نام متفاوت شرکت های بزرگ فناوری دنیا در بدو تاسیس

اگر به روزهای اولیه شرکت های بزرگ فناوری دنیا مثل گوگل، اپل و … بازگردیم، شما کاملاً شکه خواهید شد چرا که به طور مثال به جای نام Google می بایست نامی همچون ‌Backrub را در مرورگر خود وارد می‌کردید و یا اگر می خواستید با داشتن یک سیستم مکینتاش برای دوستان خود کلاس بگذارید، می بایست می‌گفتید که من یک Bicycle دارم! در این پست با وبلاگ سکان آکادمی همراه باشید تا بیشتر با نام های اولیه شرکت های بزرگ آی تی آشنا شویم.

Yahoo
پورتال یاهو یکی از مشهورترین های دنیا در نوع خود است اما زمانی که در سال ۱۹۹۴ شروع به کار کرد نامش Jerry and David`s guide to the World Wide Web به معنی «راهنمای جری و دیوید برای شبکه جهانی وب» بود. این دو در دانشگاه استنفورد همکلاسی بودند که با کمک هم یک وب سایت طراحی کردند که وظیفه عمده آن جستجو در میان سایر سایت‌های اینترنتی بود. این نام نه چندان جالب برای یک سال تمام روی این سایت قرار داشت تا اینکه تصمیم گرفتند آن را به Yahoo تغییر نام دهند که مخفف واژگان Yet Another Heirarchically Organized Oracle است.

Apple Macintosh
استیو جابز زمانی که کامپیوتر مکینتاش را طراحی کرد ابتدا تصمیم داشت نام آن را Bicycle به معنی «دوچرخه» بگذارد و دلیل اتخاذ چنین تصمیمی هم این بود که وی مقاله‌ای در مجله Scientific American درباره دوچرخه ها خوانده بود که در آن از خوبی‌های این وسیله نقلیه پرتابل گفته شده بود و در آن زمان کامپیوترها را نیز گاهی اوقات «دوچرخه ای برای ذهن» می نامیدند. اما یکی از کارمندان اپل به نام جف راسکین نام یک نوع سیب به نام مکینتاش را انتخاب کرد و کسی هم با وی مخالفت نکرد و در نهایت این نام برای یکی از محصولات موفق شرکت اپل انتخاب شد. جالب است بدانیم که استیو جابز به این دلیل نام Apple را برای شرکتش انتخاب کرد که وی علاقه خاصی به سیب داشت و دلیل دیگر اینکه نام اپل در دفترچه تلفن قبل از نام Atari قرار می‌گرفت و مسلماً یک نوع برتری محسوب می شد.

Twitter
نام های Jitter و Twitch ابتدا برای شبکه اجتماعی توییتر انتخاب شده بودند اما یکی از کارمندان این شرکت در لغت‌نامه به دنبال واژگان دیگری می‌گشت که هم آوا با واژه Twitch باشند که در نهایت نام Twitter انتخاب شد به معنی چهچهه پرنده است.

Google
موسسین سایت گوگل -لری پیچ و سرگی برایان- در دانشگاه استنفورد با یکدیگر آشنا شدند و با کمک همدیگر شروع به کار روی یک موتور جستجو کردند که به جستجو روی سرورهای دانشگاه در سال ۱۹۹۶ می پرداخت و نامش Backrub بود. پس از گذشت یک سال، به خاطر نشان دادن حجم زیاد داده‌های قرار گرفته روی وب، نام این موتور جستجو بر اساس واژه Googol که نشانگر عدد یک است که مقابل آن یک‌صد صفر قرار گرفته باشد به Google تغییر دادند.

Facebook
مارک زوکربرگ در سال ۲۰۰۴ سایتی تحت عنوان thefacebook.com را به راه انداخت که به عنوان یک دایرکتوری دانشجویان مجازی برای دانشگاه هاروارد بود که این امکان را به دانشجویان می‌داد تا پروفایل سایر همکلاسی های خود و دانشجویان را مشاهده کنند و به صورت مستقیم با ایشان ارتباط برقرار سازند. زمانی که این سایت در اختیار سایر دانشکده ها قرار گرفت، پسوند the از نام دامین حذف شد و دامین facebook.com به مبلغ ۲۰۰ هزار دلار آمریکا در سال ۲۰۰۵ خریداری شد.

