آشنایی با راه‌کارهایی کاربردی برای کاهش استرس محیط کار در صنعت فناوری و توسعهٔ نرم‌افزار

آشنایی با راه‌کارهایی کاربردی برای کاهش استرس محیط کار در صنعت فناوری و توسعهٔ نرم‌افزار

چنانچه کسی تجربه‌ٔ کار در صنعت فناوری به‌خصوص حوزهٔ توسعه‌ٔ نرم‌افزار را داشته باشد، می‌داند که گاهی‌اوقات شرایط کاری آنقدر استرس‌زا می‌شود که تحمل چنین محیط کاری تقریبا برای اکثر افراد غیرممکن می‌شود؛ اگرچه صنعت فناوری جزو صنایع مدرن و به‌روز حساب می‌شود و افرادی که از این حوزه فعالیت می‌کنند از حقوق نسبتا بالایی در مقایسه با افرادی که در سایر حرفه‌ها مشغول به‌کار هستند کسب می‌کنند، اما در عین حال نقاط ضعف خود را نیز دارا است که یکی از مهم‌ترین آن‌ها، همین استرس محیط کار است که در این مقاله قصد داریم راه‌کارهایی را آموزش دهیم که در صورت به‌کارگیری آن‌ها به شکلی اصولی و صحیح، به طرز قابل‌توجهی می‌توان بر این استرس غلبه کرد. در ادامه با سکان آکادمی همراه باشید.

نتایج تحقیقات حاکی از آن است که فضای رقابتی و شرایط محیط کار در صنعت تکنولوژی، باعث شده است که میزان استرس در محیط‌های کاری این صنعت در مقایسه با سایر صنایع بالا باشد. طبق یک بررسی توسط Comparably، نیمی از کارکنان حوزه‌‌ٔ فناوری گفته‌اند که دچار فرسودگی شغلی شده‌اند، و یک مطالعه توسط Cornerstone، نشان می‌دهد بیش از یک‌سوم کارکنان این صنعت در آمریکا، از حجم بالای زیاد کار رنج می‌برند.

Dave Denvaro معاون بخش مدیریت کسب‌وکار در شرکت Keystone Partner، معتقد است استرس می‌تواند منجر به فرسودگی شغلی و کاهش انگیزه و اشتیاق در کارکنان شود. در همین راستا، او می‌گوید:

استرس محیط کاری، تاثیر خیلی بیشتری نسبت به چند ساعت کار بیشتر دارد؛ برای برخی کارکنان، به‌خصوص افرادی که در صنعت تکنولوژی مشغول به کار هستن، استرس محیط کار، نتیجهٔ عدم به کارگیری صحیح توانایی کارکنان، در مقابل توانایی بالقوه اون‌ها هست، به این معنی که اگه شما نتونید از تمام دانش و توانایی‌ خود در انجام کاری استفاده کنید، نمی‌تونید به حد مطلوب موفقیت کسب کنین.

متخصصین منابع‌انسانی معتقند که ایجاد یک محیط کار گوگلی -به عبارت دیگر، استفاده از میز پینگ‌پنگ، غذای رایگان و مواردی از این دست- اصلا کافی نیست بلکه برای رفع این معضل، نیاز به یکسری راه‌کارهای علمی-عملی است؛ در همین راستا، در ادامه 8 نکته و راه‌حل از نگاه مدیران مختلف صنعت تکنولوژی در مورد مدیریت استرس در محیط کار ارائه می‌دهیم:

1. اجازه دهید کارکنان از منزل کار کنند و ساعات کاری منعطف داشته باشند
به گفته Anthony R. Howard، مشاور ارشد در زمینهٔ تکنولوژی، زمانی که کارکنان برخی روزهای مشخص از هفته را در منزل کار می‌کنند، از استرس آن‌ها کاسته می‌شود. او اعتقاد دارد بسیاری از افرادی که در این صنعت مشغول به کار هستند، همواره در حال جابه‌جایی و تحرک هستند و تنها خودشان هستند که می‌دانند چقدر سرشان شلوغ است! زندگی قطعا در محیط کاری خانه خیلی بهتر است، شما باید به هدف خود در انجام پروژه برسید، و برای این کار، باید راندمان کاری را بالا برد.

در شرکت Geeks Chicago، الزامات و سیاست‌های کاری خیلی ساده هستند به طوری که رئیس این شرکت -Mark Tuchscherer- می‌گوید سیاست ما این است که تا زمانی که کارتان را انجام می‌دهید، هرجا که می‌خواهید کار کنید! ما اینجا همکاران زیادی داریم که وقتی شرایط محیط کار، استرس‌زا می‌شود، و یا تحت‌فشار هستند تا سریع تر کارشان را تمام کنند، در محیط شرکت کار نمی‌کنند، آن‌ها با این کار، نه‌تنها خلاق‌تر می‌شوند، بلکه از افراد پراسترس در محل کار نیز به دور هستند.

