اگر قصد استفاده از یک سرویس هوش مصنوعی را دارید، حتماً پاسخ به این سوالات را دریابید!

اگر قصد استفاده از یک سرویس هوش مصنوعی را دارید، حتماً پاسخ به این سوالات را دریابید!

این روزها هوش مصنوعی تبدیل ترندی جهانی شده است؛ فروشندگان خدمات، محصولات و سرویس‌های مختلف همواره از آن در هنگام فروش خود استفاده‌ می‌کنند و اغلب این موضوع را در تبلیغات برنامه‌ها و گجت‌های جدید مشاهده‌ می‌کنیم و این‌طور به‌نظر می‌رسد که هوش مصنوعی به منزلهٔ یکی از مهم‌ترین ابزارها در زمینهٔ امنیت سایبری به شمار خواهد آمد! در این مقاله قصد داریم به بیان نکاتی بپردازیم مبنی بر این‌که چگونه ارائه‌دهندگان خدماتی که واقعا از هوش مصنوعی در محصولاتشان استفاده می‌کنند و به اندازهٔ کافی بیگ دیتا دارند که آن‌ها را در شکل دادن چنین تکنولوژی‌ای یاری‌ کند را از آن‌هایی که فقط از جذابیت عبارت هوش مصنوعی استفاده می‌کنند تا مشتریان جدیدی جذب‌ کنند تمیز دهید. با سکان آکادمی همراه باشید.

به طور کلی، در زمان مواجه با محصولی که گفته می‌شود هوش مصنوعی در آن به‌کار رفته است، می‌بایست ۵ سوال زیر را از کمپانی ارائه دهندهٔ خدمات و محصولاتی که گفته می‌شود در آن‌ها از هوش مصنوعی استفاده شده بپرسید که عبارتند از:

۱. آیا شرکت می‌تواند به شما یک دموی مستقل ارائه‌‌ بدهد؟
برای جلوگیری از این‌که کسی دیتای شما را در کلود دستکاری نکند، از ارائه‌دهندهٔ سرویس یک دموی مستقل برای کمپانی خود بخواهید چراکه در این صورت، شما می‌توانید مطمئن باشید که این واقعا نرم‌افزار است که در حال پردازش دیتای شما است و هیچ‌گونه تقلبی در کار نیست! اگر سرویس‌دهنده‌ای که ادعا می‌کند خدماتش مبتنی بر هوش مصنوعی است صرفا می‌تواند دیتا را در کلود پردازش کند، شما باید محصول را با حجم عظیمی از دیتا ارزیابی‌ کنید تا مطمئن‌ شوید که توسط آنالیست‌ها پردازش نمی‌شود!

۲. آیا شما می‌توانید از دیتای خودتان استفاده کنید؟
زمانی‌که فروشندگان دمو ارائه‌ می‌دهند، از دیتاهای خودشان استفاده می‌کنند و این‌‌طور به‌نظر می‌آید که سیستم به خوبی کار می‌کند؛ اما این به بدان معنا نیست که همان سیستم با دیتای شما هم بدون نقص کار خواهد کرد. توصیه‌ٔ ما این است که سیستم را با استفاده از دیتای خودتان تست کنید تا مطمئن شوید که واقعا درست کار می‌کند.

۳. سورس‌ها و حجم دیتای سرویس‌دهنده چقدر است؟
هوش مصنوعی بدون بیگ دیتا، هوش مصنوعی نیست! و رابطهٔ این دو، همچون رابطه‌ٔ انسان و اکسیژن است؛ به منظور دستیابی به بهترین نتیجه، باید بیگ دیتای واقعی ارائه‌ شده‌ باشد و شرکت سرویس‌دهنده باید اعداد، پارامترها و ظرفیت دقیق موجود را ارائه‌ دهد. چنین آمار و ارقامی واقعا مسئلهٔ مهمی است و مهر تاییدی است بر روی دیتاسورس‌های آن شرکت. در اغلب موارد، سرویس‌دهندگان از سورس‌های عمومی استفاده می‌کنند که از آن جمله می‌توان به تاریخچهٔ سهام، داده‌های دولتی یا مجموعه‌های اپن‌سورس اشاره کرد که متضمن این نیست که آن سرویس با دیتای شما هم به همان خوبی کار خواهد کرد!

۴. جزئیات الگوریتم چیست؟
از فروشنده راجع به جزئیات الگوریتم جمع‌آوری داده‌ها سوال کنید؛ دقیقا چه دیتایی اینکد و دیکد شده‌ است. این موارد رازهای تجاری نیستند، بنابراین شرکت سرویس‌دهنده می‌تواند راجع به آن‌ها با شما صحبت‌ کند. اگر وی از صحبت راجع به روش‌های فنی اجرا شده امتناع‌ کرد، این را یک نکتهٔ منفی در نظر بگیرید.

۵. آیا سرویس‌دهندگان مشتری مرجع دارند؟
با افرادی که درحال‌حاضر از محصولات یا خدماتی که قصد استفاده از آن‌ها را دارید استفاده‌ می‌کنند، گفت‌وگو کنید و دریابید که اثربخشی محصول برای ایشان به چه شکل است. به عنوان مثال، سعی‌ کنید مشتریان قدیمی‌تری که نیازهای مشابهی با شما داشته‌اند را یافته و سیم‌جیم کنید.

شرکتی که واقعا از هوش مصنوعی استفاده‌ می‌کند مسلما دارای استاندارد کیفیتی بالایی است و باید به راحتی قادر باشد تا به هر کدام از این سوال‌ها پاسخ دهد. نیاز به توضیح نیست که ما هنوز در مراحل اولیهٔ توسعهٔ هوش مصنوعی هستیم و  بی‌صبرانه منتظر دیدن آیندهٔ این تکنولوژی نوین در ایران می‌باشیم.

منبع


نهال سهیلی‌فر