتی در حدود 334 متر مربع و با بهره‌مندی از تکنولوژی‌های پیشرفته در استودیوی کدنویسی خود، یک زبان برنامه‌نویسی ویژه کودکان موسوم به KidScript را به کودکان آموزش داده و به آن‌ها می‌آموزد که چگونه بازی‌ها، اپلیکیشن‌ها و پروژه‌های مورد علاقۀ خود را کدنویسی کنند (پیش از این در مقاله‌‌ای تحت عنوان چکیدهٔ ارائه «ضرورت آموزش برنامه‌نویسی به کودکان» در اولین گردهمایی بزرگ برنامه‌نویسان ایران، نکاتی در ارتباط با ضرورت آموزش برنامه‌نویسی به کودکان ایرانی بیان شد که مطالعه‌ٔ این مقاله نیز خالی از لطف نیست.) 

Codeverse که سرمایۀ خود را از طریق سرمایه‌گذاران داخل و خارج از شیکاگو تأمین می‌نماید، مأموریت خود را فراتر از این دانسته و قصد دارد تا در آینده ابتدا با تأسیس ۳ مرکز دیگر در شیکاگو و سپس تأسیس یک مرکز در هر شهر پرجمعیت ایالات متحده و پس از آن با گسترش فعالیت خود در سطح بین‌المللی، به هدف نهایی خود مبنی بر آموزش کدنویسی به ۱ میلیارد کودک، جامۀ عمل بپوشاند.

کتی لینچ -یکی از بنیان‌گذاران این مرکز آموزشی- معتقد است که آزادی‌عمل و انگیزه‌ای که در این مرکز به کودکان داده می‌شود آن‌ها را به سمت خلاقیت بیشتر سوق خواهد داد؛ وی در مورد اهمیت آموزش کدنویسی در سنین پایین اظهار داشت که:

این مرکز بهترین و دلپذیرترین محیط آموزشی و استودیوی کدنویسی رو برای بچه‌ها فراهم کرده و با استفاده از تکنولوژی ما، بچه‌ها می‌تونن به ساخت بازی و اپلیکیشن پرداخته و حتی بازی‌هاشون رو در App Store سابمیت کنن! تلفیق تکنولوژی و هنر در استودیوی این مرکز، بچه‌ها رو باانگیزه‌تر، کنجکاوتر و آماده‌تر می‌کنه و بهترین تجربۀ یادگیری کدنویسی رو براشون رقم می‌زنه. یادگیری کدنویسی در سنین پایین برای همۀ بچه‌ها ضروری بوده و می‌تونه تأثیر فوق‌العاده‌ای بر آینده‌شون داشته باشه. امروزه کدنویسی از سطح علوم کامپیوتر فراتر رفته و به یک شیوۀ تفکر مبنی بر خلاقیت، توانایی حل‌مسئله و قدرت‌بیان خلاقانه تبدیل شده و این‌ها مهارت‌هایی هستن که کودکان در آینده بهشون نیاز خواهند داشت.

یکی از امکانات منحصر‌به‌فرد این استودیو، این است که در حین آموزش و مشارکت کودکان در تکمیل یک برنامه، آن‌ها می‌توانند با استفاده از آیپد خود اشیاء موجود در فضای آموزش (شامل لیزر، پرینتر سه بعدی، بازوهای رباتیک و دستگاه‌ تولید مه و ...) را به میل خود کنترل و تنظیم نمایند. این کودکان با تلاش برای یافتن راه‌هایی برای کنترل این اشیاء با استفاده از زبان KidScript، یاد می‌گیرند که چگونه کدنویسی را به زندگی واقعی خود وارد کنند.

