مرگ Google Code و معرفی بهترین جایگزین‌های آن

مرگ Google Code و معرفی بهترین جایگزین‌های آن

بزرگ‌ترین موتور جستجوی دنیا -گوگل- قصد دارد تا پروژه Google Code را متوقف سازد (برای آن دسته از کاربرانی که با گوگل کد آشنایی ندارند بایستی بگوییم که این پروژه یک سرویس هاستینگ به منظور مدیریت پروژه های متن باز برنامه نویسی است.) شاید یکی از دلایلی که مدیران شرکت گوگل چنین تصمیمی اتخاذ کرده‌اند این باشد که این سرویس محبوبیت چندانی نداشت. این سرویس در سال ۲۰۰۶ فعالیت خود را آغاز کرد و از آن موقع تاکنون بیش از هزاران پروژه اپن سورس روی آن قرار گرفته است و این در حالی است که این سرویس نه تنها بسیار قابل اعتماد بود بلکه از قدرت قابل توجهی هم برخوردار بوده است اما بنا بر گزارش‌های گوگل، در طی این سال‌ها بسیاری از توسعه دهندگان سایر سرویس های مشابه مثل گیت هاب را به گوگل کد ترجیح داده‌اند و در نتیجه گوگل تصمیم گرفته تا این پروژه را متوقف سازد و از تاریخ ۲۴ آگوست سال ۲۰۱۵ به بعد، کلیه پروژه های قرار گرفته روی این سرویس صرفاً قابل خواندن (Read-only) خواهند شد و آپلود کدهای جدید و یا ایجاد تغییر در کدهایی که قبلاً آپلود شده‌اند غیر ممکن خواهند بود و در نهایت در ۲۵ ژانویه سال ۲۰۱۶ این سرویس به طور کامل از دسترس خارج می گردد. برای همین منظور، در این مقاله با وبلاگ سکان آکادمی همراه باشید تا با سرویس های جایگزین گوگل کد آشنا شده تا از این پس بدون هیچ دغدغه ای بتوانید پروژه های خود را از آن طریق با سایر توسعه دهندگان به اشتراک بگذارید.

GitHub
بدون شک سایت گیت هاب محبوب‌ترین سرویس اشتراک گذاری کد در دنیا است. اگر شما جزو کاربران عادی هستید، این سرویس کاملاً برای شما رایگان خواهد بود اما اگر به دنبال یکسری قابلیت‌های بیشتر و حرفه‌ای تر می باشید، می بایست به صورت ماهیانه مبلغی را به دلار بپردازید. گیت هاب هم این قابلیت را دارا است تا شما به عنوان یک توسعه‌دهنده فریلنسر پروژه های خود را آپلود کرده و با سایرین به اشتراک بگذارید و هم اینکه از آن به عنوان یک ابزار توسعه مرکزی با قابلیت‌های تاریخچه توسعه، لاگ تغییرات، مشکل یابی و … استفاده کنید.

CodePlex
کدپلکس پروژه هاستیگ متن بازر شرکت مایکروسافت است که تاکنون هزاران پروژه معروف روی آن قرار گرفته است که اکثر آن‌ها مرتبط با پلتفرم سیستم عامل ویندوز هستند اما این بدان معنا نیست که شما نمی‌توانید سایر پروژه ها مثل اپلیکیشن موبایل و … را روی آن قرار دهید. این سایت رایگان بوده اما علیرغم رایگان بودنش، قابلیت‌های بسیار خوبی را در اختیار توسعه دهندگان قرار می دهد.

BitBucket
اگر شما جزو آن دسته از توسعه دهندگانی بوده‌اید که تاکنون از پروژه گوگل کد استفاده می‌کرده اید خبر خوب اینکه به راحتی خواهید توانست پروژه های خود را به سرویس بیت باکت انتقال دهید (این قابلیت برای گیت هاب هم صدق می کند.) اگرچه این سایت سرویس رایگانی را در اختیار توسعه دهندگان قرار می‌دهد اما این در حالی است که BitBucket بیش از آنکه به درد توسعه دهندگان فریلنسر بخورد، به درد برنامه نویسانی می‌خورد که تمایل دارند به صورت یک تیم کار کنند.

Launchpad
لانچپد توسط تیم توسعه دهندگان توزیع اوبونتو سیستم عامل لینوکس طراحی شده است و از جمله پروژه های معروفی که روی آن قرار گرفته می‌توان به موتور بازی سازی Unity اشاره کرد. اگرچه غالب پروژه های قرار گرفته روی این سرویس پروژه های مرتبط با سیستم عامل لینوکس هستند و این سرویس آنلاین تعامل بسیار خوبی را با سیستم عامل لینوکس به‌خصوص توزیع اوبونتو آن دارا است، اما این به هیچ وجه به آن معنا نیست که شما نمی‌توانید سایر پروژه ها را روی آن قرار دهید. در ضمن کلیه قابلیت‌های این سرویس به صورت رایگان در اختیار کاربران قرار می گیرد.

SourceForge
سورس فورج گزینه ای است که کمتر کسی آن را پیشنهاد می‌کند اما برای آنکه لیست ما ناقص نباشد، آن را جزو گزینه ها در نظر گرفتیم. سایت سورس فورج در گذشته محبوبیت بسیار زیادی در میان ادمین ها و توسعه دهندگان داشت اما پس از آنکه برخی کاربران شروع به آپلود پروژه های مخرب روی آن کردند، به تدریج از میزان محبوبیت این سایت کاسته شد.

GitLab
این سایت ادعا می‌کند که از گیت هاب بهتر است اما ما قضاوت در این باره را به کاربران سکان آکادمی واگذار می کنیم. کاربران این سایت می‌توانند هم پروفایل عمومی داشته باشند و هم پروفایل شخصی که همگی رایگان هستند اما اگر به دنبال قابلیت‌های حرفه‌ای تر می گردید، می بایست کمی پول خرج کنید.

CodeBase
کدبیس برای آن دسته از کاربرانی که صرفاً یک پروژه دارند رایگان است اما اگر تمایل داشته باشید تا کار خود را توسعه دهید، می بایست پکیج های پولی این سایت را انتخاب نمایید.

Beanstalk
بینزتاک یک سرویس گیت ساده اما در عین حال حرفه‌ای است که برای توسعه دهندگان وب ایده‌آل است. یکی از دلایلی که این مقاله را در وبلاگ قرار دادیم این بود که بسیاری از کاربران ایرانی صرفاً گیت هاب و سورس فورج را می‌شناسد و این هم به خاطر محبوبیت این دو سرویس است اما توجه داشته باشیم که گاهی اوقات ممکن است سایر سرویس هایی که در این مقاله به آن‌ها اشاره کردیم خدمات منطبق تری با نیازهای ما ارائه دهند.

به نظر شما کمی عجیب نیست که یک غول فناوری دنیا می بایست در برابر برخی شرکت های کوچک‌تر از خود سر تعظیم فرود آورد؟ نظرات خود را با سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.