سرعت و هیجان در بارگزاری سایت در موبایل: با AMP همراه باشید!

سرعت و هیجان در بارگزاری سایت در موبایل: با AMP همراه باشید!

همان‌طور که استفاده از موبایل رو به گسترش است، مطالب بهینه‌سازی شده توسط AMP نقش پررنگ‌تری در سرچ گوگل دارند و وب‌مسترها باید بیش‌ازپیش با AMP همراه شوند. سیستم جدید AMP گوگل یا همان Accelerated Mobile Pages، یکسری تنظیمات اپن‌سورس مبتنی بر HTML 5 است که در فوریه 2016 توسط گوگل منتشر شد که دسترسی به مطالب آنلاین را برای کاربران گوشی‌های موبایل تسریع می‌کند. در زمان کوتاهی که از انتشار آن می‌گذرد، گوگل کاربرد و قابل دسترس بودن مطالب AMP را افزایش داده است. لازم به ذکر است وبسایتی که مبتنی بر AMP باشد، مطالب‌اش در لیست جستجوهایی که توسط موبایل صورت می‌گیرند در جایگاه به‌مراتب بهتری نسبت به سایت‌های بهینه نشده نمایش داده می‌شوند که این کار توجه بیشتری از کاربران به خود جلب می‌کند. آنچه در این مقاله قصد داریم مورد بررسی قرار دهیم، ویژگی‌ها و قابلیت‌های AMP و تاثیر آن بر سئو است. در ادامه با سکان آکادمی همراه باشید.

درحالی که این کار گوگل برای برخی وب‌مسترها فرصت‌های زیادی ایجاد می‌کند تا مطالب خود را به کاربران بیشتری نشان دهند، اما برای برخی نیز به این معنی می‌باشد که ممکن است در این فضا از دیگر رقبا جا بمانند. Adam Sherk، معاون بخش SEO و شبکه‌های اجتماعی در شرکت Define Media Group، در این راستا می‌گوید:

این قابلیت دیگه یک ابزار دلخواه نیست، بلکه یک بایده!

با افزایش کاربرانی که از طریق موبایل به مطالب سایت‌های مختلف دسترسی پیدا می‌کنند، و در حالی که AMP به یک روش پرکابرد در جستجوی مطالب از طریق موبایل تبدیل شده است، آقای Sherk، توصیه می‌کند که وب‌مسترها بر روی بهینه‌سازی مقالات و مطالب AMP گوگل سرمایه‌گذاری کنند. او پیشنهاد می‌کند که مدیران سایت‌ها ساختار اطلاعات HTML 5 را با مشخصات AMP هم‌سو کنند و ساختار AMP را برای تمامی مطالب‌شان توسعه دهند.

فرصت‌های AMP در حال رشد است
امروزه وب‌سایت‌هایی که مبتنی برAMP باشند به‌راحتی در دسترس بوده و به‌آسانی در نتایج جستجوهای موبایل پیدا می‌شوند. همچنین گوگل سایت‌های مبتنی بر این فناوری را به‌صورت لینک‌های آبی در نتایج جستجوی موبایل نشان می‌دهد تا کاربران متوجه شوند که این سایت برای دیوایس موبایل بهینه شده است. همچنین Sherk اضافه می‌کند که گوگل، مطالب و اخبار مبتنی بر AMP و مطالب عمومی و تجاری B2B را نیز رتبه‌بندی می‌کند.

اما برخی صاحبان وبسایت‌ها از AMP انتقاد می‌کنند چراکه معتقدند ترافیک ورودی به سایت آن‌ها را کاهش می‌دهد، به این دلیل که مطالب AMP بر روی سایت گوگل نمایش داده شده و یوزر به سایت انتقال داده نمی‌شود. اما Sherk می‌گوید که گوگل خدماتی برای این سایت‌ها نیز درنظر گرفته است. صاحبان وبسایت‌ها می‌توانند نسخه AMP مطالب خود را به پلتفرم‌های تجزیه و تحلیل، ابزار مدیریت تبلیغات، و درگاه‌های پرداخت لینک کنند. به‌علاوه، گوگل این امکان را به کاربران داده است تا مطالب AMP‌ای که مطالعه کرده‌اند را اشتراک‌گذاری کرده و به مطالب اصلی و اوریجینال دسترسی پیدا کنند.

