Nadia: چت‌باتی انسان‌نما که به طور غیرقابل باوری می‌تواند احساسات شما را درک کند!

Nadia: چت‌باتی انسان‌نما که به طور غیرقابل باوری می‌تواند احساسات شما را درک کند!

آیا تا به حال تصور کردید که با خیره شدن در چشم‌های یک چت‌بات، ربات بتواند ناامیدی شما را بیان کند؟ تصور همچنین چیزی بسیار عجیب است اما خوشبختانه یا متاسفانه، یک استارتاپ نیوزیلندی این رویا را به واقعیت تبدیل کرده است؛ این شرکت نوپا با نام عجیب‌و‌غریبی تحت عنوان Soul Machines یک چت‌بات مجازی طراحی کرده‌ است که نه‌تنها می‌تواند احساسات انسان را توصیف کند، بلکه قادر است حالات چهره انسان را هم بخواند. هدف این ربات ارتقای خدمات چت‌بات‌ها در سطحی است که بتواند با انسان ارتباط برقرار کند. برای آشنایی بیشتر با این ربات انسان‌نما، در ادامه با سکان آکادمی همراه باشید.

این چت‌بات که Nadia نام دارد، کاربران را از طریق وب‌کم می‌بیند و درک بهتری از احساسات کاربران به دست می‌آورد؛ شرکت Soul Machines این روبات را روباتی برخوردار از «هوش هیجانی» تلقی می‌کند و این در حالی است که هوش هیجانی به ربات‌هایی مانند نادیا اجازه می‌دهد تا با مردم در سطح عاطفی دقیق‌تری ارتباط برقرار کنند.

هوش هیجانی هم مانند هوش مصنوعی می‌تواند از طریق تجربه کردن چیزهای مختلف، یاد بگیرد؛ هر چقدر بیشتر نادیا با افراد واقعی ارتباط برقرار کند، بهتر می‌تواند احساسات انسان‌ها را بخواند. اگر کاربر تن صدا یا حالت چهره خود را تغییر دهد، نادیا متوجه این تغییر می‌شود و پاسخ خود را تنظیم می‌کند تا با حالت عاطفی کاربر بهتر هماهنگ شود.

مغز متفکر این ربات، آقای مارک ساگار است؛ وی استاد دانشگاه آکلند مدیرعامل شرکت Soul Machines است. ساگار زمانی که در حوزهٔ انیمیشن‌های واقع‌گرایانه چهره کار می‌کرد و حتی وقتی که موفق به کسب جایزه دانشگاه شد، یک متخصص بود. این جایزه به ساگار برای کارهایش در مورد تکنیک‌های ثبت حرکت صورت در فیلم‌های آواتار و کینگ گونگ داده شد. تخصص ساگار، شباهت نادیا را به زندگی واقعی بیشتر می‌کند، و تقریبا این شباهت به حدی می‌رسد که وحشت‌زده می‌شویم. اما لازم نیست بترسید، حقیقتا نادیا یک روبات خیلی خوب است؛ او قصد شورش ندارد -و بر خلاف خیلی از کسانی که فکر می‌کنند هوش مصنوعی آیندهٔ نوع‌بشر را به مخاطره می‌اندازد- نمی‌خواهد همه انسان‌ها را بکشد. در واقع، زندگی این روبات به کمک به افراد معلول اختصاص داده خواهد شد.

نادیا با صدای شگفت‌انگیز کیت بلانشت، برای دولت استرالیا ساخته شده است و این دولت به کمک نادیا می‌تواند خدمات بهتری به افراد معلول ارائه دهد؛ نادیا همچنین به کاربران کمک می‌کند تا به برنامه بیمه معلولیت ملی دسترسی پیدا کنند و اطلاعاتی که می‌خواهند به دست آورند.

افراد معلول به دلیل پیچیدگی و کندی تشریفات اداری برنامه بیمه معلولیت ملی، زمان زیادی را صرف کارهای اداری این برنامه می‌کنند و روبات نادیا، با هدف این‌که این مشکلات را رفع کند، تولید شده است. این چت‌بات دسترسی خدمات انسانی را در هر مکان و زمانی بیشتر خواهد کرد.

تقریبا روبات‌هایی شبیه نادیا، امکانات بی‌شماری دارند. شرکت Soul Machines، در حال حاضر بر روی روبات‌های مشابهی برای صنایع دیگر کار می‌کند. امروزه با وجود این پیشرفت‌ها، عجیب نیست که شرکت‌ها روبات‌های سرویس‌دهنده به مشتریان را طراحی و روانهٔ بازار کنند.

منبع