Mobile Site Testing Tool: ابزار جدید گوگل برای بررسی عملکرد وبسایت در موبایل

سرانجام در سال گذشته (2016) ترافیک کاربران موبایل وبسایت‌ها از سایر کاربران پیشی گرفت و دیگر به هیچ عنوان نمی‌‌توان طراحی ریسپانسیو را نادیده گرفت؛ اما به طور کلی ریسپانسیو بودن یک صفحه نمی‌‌تواند دلیل کافی برای تجربهٔ کاربری خوب هم باشد و این در حالی است که همیشه باید عواملی دیگر نظیر کارایی واقعی در دستگاه های مختلف و زمان لود شدن کامل صفحه را هم در نظر گرفت. گوگل به تازگی ابزاری جدید تحت عنوان Mobile Site Testing Tool را برای بررسی سرعت لود وبسایت و عملکرد آن در دیوایس‌های هوشمندی همچون موبایل معرفی کرده است که شما می‌‌توانید با استفاده از این اپلیکشین تحت وب، هر وبسایتی را با توجه به زمان لود سایت و ویژگی‌های کلی ریسپانسیو بودن، آنالیز و امتیاز آن را مشاهده نمایید. در ادامه به معرفی و بررسی این ابزار جدید می‌پردازیم، با سکان آکادمی همراه باشید. 

Mobile Site Testing Tool به سادگی قابل استفاده است و تنها نیاز است آدرس URL سایت مورد نظر را در قسمت مربوطه وارد نموده و چند لحظه صبر نمایید تا آنالیز صورت گیرد؛ نتیجهٔ‌ این بررسی شامل موارد زیر می‌‌باشد:
- میزان موبایل فریندلی بودن سایت
- سرعت سایت در حالت موبایل
- سرعت سایت در حالت دسکتاپ

نتایج ارائه شده برای هر یک از موارد بالا به صورت عددی از 100 خواهد بود و اگر سرعت سایت شما هم رتبه خوبی نگرفت نگران نباشید چراکه این یک اتفاق معمول است؛ در ادامه با کلیک بر روی عبارت «SEE WHAT TO FIX» می‌‌توانید راهنمایی‌های لازم برای انجام اصلاحات مورد نیاز را ببینید. برای مثال، رتبهٔ یک وبسایت از نظر میزان موبایل فریندلی بودن در نتیجهٔ بررسی عواملی نظیر: ویوپورت، اندازه و رنگ نوشته‌ها، اندازهٔ گزینه‌های قابل کلیک مثل دکمه‌ها و لینک‌ها می‌‌باشد؛ همچنین این امکان وجود دارد که نتیجهٔ بررسی و راه‌حل‌ها را مستقیم از خود گوگل به صورت ایمیل دریافت نمایید.

اگر پیش از این با سایر ابزارهای گوگل مثل PageSpeed Insights و Mobile-Friendly Test کار کرده باشید، متوجه می‌‌شوید که Mobile Site Testing Tool نتیجهٔ بررسی سرعت و میزان موبایل فریندلی بودن سایت شما را هم‌زمان در یک گزارش ارائه می‌‌کند و باعث می‌‌شود استفاده از این ابزار سودمندتر از سایر روش‌ها باشد.

Test Your Website’s Mobile Friendliness with This Google Tool

0


علی فلاحی

علی فلاحی هستم متولد 1367، کارشناسی ارشد مهندسی نرم‌افزار و از سال 1387 هم به صورت جدی در زمینه‌های گوناگون مرتبط با کامپیوتر مشغول به فعالیت شدم و پس از گذشت تقریبا ۲ سال، طراحی وبسایت و گرافیک را به عنوان حوزه‌های اصلی کارم انتخاب کردم؛ ادامهٔ فعالیت در زمینهٔ طراحی وبسایت منجر به آشنایی من با مباحث سیستم‌های مدیریت محتوای اپن‌سورس و بهینه‌سازی سایت برای موتورهای جستجو شد و پس از کسب تجربه در این زمینه‌ها، نقطه اشتراک گرافیک و برنامه‌نویسی رو در طراحی و توسعهٔ رابط کاربری پیدا کردم. تلاش در افزایش میزان رضایت کاربران از طراحی و تجربه کار با نرم‌افزارها به معنای کلی، آشنایی با دنیای بی‌کران UX را برای من به همراه داشت که هم اکنون نیز یکی از زمینه‌های فعالیتم هست. در طی این سال‌ها، حضور به عنوان مدرس در فضای آکادمیک در کنار فعالیت‌های تجاری باعث شد تا همواره سعی در به روز نگه داشتن اطلاعات و دانش خود داشته باشم.


از طریق این فرم، می توانید بدون ثبت نام نظر دهید و یا اگر قبلا ثبت نام کرده اید، با ورود ناحیه ی کاربری می توانید علاوه بر ثبت نظر، به مدیریت نظرات خود نیز بپردازید.
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)