گوگل ساپورت خود را از قابلیت‌های AMP را گسترش داده است و نتیجه نیز یک رشد چشم‌گیر در ترافیک ورودی سایت‌هایی که با AMP هم‌سو شده‌اند بوده است. برای مثال، تحقیقات حاکی از آن است که 60 درصد از بینندگان گاردین، از طریق AMP‌ها به مطالب آن‌ سایت دسترسی دارند. یکی از دولوپرهای گاردین، Natalia Baltazar، این آمار را در کنفرانس اخیر مربوط به AMP ها ارائه داده است و همچنین می‌گوید مطالب AMP از 2 درصد شانس بیشتری برای کلیک شدن در مقابل مطالب غیر AMP برخوردارند. دیدگاه Sherk در این راستا این است که وقتی AMP  معرفی شد، ما به تمامی صاحبان وبسایت‌ها توصیه کردیم که حتما آن‌را تست کنند، اما اکنون آن‌را به عنوان یک اولویت در افزایش ترافیک جستجوی وبسایت‌ها معرفی می‌کنیم و اگر کسی با AMP هم‌سو نشود، بایستی متقبل هزینهٔ زیادی گردد!

چگونه مطالب AMP را بهینه‌سازی کنیم؟
برای ایجاد نسخهٔ AMP مقالات، Sherk پیشنهاد می‌کند صاحبان وبسایت‌ها باید HTML5 Structured Data Markup پیشنهادی گوگل را با کدهای وبسایت‌ شان ترکیب کنند. AMP برای این مارک‌آپ نیز یک‌سری ساختارهای اپن‌سورس ارائه داده است و در آن ربات‌های جستجوی گوگل، دربارهٔ عنوان مقاله، توضیح مقاله، عکس‌های اصلی و نویسنده را جستجو می‌کنند. این کار به گوگل کمک می‌کند تا درک خوبی از مطلب داشته، و آن‌را در نتایج جستجو نشان دهد، اما همچنین این امکان را در اختیار گوگل قرار می‌دهد تا نسخه AMP مطالب را نیز در نتایج جستجوی صورت گرفته با موبایل نیز در معرض دید کاربران قرار دهد. هدف از این کار نمایش نسخه ساده‌تر از مطالب است که معمولا گرافیک، تصاویر و سایر چیزهای حجیم را حذف می‌کند تا مطالب برای کاربران گوشی موبایل، سریع‌تر بارگزاری شوند.

Sherk همچنین توصیه می‌کند صاحبان وبسایت‌ها، از Google Search Console استفاده کنند چراکه این ابزار رایگان، کمک می‌کند ایراداتی که از نمایش مطالب در AMP‌ها جلوگیری می‌کنند را شناسایی کنند و ایرادات مهمی که توسط این کنسول شناسایی می‌شوند، باید رفع شوند تا مطالب در AMP‌ها نمایش داده شوند.

درحالی که وردپرس یک پلاگین AMP ارائه می‌دهد تا صاحبان وبسایت‌های وردپرسی AMP را راحت‌تر در مطالب خود قرار دهند، به‌روزرسانی در صفحات این مطالب، به‌راحتی می‌تواند مقالات AMP  را بی‌اعتبار کند. برای مثال، اضافه کردن یک آیکون اشتراک گذاری Facebook Messenger، می‌تواند AMP را بی‌اعتبار کند. به‌علاوه، نویسندگان زمانی که المنت‌های غیر AMP به مطالب خود اضافه می‌کنند، همانند یک SlideShare یا یک فایل ویدئویی با حجم بالا، این موارد از نمایش نسخه AMP نیز در گوگل جلوگیری می‌کنند.

این گفته‌ها، به این معنی است که رعایت این موارد، نیازمند یک تیم است (گاردین یک تیم 11 نفره دارد که بر مطالب AMP نظارت می‌کنند.) اما چنین سرمایه‌گذاری روی کاربران موبایلی کاملا ارزشمند است به‌خصوص زمانی که نیازی ندارید تا مطلب شما به طور کامل پیدا مشاهده شود. به دلیل این‌که AMP یک پروژهٔ اپن‌سورس است، مطالب آموزشی آنلاین زیادی در دسترس است تا به صاحبان وبسایت‌ها کمک کند این فناوری را روی وبسایت‌ خود پیاده‌سازی کنند.

منبع