ActivePython: توزیع جدید زبان پایتون با هدف استفاده در علم داده و توسعهٔ وب

ActivePython: توزیع جدید زبان پایتون با هدف استفاده در علم داده و توسعهٔ وب

شرکت ActiveState اخیراً خبری مبنی بر عرضهٔ نسخهٔ جدیدی از توزیع تجاری پایتون خود یعنی ActivePython را داده که تمرکز اصلی آن روی علم داده و توسعهٔ وب است. ActiveState که در ونکوور کانادا قرار دارد، متخصص جمع‌آوری ماژول‌های مختلف و اپن‌سورس زبان‌های برنامه‌نویسی با لایبرری‌های استاندارد، منتشر کردن آن‌ها به شکل توزیع‌های مختلف با تضمین کیفیت، پلن‌های پشتیبانی و سرویس‌های دیگر است. توزیع ActivePython این شرکت -که گزارش شده بیش از 4 میلیون بار دانلود شده است- روی نصب آسان و سازگاری کراس‌پلتفرم با ویندوز، لینوکس، مک اواس‌ایکس و پلتفرم‌های دیگر تمرکز کرده است. برای آشنایی بیشتر با این توزیع زبان برنامه‌نویسی پایتون، در ادامه با سکان آکادمی همراه باشید.

این شرکت اعلام کرده که 200 پکیج پراستفاده را با تأکید روی علم داده، توسعهٔ وب اپلیکیشن‌ها، امنیت و بررسی کیفیت کدها در نسخهٔ جدید ActivePython یعنی توزیع‌های 2.7.13 و 3.5.3 جمع‌آوری کرده است (به دلیل این‌که پایتون 3 قابلیت سازگاری با نسخه‌های قبلی را ندارد، ۲ نسخه از این توزیع ارائه شده است.) طبق گفتهٔ این شرکت:

در این توزیع، پکیج‌های علم داده مثل pandas ،numpy ،scipy ،matplotlib و قابلیت Big Data قرار داده شده‌اند. جمع‌آوری این پکیج‌ها، به دانشمندان علم داده کمک می‌کند تا اطلاعات مورد نیاز خود را آماده، آنالیز و تصویرسازی نمایند. به علاوه، ActiveState پرطرفدارترین فریمورک‌های تحت وب پایتون، مانند Django ،Flask و Tornado را همراه با SDK محبوب AWS برای اپلیکیشن‌های کلود به این پکیج اضافه کرده است.

پایتون زبانی همه منظوره، مفسری و شیٔ‌گرا است و به‌خاطر راحتی استفاده‌اش شناخته می‌شود. در آخرین رای‌گیری دربارهٔ محبوبیت زبان‌های برنامه‌نویسی در RedMonk، پایتون پس از جاوااسکریپت و جاوا جایگاه سوم را از آن خود کرد و طبق بررسی انجام شده در استک‌اورفلو، پایتون به عنوان پرطرفدارترین زبان برنامه‌نویسی دست یافت و در شاخهٔ «دوست‌داشتنی‌ترین» نیز به رتبه‌ای بهتر از جایگاه ششمی نرسید.

Jeff Rouse یکی از اعضای اجرایی ActiveState عقیده دارد توزیع اخیر ActivePython، بزرگ‌ترین مورد در تاریخ این شرکت بوده است.

ما 200 پکیج دیگه رو به توزیع‌مون اضافه کردیم که باعث شده به کامل‌ترین نسخه از AvtivePython تا به حال تبدیل بشه. انگار یه دنیای کوچیک از کل اکوسیستم رو در توزیع‌مون جمع کردیم. بیش از صد هزار پکیج برای پایتون وجود داره و ما 200 تا از بهترین‌هاش رو انتخاب کردیم. دیگه نیازی نیست دنبال بهترین لایبرری crypto یا فریمورک وب بگردید، می‌تونید اون‌ها رو در AvtivePython پیدا کنید. این توزیع جدید با نسخه‌های 2.7.13 و 3.5.3 برای همهٔ پلتفرم‌های مهم در دسترسه و سال آینده نسخه 3.6 هم میاد.

ActiveState نسخه‌های مختلفی از ActivePython را عرضه کرده که از جملهٔ آن‌ها می‌توان به نسخهٔ کامیونیتی اشاره کرد. Rouse در ادامه بیان کرد که این شرکت قصد دارد لیست پکیج‌های موجود در این توزیع را برای دربرگرفتن موارد استفادهٔ بیشتر گسترش دهد تا جایی که این نکته را متذکر شد که پیشرفت‌های بزرگی در زمینهٔ Machine Learning (یادگیری ماشینی) وجود دارد که قصد داریم آن‌ها را به‌علاوهٔ موارد بیشتری در زمینهٔ تصویرسازی به این پروژه اضافه کرده و این‌که می‌خواهیم فریمورک‌های وب، کانکشن‌های دیتابیسی و پکیج‌های وب‌سرویس بیشتری را جمع‌آوری نماییم. Rouse همچنین بیان کرد، این شرکت توزیع‌های دیگری را نیز در ۳ ماههٔ اول 2017 عرضه کرده و قصد دارد پشتیبانی از توزیع اکتیو را در ۳ ماههٔ دوم همگام با موارد دیگر ادامه دهد.

منبع


مرتضی صمدی