برنامه‌نویسی نیتیو یا کراس‌پلتفرم: مقایسهٔ Xamarin ،Titanium و PhoneGap

برنامه‌نویسی نیتیو یا کراس‌پلتفرم: مقایسهٔ Xamarin ،Titanium و PhoneGap

امروزه کسب‌وکارهای آنلاین بسیاری را می‌بینیم که مبتنی بر دیوایس‌های هوشمندی همچون موبایل و تبلت هستند که برای توسعهٔ اپ اختصاصی خود از توسعه‌دهندگان و برنامه‌نویسان فریلنسر و یا شرکت‌های برنامه‌نویسی کمک می‌گیرند. برنامه‌ریزی درست و انتخاب تکنولوژی مناسب و مد نظر قرار دادن ویژگی‌های UI و UX و همچنین میزان کارایی تکنولوژی‌های انتخابی، به آن‌ها کمک می‌کند تا بتوانند پروژه را با موفقیت به سرانجام برسانند. نکته‌‌ای که امروزه در توسعهٔ اپ‌های موبایلی می‌بایست مد نظر قرار داد، انتخاب پلتفرم کدنویسی است؛ به عبارت دیگر، با ظهور پلتفرم‌هایی همچون زامارین، آیونیک، فونگپ، تیتانیوم و غیره در مقابل پلتفرم‌های نیتیو، بسیاری از صاحبین کسب‌وکارها بر سر دوراهی قرار می‌گیرند که آیا سفارش یک اپ هیبریدی بدهند یا نیتیو و این مقاله دقیقا پاسخی است به این گروه از کسب‌وکارها. برای آشنایی بیشتر با تفاوت‌ها، مزیت‌ها، نقاط ضعف و قوت و بسیاری مسائل دیگر در ارتباط با توسعهٔ اپ موبایل به سبک نیتیو یا کراس‌پلتفرم، در ادامه با سکان آکادمی همراه باشید.

این‌که بخواهیم از راهکارهای کراس‌پلتفرم جهت توسعه استفاده کنیم یا از راهکارهای نیتیو خیلی فرق می‌کند؛ در‌واقع، پلتفرمی که می‌خواهیم برای آن برنامه‌نویسی کنیم و همچنین زبان برنامه‌نویسی مورد نظر نقش بسیار بزرگی را در حس کاربر در هنگام استفاده از اپلیکیشن خواهد داشت. برای مثال، آیا اپلیکیشن مد نظر برای کاربران سیستم‌عامل Android است یا iOS؟ این‌که از راهکارهای نیتیو جهت توسعه استفاده شود یا از راهکارهای به اصطلاح هیبریدی یا کراس‌پلتفرم، کاملاً بستگی به اهداف شرکت توسعه‌دهنده دارد. مهم نیست کدام روش را انتخاب می‌کنید، هر روش برای خود دارای نکات مثبت و منفی است که در ادامه به بررسی تک‌تک آن‌ها خواهیم پرداخت.

برنامه‌نویسی نیتیو
برنامه‌های نیتیو هر پلتفرم به وسیله زبان مخصوص آن پلتفرم ساخته می‌شوند؛ برای سیستم‌عامل Android زبان محبوب Java استفاده می‌شود، برای Windows زبان‌های #C و VB.NET یا C یا ++C استفاده می‌شود و برای برنامه‌نویسی iOS از زبان‌های Swift یا Objective-C استفاده می‌شود (توصیه می‌کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر در ارتباط با توسعهٔ اپ‌های اندروید با استفاده از زبان سی‌پلاس‌پلاس، به مقالهٔ مزیت‌های اپ اندروید نویسی با ++C نسبت به Java چیست؟ مراجعه نمایید.) این‌ نوع اپلیکیشن‌ها از صفر با هدف این‌که فقط بر روی پلتفرم مورد نظرشان اجرا شوند کدنویسی می‌شوند. برنامه‌نویسی نیتیو مزایای بسیاری دارا است که در ادامه به مهم‌ترین آن‌ها اشاره‌ای خواهیم کرد:

رابط کاربری: همان‌طور که کارایی اپلیکیشن مهم است، ظاهر اپلیکیشن و همچنین احساسی که کاربر هنگام کار کردن با آن دارد نیز نقش بسزایی در موفقیت آن اپلیکیشن خواهد داشت؛ به این دلیل که در برنامه‌نویسی نیتیو از امکانات برنامه‌نویسی توسعه‌ داده شده برای آن پلتفرم استفاده می‌شود، ظاهر یا همان User Interface برنامهٔ ساخته شده، ظاهری آشنا برای کاربر است و همین مورد می‌تواند باعث موفقیت آن اپلیکیشن در میان کاربران شود.

پرفورمنس: علاوه بر این، برنامه‌نویسی نیتیو برای زمانی که کارهای زیادی بر روی اطلاعات باید صورت گیرد و یا حجم سنگینی از تصاویر یا ویدیوها مورد پردازش قرار گیرند، مناسب‌تر است؛ عموماً برنامه‌هایی که به صورت نیتیو نوشته شده‌اند به دلیل آن‌که مستقیماً با سیستم‌عامل در ارتباط‌اند و می‌توانند با امکانات منحصربه‌فرد ساخته شده برای آن پلتفرم کار کنند، در هنگام اجرا یا لگ ندارند یا لگ‌های بسیار کمی دارند و همین مسئله منجر به ایجاد UX بهتری خواهد شد. علاوه بر این استفاده کردن از کد نویسی نتیو برای برنامه‌هایی که ساختار پیچیده‌ای دارند، احتمال کرش کردن برنامه را به حداقل می‌رساند به این دلیل که به طور خاص برای یک پلتفرم توسعه داده شده است.

موقعیت بهتر در بین کاربران: معمولاً اپلیکیشن‌هایی که به صورت نیتیو توسعه داده شده‌اند در مارکت‌ها بهتر دیده می‌شوند؛ چراکه کاربران به علت بالاتر بودن کارایی و سرعت و کاربرپسندتر بودن، این‌گونه اپلیکیشن‌ها را بیشتر به دیگر دوستان‌شان پیشنهاد می‌دهند و هنگام کار با این نوع اپلیکیشن‌ها احساس رضایت بیشتری دارند.

یکپارچگی بیشتر با پلتفرم: اپلیکیشن‌هایی که به صورت نیتیو کدنویسی شده‌اند بر روی پلتفرم هدف بدون هیچ مشکلی کار می‌کنند؛ این امکان باعث می‌شود که بتوان شخصی‌سازی‌های بیشتری را برای این‌که کاربر حس کند اپلیکیشن یکپارچگی بیشتری با وسیلهٔ هوشمندش دارد انجام داد.

همان‌طور که در بالا مشاهده شده، برنامه‌نویسی نیتیو از مزایای قابل‌توجه بسیاری برخوردار است اما هرگز فراموش نکنیم که هر روشی که به کار گیریم، علاوه بر نقاط قوت، از یکسری نقطه‌ضعف‌ها نیز برخوردار است که در ادامه به برخی از مهم‌ترین‌ آن‌ها اشاره خواهیم کرد:

زمانبر بودن: این‌که بخواهیم اپلیکیشن مورد نظرمان را بر روی پلتفرم‌های مختلف به‌صورت نیتیو پیاده‌سازی کنیم، به صورت چشمگیری پروسهٔ برنامه‌نویسی را افزایش می‌دهد؛ ممکن است کد مشابه برای پلتفرم‌های مختلف قابل استفاده نباشد و نیاز باشد تا برنامه‌نویس زمان بیشتری را برای تبدیل کد به پلتفرم هدف صرف نماید یا حتی کد مورد نظر را بازنویسی کند.

