Optimize: ابزار رایگان گوگل جهت A/B تست وبسایت‌ها

Optimize: ابزار رایگان گوگل جهت A/B تست وبسایت‌ها

A/B Testing به‌عنوان فرایندی است که در آن ۲ پیاده‌سازی متفاوت به‌صورت آزمایشی در ۲ گروه مختلف ارائه می‌شود و مقایسهٔ نتایج به‌دست‌ آمده از این گروه‌ها می‌تواند به انتخاب پیاده‌سازی مناسب‌تر کمک کند. Google Optimize اخیرا نسخهٔ بتای خود را اجرا و راه‌اندازی کرده‌ است که به کسب‌وکارهای کوچک راهی رایگان برای تست و بهبود وبسایت شرکتشان ارائه می‌دهد. در ادامه با بررسی این ابزار جدید گوگل با سکان آکادمی همراه باشید.

هدف Google Optimize، کسب‌وکارهای کوچک و حرفه‌ای است و این ابزار، ورژن رایگان شدهٔ Google Optimize 360 است؛ شرکت گوگل تست نسخهٔ بتا را ۶ ماه پیش آغاز کرد و این در حالی است که نسخهٔ اصلی گوگل اوپتیمایز ۳۶۰، تست نسخهٔ بتای خود را پیش‌تر در سال ۲۰۱۶ آغاز کرده بود. هر دو ابزار وبسایت تستینگ را در رابطه با Google Analytics و Google Tag Manager ارائه‌ می‌دهند و هم‌اکنون در ۱۸۰ کشور موجود و در دسترس می‌باشند (Google Analytics یک ابزار قدرتمند و محبوب تحلیل وبسایت می‌باشد که یک راهکار حرفه‌ای برای کنترل و مانیتور ترافیک وبسایت ارائه‌ می‌دهد و به‌صورت رایگان منتشر شده‌ است و همنی‌طور ابزارهای غنی و بسیار پرکاربردی را در جهت کنترل ترافیک وبسایت و همچنین جهت دادن به بازاریابی در اختیار وب‌مسترها قرار می‌دهد که متاسفانه برای کاربران ایرانی مسدود است! بوسیلهٔ Google Tag Manager هم می‌توان کدهای مورد نیاز برای اضافه‌ کردن سرویس‌های مختلف مانند گوگل آنالیتیکس، نرم‌افزارهای تبلیغاتی و غیره که باید به سایت اضافه‌ شوند را مدیریت کرد.)

هر ۲ ورژن گوگل اوپتیمایز، به کسب‌وکارها اجازه‌ می‌دهند تا نسخه‌های متفاوت از وبسایت شرکت خود را امتحان‌ کنند و ببینند که بر اساس نتایج مورد نظرشان، هر ورژن چه عملکردی دارد؛ گوگل اجازه می‌دهد که یک A/B تست کامل با ادیتورهای WYSIWYG، با استفاده از درگ‌اند‌دراپ کامپوننت‌ها انجام دهید (WYSIMYG که مخفف کلمات what You See is What You Get می‌باشد و بدان معنا است که با این دست ادیتورها، شما به‌محض اعمال تغییرات، می‌توانید خروجی را مشاهده نمایید و سیستمی است که در آن محتوای متنی یا تصویری‌ای که هنگام ویرایش دیده می‌شود عین همانی است که در خروجی مشاهده خواهد شد.)

اوپتیمایز رایگان است اما اوپتیمایز۳۶۰ رایگان نیست! اوپتیمایز ۳۶۰ لیست آنلاین قیمت‌هایش را ارائه نمی‌کند اما هزینهٔ‌ استفاده از آن به تومان، بیش از ۶۰۰ میلیون تومان در سال برآورد شده است. تفاوت این دو عمدتا در تعداد تست‌هایی است که می‌توان هم‌زمان اجرا کرد. ورژن رایگان آن تنها اجازهٔ ۳ تست هم‌زمان را می‌دهد و معیارهای هدف هم محدود به ۳ مورد هستند اما اوپتیمایز ۳۶۰ دارای قابلیت تست و ماتریس‌های هدف نامحدود است.

برطبق اعلام گوگل، آپشن تست در حال حاضر در بین حدود ۲۵۰ هزار کاربری که از سال گذشته تقاضای دسترسی به گوگل اوپتیمایز را از زمانی‌که وارد نسخهٔ بتا شده‌ است داده‌اند، بسیار محبوب و پرطرفدار شده‌ است.

نتیجه‌گیری و جمع‌بندی کلی راجع به اوپتیمایز و اوپتیمایز۳۶۰
۱. گوگل نسخهٔ بتای گوگل اوپتیمایز را منتشر کرده که البته رایگان هم هست و شرکت‌ها می‌توانند از آن برای تست ورژن‌های مختلف وبسایت خود استفاده‌ کنند.

۲. Optimize A/B ورژن رایگان Optimize 360 است که بعضی قیمت آن را حدود ۶۰۰ الی۷۰۰ میلیون تومان در سال تعیین کرده‌اند.

۳. گوگل اوپتیمایز همان ویژگی‌های اوپتیمایز۳۶۰ گران را دارد، اما تعداد تست‌هایی که می‌تواند به‌صورت هم‌زمان بر روی وبسایت شما انجام دهد محدود می‌باشد.

منبع