Termbox: ابزاری برای آزمایش محیط کامندلاین توزیع‌های مختلف لینوکس از طریق مرورگر

Termbox: ابزاری برای آزمایش محیط کامندلاین توزیع‌های مختلف لینوکس از طریق مرورگر

شاید شنیده باشید که شرکت Canonical -شرکت توسعه‌دهندهٔ سیستم‌عامل اپن‌سورس اوبونتو- اقدام به عرضهٔ دمو آنلاین سیستم عامل اوبونتو کرده است. این کار، تجربهٔ استفاده از یک سیستم اوبونتوی واقعی را از طریق مرورگر به کاربر می‌دهد به طوری که کاربران می‌توانند دستشان را بدون نیاز به نصب هیچ ابزاری روی سیستم خود و تنها در محیط مرورگرشان به سیستم عامل گنو/لینوکس آلوده کنند! در اقدامی مشابه، ابزاری به نام Termbox ایجاد شده تا تست توزیع‌های مختلف لینوکسی را در مرورگرتان فراهم کند؛ تنها تفاوت این پلتفرم در این است که هیچ محیط گرافیکی‌ای ارائه نمی‌کند بلکه نسخه‌های کامندلاین سیستم‌عامل‌های محبوب لینوکسی را در دسترس‌تان قرار می‌دهد. 

Termbox در معرفی خود از جمله‌ای استفاده کرده که می‌شود گفت تقریباً درست است:

با ۲ کلیک، سیستم لینوکسی‌تان را اجرا کنید!

بنابراین تمام کاری که برای رسیدن به هدفتان نیاز دارید، عبارت از این است که ابتدا دست به انتخاب توزیع لینوکسی مد نظر خود زده سپس روی دکمهٔ Launch کلیک نمایید؛‌ سپس با صفحهٔ ترمینال توزیع مد نظر خود روبه‌رو خواهید شد. می‌توانید هر کاری که می‌خواهید انجام دهید؛ مثلاً می‌توانید تِم ترمینال‌تان را تغییر دهید زیرا میزان پرمیشن‌های شما همانند یک کاربر root است (در سیستم‌عامل گنو/لینوکس، کاربر روت داری بیشترین سطح دسترسی است).

استفاده از این ابزار رایگان است و سِشِن‌تان تا 3 ساعت فعال مانده و پس از آن خودبه‌خود حذف خواهد شد. برای استفاده از Termbox، نیازی به ثبت‌نام در سایت نیست و در ضمن هر باکس سیستم‌عامل در محیط ماشین‌ مجازی مخصوص به خود ایمن شده است. در حال حاضر، می‌توانید توزیع‌های لینوکسی زیر را از طریق این وب‌سایت امتحان کنید:
- Ubuntu 16.04
- Debian 8
- Fedora 25
- CentOS 7
- Arch Linux
- openSUSE Tumbleweed

آشنایی با طرز کار Termbox
اگر دربارهٔ طرز کار این وب‌سایت کنجکاو شده اید، این ابزار از HyperContainer به عنوان بک‌اند خود استفاده می‌کند (نوعی کانتینر است و به همین دلیل نصب و استفاده از آن بسیار سریع اتفاق می‌افتد) در حالی که در فرانت‌اند از hterm نیرو گرفته است (hterm یک لایبرری جاوااسکریپت است که برای پردازش خروجی ترمینال و گرفتن ورودی کیبورد کاربرد دارد. این ابزار ساختهٔ گوگل بسیار سریع، بدون خطا و برای استفاده در مرورگرهای مختلف مناسب است). نمونه‌ای 2 ساعته با حجم 512 مگابایتی از Termbox در حال حاضر حدوداً 0.0001 دلار خرج برمی‌دارد، بنابراین طبیعی است که استفاده از این وب‌سایت رایگان باشد.

اگر این ابزار را پسندیده‌اید، امکان استفاده از آن برای موارد خاص و به طور کامل روی سرورتان هم امکان‌پذیر است. Termbox به طور کامل رایگان و اپن‌سورس است و می‌توانید به سورس کد Termbox روی ریپازیتوری گیت‌هاب به سادگی دسترسی پیدا نمایید.

Termbox بیش از هرچیزی، یک محیط تست کامندلاین است و کاربردهای واقعی آن هنوز کاملاً مشخص نیستند؛ برای مثال، بایستی دید که آیا می‌توان دستورات Shell را روی آن اجرا نمود یا توزیع‌های مختلف لینوکسی را امتحان کرد یا خیر! مرتضی صمدی