نیاز به برنامه‌نویسان حرفه‌ای بیشتری وجود دارد: برای این‌که یک شرکت کد خود را بر روی چند پلتفرم به‌صورت نیتیو پیاده‌سازی کند، نیاز است تا برنامه‌نویسان حرفه‌ای که در حوزهٔ خاصی تخصص دارند را برای انجام پروژه استخدام کند؛ بسته به پلتفرمی که هدف شرکت است، حداقل به ۲ برنامه‌نویس نیاز است. برای مثال، برنامه‌نویسی که وظیفهٔ توسعه بر روی پلتفرم Android را بر عهده دارد و برنامه‌نویس دیگر وظیفه توسعهٔ اپلیکیشن بر روی پلتفرم iOS.

گران‌تر تمام شدن: هزینه‌ای که لازم است تا شرکت صرف حقوق برنامه‌نویسان کند × مدت زمانی که پروسهٔ برنامه‌نویسی طول می‌کشد، ممکن است هزینه را به 2 تا 3 برابر قبل افزایش دهد که مسلما این اختلاف هزینهٔ نسبتا قابل‌توجه برای کارفرما خیلی توجیه‌پذیر نخواهد بود.

برنامه‌نویسی کراس پلتفرم
اپلیکیشن‌های کراس پلتفرم با یک کد تولید می‌شوند و بعداً برای این‌که بر روی پلتفرم‌های مختلفی اجرا شوند، تغییراتی بر روی آن‌ها صورت می‌گیرد تا به صورت کامل برای پلتفرم هدف بهینه شوند؛ اپلیکیشن‌های کراس‌پلتفرم یک راهکار همه‌جانبه برای اجرای یک اپلیکیشن بر روی چندین پلتفرم است. نیاز به توضیح نیست که امروزه این راه‌کار نزد برنامه‌نویسان از یک سو و همچنین صاحبین کسب‌وکارهای آنلاین از سوی دیگر از محبوبیت خاصی برخوردار شده است چراکه باعث صرفه‌جویی در وقت و هزینه می‌شود. به طور کلی، از مزایای برنامه‌نویسی کراس‌پلتفرم می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

صرفه‌جویی در زمان: برخلاف برنامه‌نویسی نیتیو، برنامه‌نویسی کراس‌پلتفرم یا هیبریدی با یک سورس‌کد بر روی چندین پلتفرم اجرا می‌شود، که همین باعث می‌شود که شرکت‌های برنامه‌نویسی مجبور به تغییرات و یا حتی از اول نوشتن کد برای یک پلتفرم خاص نشوند.

مقرون به صرفه بودن: کسب‌وکارها می‌توانند هزینه‌ها را کاهش دهند و برنامه‌نویسان کمتری را به ازای هر پروژه به خدمت گیرند؛ همچنین می‌توانند کد را یک‌بار بنویسند و بر روی چندین پلتفرم اجرایش کنند. این راه‌کار می‌تواند منجر به افزایش سرعت پروسهٔ توسعه و همچنین کارآمدتر شدن پروسهٔ توسعه اپ شود.

بیشینه شدن سود: جدا از کاهش هزینه‌های تولید اپلیکیشن، برنامه‌نویسی کراس‌پلتفرم از طریق ارائه اپلیکیشن بر روی مارکت چندین پلتفرم می‌تواند به بیشترین سود حاصل از فروش اپلیکیشن برسد.

ساده‌تر بودن به‌روزرسانی و شروع به اجرای پروژه: استارت اولیه، همچنین به‌روزرسانی‌های بعدی و تغییراتی که در اپلیکیشن ایجاد می‌شوند، می‌تواند به صورت هم‌زمان بر روی چندین پلتفرم اعمال شود.

