گوگل JPEG encoder را که حجم فایل‌ها را 35٪ کاهش می‌دهد، اپن سورس کرد

گوگل JPEG encoder را که حجم فایل‌ها را 35٪ کاهش می‌دهد، اپن سورس کرد

اگر قصد دارید در اپلیکیشن یا سایت خود از تعداد زیادی تصویر استفاده کنید، بد نیست به الگوریتم جدید فشرده‌سازی تصویر گوگل نیز نیم نگاهی بیاندازید؛ این انکودر وعده کاهش 35 درصدی حجم فایل‌های JPEGتان را داده است.

نام این انکودر Guetzli است و با مرورگرها و ابزارهای پردازش تصویر موجود به خوبی کار می‌کند؛ طبق اعلام گوگل، این ابزار با هدف قرار دادن مرحله‌ای به نام Quantization Stage در فرآیند فشرده‌سازی، جایی که الگوریتم‌های موجود فایل‌ها را تجزیه کرده اما با کاهش کیفیت روبه‌رو می‌شوند، بدون افت محسوس کیفیت تصویر، حجم فایل‌ها را کاهش می‌دهد!

باید توجه کرد که Guetzli از روش‌های دیگر کندتر عمل می‌کند؛ این روش «با تخمین رنگ‌ها و پوشش‌های بصری، به روشی کامل‌تر به همراه جزئیات بیشتر نسبت به الگوریتم‌های سادهٔ تبدیل رنگ و تبدیل کسینوسی گسسته دست می‌یابد» ولی به هر حال الگوریتم جستجویی که Guetzli برای رسیدن به این منظور استفاده می‌کند از رقبای خود مانند libjpeg کندتر است.

در تصاویر ارائه شده برای معرفی این Encoder، نتایج به طور قابل ملاحظه ای از libjpeg بهتر است و روش گوگل، نویزی تحت عنوان Ringing Artifact را به مقدار کمتری تولید می‌کند. با مراجعه به ریپازیتوری گیت‌هاب Guetzli، می‌توانید به این JPEG Encoder اپن‌سورس دست یافته و اقدام به دانلود و استفاده از آن در پروژه‌های خود نمایید.

 

منبع


مرتضی صمدی