KidScript یک زبان برنامه‌نویسی مخصوص کودکان است که بسیار ساده بوده و به کودکان این امکان را می‌دهد که افکار و ایده‌های نوآورانۀ خود را به سریع‌ترین شکل ممکن به ثمر برسانند. کودکان بلافاصله بعد از تایپ کردن یک کامند، تأثیر آن را مشاهده نموده و به این ترتیب اندک‌اندک رابطهٔ میان کد و نتیجه برای آن‌ها ملموس‌تر خواهد شد. درک این رابطۀ علت‌ومعلولی کودکان را به هیجان آورده و باعث علاقمندی بیشتر آن‌ها به کدنویسی می‌شود. KidScript همچنین با ارائۀ فیدبک به کدهای نوشته شده توسط کودکان، برای آن‌ها این فرصت را فراهم می‌کند تا همواره از اشتباهات خود درس گرفته و مهارت‌های خود را توسعه دهند (همواره یکسری باورهای نادرست در مورد آموزش برنامه‌نویسی به کودکان وجود دارد که مانع از این خواهد شد والدین به فکر سرمایه‌گذاری روی این موضوع بیافتند که برای آشنایی بیشتر با این دست باورها، توصیه می‌کنیم به مقاله‌ٔ ۵ باور نادرست در مورد آموزش برنامه نویسی به کودکان و نوجوانان مراجعه نمایید.)

همۀ کارکنان شاغل در این استودیو، دوره‌های معلمی را گذرانده و دارای تجربۀ کافی در زمینۀ کار با کودکان و نوجوانان هستند؛ درواقع، این مربیان می‌دانند که چگونه با کودکان رفتار کنند تا به رشد طبیعی آن‌ها کمک نمایند. والدین نیز به منظور بهره‌مندی کودک خود از آموزش‌های این مرکز، استفاده از امکانات استودیو و ایجاد امکان دسترسی به پلتفرم کدنویسی در خانه، هر ماه باید مبلغی معادل 125 دلار پرداخت نمایند.

البته لازم به ذکر است که پیش از این، زبان تخصصی دیگری تحت عنوان Scratch نیز توسط محققین دانشگاه MIT به رهبری میشل رسنیک ابداع شده که هدف آن، آموزش کدنویسی به کودکان ۸ تا ۱۶ سال است؛ در محیط برنامه‌نویسی اسکرچ، کودکان این امکان را خواهند داشت تا در محیطی کاملا گرافیکی، ایده‌های خود همچون بازی، انیمیشن، داستان‌سرایی و ... را کدنویسی کرده و به‌سرعت خروجی کدهای خود را مشاهده نمایند.

بهتر از همه این‌که، بچه‌ها این امکان را خواهند داشت تا سورس‌کد پروژه‌های خود را با هزاران کودک دیگر از سراسر دنیا که تحت عنوان Scratcher (برنامه‌نویس اسکرچ) شناخته می‌شوند به اشتراک گذاشته و از ایده‌های یکدیگر الهام بگیرند که چنین اقدامی فرهنگ اپن‌سورسی را از همان سنین ابتدایی در کودکان نهادینه می‌سازد. والدینی که علاقمندند فرصتی برای آموزش این زبان به کودکان و نوجوانان خود که هیچ پیش‌زمینه‌ای در برنامه‌نویسی ندارند فراهم کنند، می‌توانند به دورهٔ آموزش ویدیویی و رایگان زبان اسکرچ در سکان آکادمی مراجعه نمایند. در حقیقت، فارغ از این‌که فرزندانمان بخواهند برنامه‌نویسی را به عنوان شغل آیندهٔ خود انتخاب کنند یا نه، یادگیری اصول برنامه‌نویسی یکسری مزایا در پی دارد که در مقالهٔ‌‌ آیا می‌دانستید با یادگیری برنامه‌نویسی، راه برای یادگیری سایر مهارت‌ها هموارتر می‌گردد؟ به‌طور مفصل در این باره صحبت شده است.

دیدگاه شما چیست؟ از نظر شما یادگیری کدنویسی برای کودکان می‌تواند مفید و یا حتی ضروری باشد؟ فکر می‌کنید مراکز آموزشی از این دست در صورت تأسیس در کشور ما، با استقبال روبه‌رو خواهند شد؟ دیدگاه‌ها و نظرات خود را با ما و سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.

منبع


رائفه خلیلی