همچون روش نیتیو، برنامه‌نویسی کراس‌پلتفرم هم دارای معایب خاص خود است که در ادامه به برخی از مهم‌ترین آن‌ها اشاره‌ای خواهیم داشت:

کاهش سرعت اجرا: اپلیکیشن‌های کراس پلتفرم نمی‌توانند همچون کد نیتیو نوشته شده برای یک پلتفرم با آن پلتفرم یکپارچه شده و بدون مشکل کار کنند! به این علت که کد کراس‌پلتفرم نمی‌تواند مستقیماً با سیستم‌عامل دیوایس مورد استفاده در تعامل باشد در نتیجه ممکن است در خلاء نبود دسترسی مستقیم به سخت‌افزار، دیوایس دچار لگ شده و یا حتی فریز شود!

عدم امکان یکپارچه شدن با دستگاه کاربر: اپلیکیشن‌هایی که به این صورت نوشته شده‌اند نمی‌توانند با تنظیماتی که کاربر بر روی دستگاهش انجام داده است یکپارچه شوند و در نتیجه کاربر با یک اپلیکیشن که نمی‌تواند از تمام ویژگی‌های دستگاهش برای افزایش رضایت مشتری استفاده کند، رها می‌شود که همین مسئله منجر به صدمه زدن به یو‌ایکس می‌شود.

PhoneGap
PhoneGap یا همان Apache Cordova، یکی از محبوبترین پلتفرم‌های توسعه اپلیکیشن‌های هیبریدی یا کراس‌پلتفرم است؛ برنامه‌نویسان می‌توانند با استفاده از زبان‌های رایج برای توسعهٔ وب که عبارتند از CSS ،HTML5 و JavaScript، اقدام به ایجاد اپلیکیشن برای موبایل نمایند (یک تیر و دو نشان!) به طور کلی، از جمله مزایای استفاده از این پلتفرم هیبریدی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

استفاده از زبان‌های برنامه‌نویسی آشنا: به علت آن‌که PhoneGap از زبان‌های برنامه‌نویسی شناخته شده‌ای همچون CSS ،HTML5 و JavaScript استفاده می‌کند، برنامه‌نویسان می‌توانند به صورت مستقیم شروع به برنامه‌نویسی کنند. این ویژگی باعث می‌شود تا برنامه‌نویسان نیاز به آموزش‌های کمتری برای استفاده از فریمورک PhoneGap داشته باشند و همچنین باعث می‌شود تا کسب‌وکارها سریع‌تر بتوانند محصول مورد نظر خود را به بازار عرضه کنند.

معماری پلاگین‌ها: PhoneGap دارای یک معماری منعطف برای پلاگین‌ها است که به برنامه‌نویس این امکان را می‌دهد تا بتواند از API‌های نیتیو دستگاه به صورت یک ماژول استفاده کند.

هزینه‌ای برای لایسنس ندارد: PhoneGap یک پروژهٔ اپن‌سورس است و استفاده از آن آزاد و رایگان است، بنابراین نیازی نیست کسب‌وکار هایی که می‌خواهند از آن استفاده کنند، هزینه‌ای از این بابت بپردازند.

لایبرری‌های زیادی: برنامه‌نویسان می‌توانند به سادگی به حجم انبوهی از لایبرری‌هایی که برای این فریمورک نوشته شده‌اند دسترسی پبدا کرده و از آن‌ها برای بهبود کارایی پروژه‌شان استفاده کنند.

علیرغم محبوب بودن و قدیمی بودن، این پلتفرم هیبریدی دارای یکسری نقاط ضعف نیز هست که مهم‌ترین آن‌ها عبارت است از:

سرعت: معمولاً مشکل سرعت در این فریمورک مورد نقد است؛ مشکل زمانی پیش می‌آید که نیاز باشد اجزاء گرافیکی زیاد یا اجزاء پیچیده‌ای در معماری اپلیکیشن وجود داشته باشد که این مورد باعث می‌شود که اپلیکیشن به خوبی پاسخگو نباشد یا حتی کرش کند!