Suvas Vajracharya موسس و مدیرعامل Lightning Bolt Solutions، معتقد است ساعات کاری منعطف، کلید مدیریت بین زندگی و کار است؛ به گفته‌ٔ وی، غالبا منشا استرس خود کار نیست، بلکه تقابل زندگی شخصی و کار منشا بزرگ استرس پرسنل است. ساعات کاری سنتی -از ۹ صبح تا ۵ بعدازظهر- دیگر به کار افرادی که برنامهٔ زندگی مدرن و به‌روزی دارند نمی‌آید. برای مثال، شاید شرکت در یک جلسه کاری برای ساعت 9 صبح استرس‌زا باشد، اما بردن فرزندان خود به مدرسه و پشت سر گذاشتن ترافیک خیابان‌ها برای شرکت در جلسه، راس ساعت، بسیار بیشتر در شما استرس ایجاد می‌کند.

2. کارهای خود را اولیت‌بندی کنید
Karen Williams، مدیر ارشد تولید محصول شرکت Halogen Software، معتقد است مدیریت مناسب زمان، یک مهارت قابل یادگیری می‌باشد که در نهایت می‌تواند در کنترل استرس مفید واقع گردد؛ وی اعتقاد دارد میان کارهای مهم و موثر و دیگر کارهایی که وقت شما را می‌گیرند، بایستی تفاوت قائل شد. در ضمن، باید بر روی انجام کارهایی که واقعا مهم هستند متمرکز باشید، کارهایتان را بر اساس محدودیت زمانی و میزان بازدهی و سوددهی آن‌ها ارزیابی کنید. به گفتهٔ Williams، یکی از راه‌ها، انجام تنها یک کار در یک زمان است. تمرکز بر روی انجام یک کار، و عدم توجه به ایمیل‌ها و کارهای بیهوده دیگر، می‌تواند راندمان کاری شما را بالا ببرد.

3. ایجاد اهداف کوتاه‌مدت
زمانی که یک پروژهٔ بلندمدت به یک تیم توسعهٔ نرم‌افزار داده می‌شود، ایجاد اهداف کوتاه‌مدت، تقسیم پروژه به پروژه‌های کوچک‌تر با زمان کمتر و تمرکز بر روی انجام آن‌ها، می‌تواند جلوی فرسودگی کاری را بگیرد. این را Rai-Marchant مدیر ارشد بخش مشتری و فناوری در شرکت HighGround می‌گوید. وی اعتقاد دارد حتی از نظر روانی نیز مدیریت و دستیابی به اهداف پروژه، با انجام این کار آسان‌تر است. وی باور دارد که افراد شغل خود را به دلیل ساعات کاری زیاد ترک نمی‌کنند، بلکه آن‌ها به این دلیل کار خود را ترک می‌کنند که فکر می‌کنند، کار زیاد آن‌ها، هیچ هدف بهتری را دنبال نمی‌کند.

4. موارد استرس زا را یادداشت کنید
Andrew Filev، مدیرعامل Wrike اعتقاد دارد چه در مورد یک ارائه و پرزنت نگران باشید، و یا در مورد نتیجهٔ یک پروژه، نوشتن عوامل استرس‌زا به شما کمک می‌کند تا آن‌ها را کاهش داده و عملکرد خود را بهبود ببخشید. به گفتهٔ وی، نگرانی دربارهٔ یک مساله، حافظهٔ کاری و قدرت تحلیل مغز شما را کاهش می‌دهد و نوشتن به شما کمک می‌کند تا در ذهن خود نگرانی ایجاد نکنید و منشا واقعی استرس را بشناسید که تا زمانی که مشکلی پیش می‌آید، بتوانید از منابع حافظهٔ کاری خود استفاده کنید و موضوع را حل کنید.

مدیر بخش تجاری شرکت AppLift، آقای Stefan Benndorf، معتقد است افراد باید در زندگی کاری خود، مدام این پرسش را از خود داشته باشند که واقعا چه چیزی مهم است؛ به‌علاوه این‌که همواره کارهایی که باید انجام دهید، و فرصت‌های مختلف وجود خواهند داشت و ادامه دارند، اما موضوع مهم این است که کارهایی که از اهمیت بالایی برخوردارند، و ارزش زمان گذاشتن را دارند را انجام دهید و آن‌ها را در یک لیست بنویسید. 

5. استراحت
آقای Filev در مورد استراحت کردن هم دیدگاه‌های خوبی دارد؛ وی معتقد است به این دلیل که کار در صنعت تکنولوژی همواره نگاه کردن به صفحهٔ کامپیوتر یا یک اسکرین را در بر دارد، بسیار مهم است که استراحت کنید، تا از خستگی چشم، درد گردن و استرس زیاد پیشگیری کنید و به‌جای آن‌که از زمان استراحت خود در شبکه‌های اجتماعی و ارسال پیام به دوستان خود استفاده کنید، کامپیوتر خود را خاموش کنید، به خود و چشمان‌تان استراحت دهید، یک کتاب یا یک مجله بخوانید، قدم بزنید و یا یک چای درست کنید و با همکار خود کمی گپ غیرکاری بزنید.

