پاسخ مارک زاکربرگ به سوال «هکر به چه کسی گفته می‌شود؟»

اولین ذهنیتی که با شنیدن لغت «هکر» به ذهن هر کسی می‌آید احتملا «فردی است با شخصیتی منفی که بدون اجازه به اطلاعت شخصی کامپیوتر دیگران دست درازی می‌کند!» اما مارک زاکربرگ، مدیرعامل فیسبوک، معتقد است که هک کردن در واقع یک سبک‌زندگی است، سبکی که با بهره‌گیری از آن می‌توان کارها را سریع‌تر انجام داد و محدویت‌ها را از سر راه برداشت؛ آنچه یک هکر را از سایرین متفاوت می‌کند سرعت‌عمل او در انجام کارها است. برای آشنایی بیشتر با دیدگاه‌های آقای زاکربرگ در رابطه با هک، در ادامه با سکان آکادمی همراه باشید.

 البته باید خاطر نشان کرد که فضای مجازی در تخریب کردن چهرهٔ هکرها بی‌تاثیر نیست! بنیان‌گذار فیسبوک با انتشار نامه‌ای روی تایم‌لاین خود سعی دارد دیدگاه متفاوتی در مورد هکرها ارائه کند. وی بر این باور است که چهرهٔ این افراد به شکل ناجوانمردانه‌ای منفی جلوه داده می‌شود و حقیقت این است که آن‌ها دزد اطلاعات مردم نیستند. به گفته‌ٔ وی: 

هک کردن به معنی داشتن سرعت‌عمل در انجام کاری و یا برداشتن محدویت‌هایی است که سایرین قادر به حذف آن‌ها نیستند؛ درست مانند بسیاری از کارهای دیگر، این کار نیز دو وجه دارد: خوب و بد. بیشتر هکرهایی که من تاکنون ملاقات کرده‌ام در تلاش بودند تا بر دنیای اطراف خود تاثیری مثبت بگذارند.

با این تفاسیر، تصور ما قرار است در مورد هکرها از افرادی که در یک اتاق تاریک پشت یک کامپیوتر نشسته‌اند و قرار است اطلاعات سری به دست بیاورند به فردی که قرار است با سرعت‌عمل و مهارتش دیگران را شگفت‌زده کند تغییر پیدا کند. به اعتقاد زاکربرگ، هک کردن کار افرادی است که ذاتا می‌دانند چگونه از نظم‌وترتیب خاصی پیروی کنند. آن‌ها قبل از آن‌که برای موفقیت آنچه در ذهن دارند برنامه‌ریزی کنند، در فکر عملکرد درست ایده خود هستند و به تصورات افراد توجهی ندارند.

به همین منظور فیسبوک جلساتی تحت عنوان گردهمایی هکرها را برگزار می‌کند تا به ایده‌های مطرح شده به شکل تخصصی‌تری نگاه شده و در صورت تایید، به شکوفایی آن‌ها کمک شود. محصولات محبوب زیادی مانند تایم‌لاین، چت، ویدیوها، هیپ‌هاپ و غیره حاصل شرکت در همین جلسات هستند.

تمام آنچه در بالا مطرح شد باعث می‌شود دید مثبتی به هکرها پیدا کنیم و شاید حتی از تصورات قبلی خود شرمنده هم بشویم اما به خاطر داشته باشیم که هکرها می‌توانند به اندازهٔ تصورات ما منفی باشند چرا که تجربهٔ دیدن کارهای ناشایست از آن‌ها را داریم. به همین منظور، نام دیگری برای چهره منفی آن‌ها انتخاب شده است تحت عنوان کرکر (Cracker).

به گفته زاکربرگ، فرهنگ منفی هک حاصل دهه‌های اخیر است و با برنامه‌نویسی سروکار ویژه‌ای دارد؛ در دههٔ 60 میلادی اتفاقات ناخوشایندی در MIT افتاد و نتیجه‌اش پیداش این دید منفی بود. هکرها در آن دهه سعی کردند نشان دهند که می‌توانند کاری کنند که برنامه‌نویسان معمولی از انجام آن عاجزند و برای به رخ کشیدن توانایی‌های خارق‌العادهٔ ذهنی و حرفه‌ای خود، دست به فعالیت‌های غیرقانونی زدند.

اگر واژهٔ هکر را در فرهنگنامهٔ تخصصی کامپیوتر جستجو کنید، به تعریف بسیار جالب و در عین حال مثبتی برخواهید خورد با این مضمون که نام هکر به «شخصی که از کشف سیستم‌های کامپیوتری و پیشرفت خود  لذت می‌برد و برخلاف کسانی که به دانش حداقلی راضی می‌شوند، در پی یادگیری هرچه بیستر است.» اطلاق می‌شود.

حال نوبت به نظرات شما می‌رسد؛ به نظر شما آیا تعریف آقای زاکربرگ از واژهٔ هکر درست است؟ نظرات و دیدگاه‌های خود را با ما و سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.

Who Is A Hacker? Mark Zuckerberg Explains In His Letter From The Past

0


فرنوش فهیم

تحصیلات آکادمیک‌ام رو در مقطع کارشناسی در دانشگاه علامه طباطبائی در رشتهٔ ادبیات انگلیسی شروع کردم و سپس در همون دانشگاه مقطع کارشناسی ارشد رو در رشتهٔ آموزش زبان انگلیسی به اتمام رسوندم. اگرچه ترجمه بیش از اون‌که علم باشه، یک مهارته، اما ما در سکان آکادمی به فرایند ترجمه به شکلی علمی نگاه می‌کنیم. من با تسلط به ترجمه از انگلیسی به فارسی و همچنین از فارسی به انگلیسی، عهده‌دار ترجمه و ویرایش بخشی از مقالات وبلاگ سکان آکادمی هستم.


 • مسعود در تاریخ: 1395/12/24

  هکر یعنی «جادی»
  «جادی»‌ یعنی هکر . همین ! : )

  yazdan baravand در تاریخ: 1395/12/27

  :|
  خود جادی اگر این کامنت شما رو ببینه از تعریف شما افسردگی می گیره .
  :|

از طریق این فرم، می توانید بدون ثبت نام نظر دهید و یا اگر قبلا ثبت نام کرده اید، با ورود ناحیه ی کاربری می توانید علاوه بر ثبت نظر، به مدیریت نظرات خود نیز بپردازید.
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)