پلاگین‌ها: برنامه‌نویسانی که تصمیم گرفته‌اند تا از PhoneGap برای توسعهٔ اپلیکیشن‌شان استفاده کنند بایستی این نکته را مد نظر داشته باشند که PhoneGap یک فریمورک منعطف است، معماری آن به برنامه‌نویسان این امکان را می‌دهد تا از پلاگین‌هایی که مورد نیازشان است استفاده کنند یا اگر توانایی آن را دارند، خودشان پلاگین مورد نظرشان را بنویسند اما اگر برنامه‌نویسی نتوانست پلاگینی که لازم دارد را پیدا کند یا آن را بنویسد، ممکن است پروسهٔ توسعهٔ اپلیکیشن با تأخیر مواجه شود.

فقدان مستندات: این فریمورک از مستندات خوب و قوی برای راهنمایی برنامه‌نویسان برخوردار نیست؛ همچنین مستندات موجود نیز شامل Best Practiceهایی برای بهبود اپلیکیشن کراس‌پلتفرم نیست.

اتلاف حافظه: PhoneGap توانایی مدیریت حافظه اصلی و حافظهٔ کش را ندارد، به همین دلیل معمولاً اپلیکیشن‌هایی که با این فریمورک توسعه داده می‌شوند، با مشکلات حافظه‌ای مواجه می‌شوند.

Titanium
Titanium یک پلتفرم اپن‌سورس جهت توسعهٔ اپلیکیشن‌های دسکتاپ، نیتیو موبایل و کراس‌پلتفرم است؛ تاکنون بیش از 35000 اپلیکیشن توسط این پلتفرم توسعه داده شده است. زبان‌های برنامه‌نویسی که در این پلتفرم مورد استفاده قرار می‌گیرند، زبانهای CSS ،HTML5 و JavaScript و همچنین لایبرری jQuery می‌باشد. تیتانیوم هم همچون سایر پلتفرم‌ها از مزایای بسیاری برخوردار است که از جملهٔ مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

بهره‌گیری از زبان‌های برنامه‌نویسی آشنا: تیتانیوم از زبان‌های برنامه‌نویسی که شناخته‌شده‌ هستند استفاده می‌کند که باعث می‌شود برنامه‌نویسان به سرعت با این پلتفرم آشنا شده و شروع به کدنویسی کنند.

دسترسی به امکانات پیشرفته: Titanium  API بدون وابستگی به نوع دستگاه و بدون نیاز به Firmware سخت‌افزارهایی همچون دوربین، میکروفن، تاچ اسکرین و GPS امکان دسترسی به این سخت‌افزارها را دارد؛ این ویژگی باعث می‌شود که کاربر احساس کند این اپلیکیشن با دستگاه‌شان یکپارچگی کاملی داشته باشد و باعث بهبود تجربهٔ کاربری یا UX شود.

بازخورد فوری: پلتفرم Titanium باعث می‌شود تا پروسه برنامه‌نویسی کاهش یابد، به این دلیل که برنامه‌نویسانی که از این پلتفرم استفاده می‌کنند کد کمتری می‌زنند! این ویژگی به برنامه‌نویسان این امکان را می‌دهد که یک نسخه پروتوتایپ را به مشتری نشان داده و بازخورد وی را از کار کردن با اپلیکیشن به صورت فوری دریافت کنند.

جامعه توسعه‌دهندگان بزرگ: Titanium متشکل از یک جامعهٔ تقریباً 200000 نفری است که به برنامه‌نویس این امکان را می‌دهد تا به Open Mobile Marketplace این پلتفرم دسترسی پیدا کرده و بتوانند ماژول‌ها، قالب‌ها، نمونه‌ها و افزونه‌های موجود را بخرد یا افزونه خود را به اشتراک گذاشته یا بفروشد.

