اگر دولوپر اپن‌سورس نیستید، لااقل به یک حامی اپن‌سورس تبدیل شوید!

اگر دولوپر اپن‌سورس نیستید، لااقل به یک حامی اپن‌سورس تبدیل شوید!

استفادهٔ شما از اپن‌‌سورس به‌عنوان یک کاربر نرم‌افزار، ‌می‌شود گفت که تقریبا ضرورتی اجتناب‌‌ناپذیر است؛ استفاده‌‌کنندگان اپن‌‌سورس نه‌تنها دولوپرها، بل‌که تمامی کاربران اینترنت هستند چراکه اساساً مبنای اینترنت، بر پایهٔ تکنولوژی‌های اپن‌‌سورس قرار دارد. اما کاربران در اکثر مواقع، در فعالیت‌‌های خود در اینترنت، اپن‌‌سورس را لمس نمی‌‌کنند و از ملزومات خاص یک نرم‌‌افزار اپن‌‌سورس و ضرورت‌‌های آن آگاهی ندارند. آیا می‌‌دانیم یک نرم‌‌افزار اپن‌‌سورس چگونه پشتیبانی و نگهداری می‌‌شود؟ محتوای آن چگونه و توسط چه کسانی تأمین می‌‌شود و بقای آن وابسته به چه عواملی است؟ واقعیت امر آن است که در رابطه با اپن‌سورس، ۳ گروه اصلی از کاربران وجود دارند که عبارتند از: حامیان، پشتیبانی‌کنندگان و مشارکت‌کنندگان در توسعهٔ آن که در این مقاله قصد داریم با این گروه‌ها به‌خصوص «حامیان» بیشتر آشنا شویم. در ادامه با سکان آکادمی همراه باشید.

گفتیم که در رابطه با اپن‌‌سورس، ۳ گروه اصلی وجود دارد:

- حامیان (Sustainers)
- پشتیبانی‌کنندگان (Maintainers)
- و مشارکت‌کنندگان (Contributors)

درحالی‌‌که بسیاری از فعالان در زمینۀ توسعهٔ نرم‌‌افزار می‌‌دانند به چه کسانی پشتیبانی‌کننده و به چه کسانی مشارکت‌کنندهٔ اپن‌‌سورس اطلاق می‌‌شود، اکثر افراد از تعریف و نقش یک حامی اپن‌‌سورس اطلاع ندارند. به‌طور خلاصه، یک حامی اپن‌‌سورس شخصی است که «در رابطه با نیازها و خواسته‌‌های مشارکت‌کنندگان و نیز پشتیبانی‌کنندگان جامعهٔ اپن‌سورس اطلاع‌‌رسانی کرده و به نحو موثری از این نیازها حمایت می‌‌کند.»

یک حامی اپن‌‌سورس، به کاربران نسبت به زیرساخت‌های مورد نیاز اپن‌‌سورس که روزانه توسط کاربران به‌‌ کار گرفته می‌‌شود و غالباً نیازهای مفروض اپن‌‌سورس هستند، آگاهی می‌‌دهد. آن‌ها این اطلاع‌‌رسانی را از طریق قرار دادن پست در وبلاگ‌‌ها، گفتگوهای مجازی، و رسانه‌‌های اجتماعی انجام می‌‌دهند.

حامیان اپن سورس، شرکت‌‌های فعال در زمینۀ نرم‌‌افزار را متقاعد می‌‌کنند که هدف از فعالیت آن‌ها، فراهم‌‌کردن بودجۀ مورد نیاز اپن‌‌سورس، زیرساخت‌‌های آن، زمان کافی برای دولوپرهای اپن‌‌سورس، و سورس‌‌کد برای اپن‌‌سورس درسطح وسیع و قابل‌‌ملاحظه می‌‌باشد.

آن‌ها همچنین با شرکت‌‌های نرم‌‌افزاری ارتباط برقرار می‌‌کنند و خدمات خود را به این شرکت‌ها معرفی می‌‌کنند تا در صورت تمایل شرکت، در ایجاد و گسترش پروژه‌‌های اپن‌‌سورس با شرکت همکاری کنند. حامیان تا زمانی که راه‌‌حلی ویژه برای شرکت مورد نظر پیدا نکنند، از تلاش خود دست نمی‌‌کشند!

درحال حاضر در یک مورد، اجماعی کلی مشاهده می‌‌کنیم و آن هم این‌که، اپن‌‌سورس بزرگ‌‌تر و قوی‌‌تر از آن است که با شکست مواجه شود. همۀ دست‌‌اندرکاران اپن‌‌سورس بر این باور هستند که مدیران تمامی پروژه‌‌های نرم‌افزاری از اپن‌‌سورس استفاده خواهند کرد، همۀ لایبرری‌‌های عمومی که فعالیت میلیون‌‌ها نفر در سطح جهان به وجود آن‌ها وابسته است، حفظ خواهند شد، و همۀ موضوعات غیرقابل پیش‌‌بینی که نیاز به اپن‌‌سورس را افزایش می‌‌دهند، پیش خواهند آمد (اما شکی نیست که اجماع به‌‌تنهایی کافی نیست و کاری از پیش نخواهد برد. هر پدیده‌‌ای اگر به شکل مناسب و به اندازۀ لازم حمایت نشود، می‌‌تواند شکست بخورد.)

چالشی که درحال‌‌حاضر با آن روبه‌رو هستیم، ساده‌‌سازی اپن‌‌سورس برای شرکت‌‌ها و نیز کاربران است؛ به این ترتیب، پروژه‌‌هایی که حیات شرکت‌‌ها به آن‌ها وابسته است، می‌توانند مورد حمایت قرار بگیرند.

در همین راستا، در 19 جولای 2017، گروهی از حامیان اپن‌‌سورس در رابطه با ضرورت پشتیبانی از اپن‌‌سورس، در یک نشست ۱ روزه به بحث و گفتگو در این رابطه خواهند پرداخت و این در حالی است که این گفتگو با حضور حامیان نرم‌افزارهای اپن‌‌سورس، و توسط طرفداران این مبحث در گیت‌‌هاب برگزار می‌‌شود.

منبع