مدیر ارشد تولید و محصولات شرکت GoDaddy، آقای Steven Aldrich، می‌گوید او همواره ملاقات‌های رودررو و یک نفره را در حال راه رفتن انجام می‌دهد؛ تحرک و راه رفتن، به‌خصوص در فضای باز، اندورفین را بالا برده و هرمون‌های استرس‌را کاهش می‌دهد، همچنین به شما کمک می‌کند ذهن‌تان را پاک و رفرش کنید (اندروفین هورمونی است که باعث کاهش درد شده و حس سرخوشی برای فرد ایجاد می‌کند.)

6. درباره ایمیل‌ها و ملاقات ها تجدید نظر کنید
یک مطالعه که توسط دانشگاه Lougborough در سال 2013 انجام شد نشان می‌دهد که بیش از 83٪ از کارکنان دولت در هنگام ارسال ایمیل، استرس بیشتری داشته و میزان فشار خون، تپش قلب و کورتیزول آن‌ها افزایش می‌یابد (کورتیزول هورمونی است که وقتی فرد در شرایط استرس‌زا قرار گیرد، ترشح می‌شود تا بتواند فرد را در مقابل استرس بیمه کند.)

علاوه بر این، تحقیقات نشان می‌دهند که ارسال ایمیل و برگزاری جلسات، می‌تواند 6 ساعت در روز، وقت کارکنان را بگیرد. Cristian Rennella، موسس و مدیرعامل El Mejor Trato، می‌گوید که جلسات و ایمیل‌ها، بدترین دشمنان شما هستند. شرکت او تصمیم گرفت تا ایمیل و جلسات درون شرکتی را به طور کلی حذف کند و در عوض، بر روی یک پلتفرم داخلی مدیریت پروژه، بدون ارسال نوتیفیکیشن کار کنند تا بتوانند تاحدودی بر این مشکل فائق آیند.

7. سلامت جسمی خود را حفظ کنید
به گفته Bryan Petro، مدیر بخش تجاری GetMyBoat، در صنعت تکنولوژی، به‌راحتی عادت‌های بد مثل خوردن غذاهایی با ارزش غذایی کم و کار کردن به مدت طولانی را در خود ایجاد می‌کنید؛ بهترین پیشنهادی که می‌توان برای کارکنان حوزهٔ تکنولوژی داشت، این است که سلامت جسمی خود را حفظ کنند. خوردن غذاهای مفید، تحرک و کمی ورزش، می‌تواند در مدیریت استرس محیط کار بسیار کمک کند.

موسس و مدیر شرکت ElectricityPlans.com، آقای Kelly Bedrich نیز معتقد است، استرس محیط کار می‌تواند منجر به کمبود خواب شده، و کمبود خواب نیز منجر به کاهش تحرک می‌شود. یک ورزش کوتاه، حتی پیاده‌روی، در کنار یک وعدهٔ غذایی مفید، می‌تواند تغییر بسیار بزرگی در میزان استرس ایجاد کند.

8. تغییر اساسی و بنیادی ایجاد کنید
درحالی که تمامی این موارد مثل استراحت کردن و غیره جزو راهکارهای کوتاه‌مدت هستند، مدیریت استرس در یک بازهٔ زمانی طولانی، نیازمند یک تغییر اساسی و بنیادی است؛ به گفتهٔ Rebecca Zucker، مشاور و مربی ارشد Next Step Partners، برای ایجاد این تغییر، باید مشکلاتی که فرد را از رسیدن به هدف کاهش استرس منع می‌کنند بررسی کرد. مثلا یکی از چیزهایی که باعث ایجاد استرس در محیط کار می‌شود، گفتن جملاتی همچون «من باید بهترین باشم» ‌به خود است! شاید این باورها منطقی نباشند، اما برای فرد یک واقعیت است، حال آن ها به طور خودآگاه یا ناخودآگاه باشند، و درواقع این باورها توصیف روشنی بر رفتارهای استرس‌زای این افراد هستند. محدود کردن و حذف این باورها، می‌تواند به ما کمک کند تا از این باورها فاصله بگیریم تا نگاه بهتر و دقیق‌تری به آن‌ها داشته و متعاقبا، انتخاب و عملکرد بهتری نیز از خود نشان دهیم.

به نظر شما با اتخاذ چه استراتژی‌های دیگری می‌توان استرس ناشی از کار در محیط‌های استرس‌زایی همچون شرکت‌های مرتبط با فناوری‌اطلاعات و توسعهٔ نرم‌افزار را به حداقل رساند؟ نظرات و دیدگاه‌های خود را با ما و سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.

منبع