اما برسیم به نقاط ضعف پلتفرم تیتانیوم؛ به طور کلی، پیچیدگی سورس‌کد، عدم انعطاف‌پذیری و بی‌ثباتی از جملهٔ مهم‌ترین نقاط ضعف تیتانیوم است که در ادامه به تفصیل این موارد و موارد دیگر را مورد بررسی قرار خواهیم داد:

افزایش پیچیدگی: مادامی که پیچیدگی اپلیکیشن افزایش می‌یابد، هزینه هم افزایش می‌یابد؛ اغلب مواقع، برنامه‌نویسان خود را در حال دست‌وپنجه نرم کردن با مسائل فنی می‌بینند. برای مثال، کرش کردن و باگ‌های موجود، دردسرهای مدیریت سورس‌کد و مدیریت مالتی‌پلتفرم بودن کد به پیچیدگی این پلتفرم افزوده‌اند.

محدودیت در انعطاف: با وجود اینکه اپلیکیشن های نوشته شده با Titanium برای آنکه از قابلیت‌های خاصی بهره مند شوند نیاز به خطوط کد کمتری دارند، محدودیت‌های موجود در آن باعث می‌شود که برنامه‌های پیچیده با مشکل مواجه شوند. این محدودیت‌ها می‌توانند باعث تأخیر و مشکلاتی از این قبیل برای اپلیکیشن شوند.

ویژگی‌های ناپایدار: ماژول StoreKit ویژگی پرداخت درون‌برنامه‌ای را فراهم می‌کند اما این ماژول دارای باگ‌های بسیاری است و همیشه درست کار نمی‌کند. نسخهٔ رایگان این ماژول باعث ایجاد تغییرات اساسی در استراتژی‌های قیمت Titanium شده است اما نسخهٔ رایگان اپلیکیشن که توسط کاربر دانلود می‌شود، برای این‌که پرداخت درون‌برنامه‌ای انجام دهد، شدیداً ناپایدار است و بعضی مواقع پرداخت درون‌برنامه‌ای به‌درستی کار نمی کند. این ناپایداری باعث می‌شود که نتوانید آن مقداری که انتظار دارید از اپلیکیشن خود در‌آمد کسب کنید.

مشکلات موجود در جعبه ابزار: برنامه‌نویسان زیادی اعلام کرده‌اند که پیچیدگی یادگیری برنامه‌نویسی با Titanium از زمانی که IDE آن یعنی Titanium Studio معرفی شده است بیشتر شده است! Titanium Studio یک IDE مبتنی بر Eclipse است که بر روی یک نسخه دستکاری شده از Aptana پیاده‌سازی شده است و به کاربر این امکان را می‌دهد تا برنامه خود را بر روی شبیه‌ساز اجرا کند و راحت‌تر بتوانند پروژهٔ خود را مدیریت کنند. Titanium Studio مشهور به مشکلات عمده‌ای است (البته بیشتر آن مشکلاتی که باعث می‌شود پروسهٔ بیلد شدن، تغییرات جدید را نادیده بگیرد!) این مشکل باعث می‌شود تا برنامه‌نویسان مجبور شوند تا به طور مداوم پروژه خود را بعد از هر تغییری که ایجاد می‌کنند Clean کنند یا کلاً از اول با یک پروژهٔ جدید کار را شروع کنند (البته در حال حاضر، تحریم بودن کاربران ایرانی برای دانلود این ابزار را هم باید به مشکلات فوق افزود.)

Xamarin
از زمان شروع به کار این فریمورک در سال 2011، زامارین به صورت گسترده‌ای در توسعهٔ اپلیکیشن‌های کراس‌پلتفرم مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ برنامه‌نویسان می‌توانند از طریق API نوشته شده برای Xamarin، به صورت نیتیو به سخت‌افزارهای دستگاه همچون دوربین و جی‌پی‌اس سیستم‌عامل‌های iOS و Android و Windows دسترسی پیدا کنند. از جمله مزایای این پلتفرم توسعه داده شده توسط مایکروسافت، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

یکبار کد بنویسید و در همه پلتفرم ها اجرا کنید: Xamarin از ترکیب #C و NET. برای ساخت اپلیکیشن‌های مالتی‌پلتفرم استفاده می‌کند؛ روی‌ هم رفته می‌توان گفت که برنامه‌نویسان می‌توانند درصد قابل توجهی از کد نوشته شدهٔ خود را مجدداً مورد استفاده قرار دهند و این نکته باعث افزایش سرعت پروسهٔ توسعهٔ اپلیکیشن‌های مختلف می‌شود. همچنین Xamarin از Visual Studio و Xamarin IDE جهت توسعهٔ اپلیکیشن استفاده می‌کند بنابراین نیازی نیست برنامه‌نویسان بین محیط‌های توسعهٔ مختلف سوییچ کنند.

