CircleCI: ابزاری برای بیلد، تست و دیپلوی نرم‌افزار

CircleCI: ابزاری برای بیلد، تست و دیپلوی نرم‌افزار

سرعت، در چشم‌انداز رقابتی امروز مسئله‌ای مهم برای تیم‌های نرم‌افزاری تلقی‌ می‌شود اما با بزرگتر شدن و پیچیده‌‌تر شدن برنامه‌ها، حفظ سرعت توسعهٔ نرم‌افزار دشوار شده‌ است. پلتفرم CircleCI به دولوپرها اجازه‌ می‌دهد تا با خودکار شدن فرایندهای بیلد، تست و توسعه، به آسانی برنامه‌هایی تحت سیستم عامل‌های مختلف وب و موبایل بنویسند. CircleCI این امکان را به دولوپرها می‌دهد که باگ‌ها را قبل از این‌که محصولات به دست مشتری برسند شناسایی و برطرف کنند. ده‌ها شرکت پیشگام و پیشرو از جمله Facebook ،KickStar ،Shyp و Spotfy برای سرعت بخشیدن به دلیوری کد و متمرکز ساختن دولوپرها بر ارزش‌های کاری، بر CircleCI تکیه کرده‌اند. برای آشنایی بیشتر با این سرویس، در ادامه با سکان آکادمی همراه باشید.

CircleCI یک سرویس شگفت‌انگیز و رایگان است که رایگان بودن آن مسئلهٔ مهمی برای فریلنسرها می‌باشد و به شما اجازه می‌دهد تا از یکپارچه‌سازی مداوم در روند توسعهٔ خود بهره‌مند شوید. Continuous Integration یا «یکپارچه‌سازی مداوم» یک عمل معمول در توسعهٔ نرم‌افزار است که شامل ترکیب  و یکپارچه‌سازی کد در یک ریپازیتوری به اشتراک گذاشته‌ شده مانند GitHub ،GitLab ،BitBucket و یا یک ریپازیتوری اختصاصی به دفعات زیاد در طول روز می‌شود. کدهای به اشتراک‌ گذاشته‌ شده توسط یک ساختار خودکار تست می‌شوند و بنابراین تیم‌ها می‌توانند به‌محض وجود اشکالی در سورس کد، متوجه آن شوند. توجه داشته‌ باشید که هدف اصلی CircleCI جلوگیری از بروز مشکلات و اشتباه در زمانی است که نرم‌افزار تحویل مشتری می‌شود.

CircleCI در سال ۲۰۱۱ به بازار عرضه شده و دفتر مرکزی‌اش در سانفرانسیسکو قرار دارد و با به‌کارگیری از نیروی کار جهانی، فعالیت خود را ادامه می‌دهد؛ CircleCI با ۳ ویژگی اصلی زیر توصیف می‌شود:

۱. تست و یکپارچه‌سازی مداوم
۲. کامپایل کدها
۳. QA (تضمین کیفیت) خودکار

به طور کلی، ۴ مرحلهٔ کار با CircleCI عبارتند از ستاپِ سریع، فرایند بیلد، تست و دیپلوی که در ادامه به ذکر توضیحات در مورد تک‌تک این موارد خواهیم پرداخت:

ستاپِ سریع
به سادگی در سایت ثبت نام کنید، پروژه‌ای را به CircleCI اضافه کرده ساختن و تست کردن را شروع کنید! CircleCI به‌طور خودکار از طریق سورس کد شما متوجه تنظیمات می‌شود و آن را برای شما ایجاد می‌کند. شما همین‌طور می‌توانید پروژه‌ای را به صورت دستی ستاپ کنید یا برای سفارشی‌ کردن ورک‌فلو، یک فایل Circle.yml به آن اضافه‌کنید (Circle.yml یک فایل مهم برای سرور CircleCI است که دستورالعل‌ها راجع به این‌که با ریپازیتوری شما چه کاری و در کجا باید انجام شود را ذخیره می‌کند.)

فرایند بیلد
CircleCI از ابزارهای Build مورد علاقهٔ دولوپرها مانند Maven و یا Gradle پشتیبانی می‌کند. همچنین CircleCI برای Java ،Scala ،CoffeeScript ،Haskell ،Less و غیره دارای کامپایلر اختصاصی می‌باشد. CircleCI با ابزارهای شما یکپارچه ‌سازی می‌شود و در محیط بیلد و کدنویسی شما به صورت کاملا منعطف عمل می‌کند.

تست
داشتن اعتمادبه‌نفس مسئلهٔ مهمی برای کدنویسی است؛ CircleCI برای اکثر لایبرری‌ها و برنامه‌هایی که تست کد شما را انجام می‌دهند مانند RSpec، Cucumber، Django، Nose  و بسیاری دیگر ساپورت فرست کلاس ارائه می‌دهد. شما روی به‌وجود آوردن یک محصول عالی تمرکز کنید و بگذارید CircleCI نگران تست کردن کد شما باشد!

دیپلوی
CircleCI پیکربندی ورک‌فلو و انتقال آن به هر دیپلویمنت هاستی را آسان می‌سازد؛ به سرعت با Heroku ،AWS CodeDeploy ،Google Cloud Platform و غیره یکپارچه‌سازی و ترکیب می‌شود. CircleCI به‌صورت کامل از کار شما پشتیبانی می‌کند و شما می‌توانید به سادگی و به‌صورت خودکار کد خود را وارد مراحل توسعه، مرحله‌بندی و تولید نمایید.

منبع


نهال سهیلی‌فر