LG
شرکت ال جی در سال ۱۹۵۸ با نام اولیه GoldStar تاسیس شد که هدفش این بود تا پس از جنگ کره، منجر به اهیای کشور شده و محصولات جدیدی را در اختیار شهروندان کره ای قرار دهد. این شرکت با سازمان دیگری تحت عنوان Lak-Hui که به صورت Lucky تلفظ می‌شود همکاری‌هایی داشت که در نهایت هر دو شرکت تحت عنوان Lucky GoldStar با یکدیگر ادغام شدند و برای اینکه نام این شرکت بهتر خوانده شود، حرف ابتدایی کلمه Lucky با حرف ابتدایی کلمه GoldStar گرفته شد و نام LG خلق شد.

Amazon
جف بزوس مؤسس سایت خرده فروشی آنلاین آمازون ابتدا می‌خواست تا شرکتش را Cadabra بنامد اما زمانی که وکیل وی این نام را با واژه Cadaver به معنی «جسد» اشتباه گرفت، جف بزوس نظرش را تغییر داد و نام Amazon را انتخاب کرد به دو دلیل: اول اینکه حجم زیاد کتاب‌هایی که قرار است به فروش برساند را در ذهن کاربران تداعی کند (زیرا آمازون نام یک رودخانه بسیار بزرگ در آمریکای جنوبی است) و دوم اینکه نام Amazon در لیست وب سایت‌ها به خاطر وجود حرف A در ابتدای این نام، پیش از نام سایر وب سایت‌ها قرار می گرفت.

نامگذاری درست و اصولی یک استارتاپ تاحدودی می تواند متضمن موفقیت آن استارتاپ و تبدیل آن به یک غول فناوری باشد. لذا اگر قصد دارید استارتاپی به راه اندازید، حتما نامی بامعنا، مرتبط و به یادماندنی برای آن انتخاب کنید. تا حد ممکن سعی کنید نامی را انتخاب کنید که دامین های دات کام و دات آی آر نام مد نظر باز بوده و بتوانید هر دو را به نام استارتاپ خود به ثبت رسانید.

همواره برخی کاربران سکان آکادمی این سوال را می پرسند که «سکان آکادمی» یعنی چه و وجه تسمیه آن چیست؟ در پاسخ به این سوال بایستی گفت که پیش از تاسیس این آکادمی آنلاین برنامه نویسی، نام های زیادی پیشنهاد شد که از آن جمله می توان به one4one, one4all, behamoz و ... اشاره کرد اما به دلایل برندینگ هیچ کدام از این نام ها مورد تایید قرار نگرفتند تا اینکه به نامی همچون sokan برخوردیم اما این دامین به ثبت رسیده بود و در نهایت به این نتیجه رسیدیم از سایت های مشابهی که به آموزش آنلاین می پردازند الهام بگیریم.

در این زمینه دو سایت codecademy.com و khanacademy.org مبنا قرار داده شدند که به آموزش آنلاین برنامه نویسی به صورت رایگان می پردازند. نتیجه اینکه از روی نام سایت خان آکادمی، واژه خان را با سکان جایگزین کردیم و نام سکان آکادمی انتخاب شد. در پاسخ به این سوال که سکان آکادمی به چه معنا است، بایستی گفت که شعار ما در سکان آکادمی این است که «سکان یادگیری خود را به دست ما بسپارید تا از دریای پر فراز و نشیب یادگیری برنامه نویسی به سلامت عبور کرده و به راحتی بتوانید وارد بازار کار شوید.»

0


بهزاد مرادی

از جمله علائقم می‌شه به نشر علم،‌ سرمایه‌گذاری روی نسل آینده، برنامه‌نویسی به خصوص زبان PHP و جامعهٔ اپن‌سورس و همچنین راه‌اندازی استارتاپ و کارآفرینی اشاره کرد و اعتقاد دارم که سکان آکادمی می‌تونه بستری باشه که از اون طریق به علائقم جامهٔ عمل بپوشونم!


از طریق این فرم، می توانید بدون ثبت نام نظر دهید و یا اگر قبلا ثبت نام کرده اید، با ورود ناحیه ی کاربری می توانید علاوه بر ثبت نظر، به مدیریت نظرات خود نیز بپردازید.
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)