برنامه‌نویسی نیتیو ساختگی: اپلیکیشن‌های کراس‌پلتفرم توسعه داده شده به وسیلهٔ Xamarin بر روی کاغذ می‌توانند به عنوان اپلیکیشن‌های نیتیو دسته‌بندی شوند؛ چرا؟ به این دلیل که معیار کارایی و سرعت آن‌ها قابل رقابت با اپلیکیشن‌های نیتیو است. بنابراین اپلیکیشن‌های توسعه داده شده به وسیلهٔ Xamarin به خوبی در مارکت‌ها از لحاظ معیارهای پرفورمنسی خودنمایی‌ می‌کنند.

یوایکسی همچون اپ‌های نیتیو: زامارین امکان ایجاد تغییرات در رابط کاربری (UI) هر پلتفرم را برای برنامه‌نویسان فراهم کرده است؛ برنامه‌نویسان با استفاده از ابزار Xamarin.Form می‌توانند اپلیکیشن‌هایی بسازند که اجزاء UI آن اختصاصی همان پلتفرم باشد. همچنین برای افزایش کارایی، می‌توان از ابزار Xamarin.iOS یا Xamarin.Android استفاده کرد که می‌تواند برای هر پلتفرم UX کاربرپسندی را ایجاد نماید.

عملکرد: با استفاده از Xamarin، کلیهٔ مشکلات سخت‌افزاری که توسعهٔ اپلیکیشن‌های هیبریدی دارند از بین می‌رود. Xamarin به برنامه‌نویسان این امکان را می‌دهد تا از API‌های منحصر به یک پلتفرم استفاده کرده تا بتوانند به خوبی و بدون هیچ‌گونه مشکلی، با سخت‌افزارهای مختلف و پلتفرم‌های مختلف کار کنند.

بدون نیاز به لایسنس گران قیمت: قبل از آن‌که شرکت مایکروسافت اقدام به خرید Xamarin در سال 2016 کند، برنامه‌نویسان بایستی هزینهٔ سنگینی را برای هر لایسنس به ازای هر برنامه‌نویس از یک سو و همچنین به ازای هر پلتفرم از سوی دیگر پرداخت می‌کردند. درواقع، قیمت لایسنس 1000 دلار بود و با یک حساب سرانگشتی، می‌توانید حدس بزنید یک شرکت برای یک تیم کوچک از برنامه‌نویسان اگر می‌خواست اپلیکیشن خود را بر روی چند پلتفرم توسعه دهد چه هزینهٔ سنگینی باید پرداخت می‌کرد. اما پس از خرید Xamarin توسط غول نرم‌افزاری دنیا، شرکت مایکروسافت Xamarin را در قالب نرم‌افزار Visual studio و به صورت رایگان منتشر نمود! البته ذکر این نکته هم خالی از لطف نیست که با افزوده شدن Xamarin به Visual studio قیمت Visual studio تغییری نکرد یعنی برنامه‌نویسان می‌توانند به صورت رایگان از این فریمورک استفاده نمایند.

خوشبختانه یا متاسفانه، زامارین هم همچون دو پلتفرم قبلی -فونگپ و تیتانیوم- از یکسری نقاط ضعف برخوردار است که عمده‌ترین آن‌ها عبارتند از:

کوچک بودن جامعه: رشد جامعهٔ زامارین بسیار کم بوده است به این علت که معمولاً برنامه‌نویسانی که طرفدار تکنولوژی‌های مایکروسافت هستند در تلاش برای استفاده و به‌کارگیری از این فریمورک برای توسعهٔ موبایل اپلیکیشن هستند و در ظاهر، سایر توسعه‌دهندگان -به‌خصوص طرفداران جامعهٔ اپن‌سورس- علاقه‌ای از خود در این زمینه نشان نداده‌اند. به هرحال، جامعهٔ Xamarin همچنان کوچک‌تر از جامعهٔ سایر پلتفرم‌های هیبریدی است، بنابراین یافتن یک برنامه‌نویس مسلط به زامارین ممکن است کمی چالش برانگیز باشد.

تجربهٔ کار با تکنولوژی‌های مختلف برای کار با زامارین مورد نیاز است: زامارین از دامنهٔ عظیمی از منابع اپن‌سورس NET. و دیگر تکنولوژی‌های اپن‌سورس استفاده می‌کند؛ برنامه‌نویسانی که برای Xamarin برنامه‌نویسی می‌کنند بایستی دانش خوبی از Net. و همچنین آشنایی با JavaScript و حتی Objective-C داشته باشند.

حجم اپلیکیشن نوشته شده با زامارین: برای آن‌که اپلیکیشنی با زامارین ساخته شود، بایستی مجموعه‌ای عظیم از توابع موجود در NET. و همچنین سایر تکنولوژی‌ها به یکدیگر لینک شوند تا برنامه کار کند که این کار باعث افزایش حجم اپلیکیشن‌های توسعه یافته با Xamarin می‌شود.

نتیجه‌گیری
اولین قدم برای این‌که یک ایده را به واقعیت نزدیک کنید، این است که تصمیم بگیرید از راهکارهای نیتیو استفاده کنید یا از راهکارهای کراس‌پلتفرم (هیبریدی). توصیهٔ‌ ما این است که برای اپلیکیشن‌هایی که از پیچیدگی زیادی برخوردار نیستند و تنها قرار است برای یک پلتفرم توسعه داده شوند باید از راهکارهای نیتیو استفاده کنید اما اگر می‌خواهید پلتفرم‌های مختلفی را تحت پوشش خود قرار دهید و همچنین در وقت و هزینه هم صرفه‌جویی کنید، بهترین راه استفاده از راهکارهای کراس‌پلتفرم است.

کسب‌وکارهای آنلاین به اپلیکیشن‌هایی با سرعت و کارایی بالا نیاز دارند؛ به عبارت دیگر، به اپلیکیشن‌های نیتو که باعث بهبود تجربهٔ کاربری شود نیازمند هستند، اما در عین حال توسعهٔ اپلیکیشن‌های نیتیو برای چندین پلتفرم کاری مشکل و هزینه‌بر است! در این صورت استفاده از راهکارهای کراس‌پلتفرم برای پروژه‌هایی که بودجهٔ محدودی دارند راه‌کار بهتری است.

البته این نکته را هم باید مد نظر داشته باشید که فریمورک‌های موجود هر کدام دارای نقاط ضعفی هستند؛ برای این‌که در پروسهٔ تبدیل رؤیای یک سرویس به واقعیت موفق شوید، بهتر است با افرادی کار کنید که دانش کافی از هر دو راه‌کار داشته باشد و بتواند بهترین تصمیم را با توجه به نیاز و بودجهٔ شما برای توسعهٔ اپلیکیشن مورد نظرتان به شما پیشنهاد دهد.

در این مقاله ما قصد داشتیم شما را با تعدادی از راهکارهای کراس‌پلتفرم آشنا نماییم؛ به طور قطع و یقین راهکارهای کراس‌پلتفرم خیلی بیشتر از آن چیزی است که ما در این مقاله به آن‌ها اشاره کردیم اما ما در این مقاله قصد داشتیم مقایسه‌ای هر چندکوتاه بین هر دو راهکار داشته باشیم. اکنون نوبت شما است که دیدگاه‌های خود را نسبت به راهکارهای کراس‌پلتفرم موجود را با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

منبع