لطفا جاواسکریپت مرورگر خود را فعال سازید!

نحوه فعال سازی در کروم
  1. ابتدا باید اینکارو بگنید
  2. بعدش اونکارو
نحوه فعال سازی در فایرفاکس
  1. ابتدا باید اینکارو بگنید
  2. بعدش اونکارو
۱۲ چیزی که فکر می‌کنید استارتاپ شما نیاز دارد اما اصلاً این‌طور نیست!

۱۲ چیزی که فکر می‌کنید استارتاپ شما نیاز دارد اما اصلاً این‌طور نیست!

استارتاپ ها کسب و کارهای نوپایی هستند که معمولاً در زمینه تکنولوژی فعال هستند. راه اندازی یک استارتاپ اصلاً کار دشواری نیست بلکه صرفاً نیاز است تا هوش به خرج داده و تا حد ممکن سخت کوش باشید تا رؤیای خود را از بالقوه به بالفعل درآورید. همواره کسانی که رؤیای کار کردن برای خودشان را در سر می پرورانند با این مشکل رو به رو می‌شوند که سعی می‌کنند کلیه لوازم کار را فراهم کنند اما این در حالی است که چنین سیاستی نه تنها اشتباه محض است بلکه ممکن است آینده استارتاپ را نیز به مخاطره اندازد. در این مقاله با وبلاگ سکان آکادمی همراه باشید تا به بررسی ۱۲ موردی بپردازیم که معمولاً افراد در راه اندازه استارتاپ شان دغدغه آن را دارند و این در حالی است که بدون نیاز به آن‌ها باز هم می توان استارتاپی به راه انداخت که موفق شود.

1- مکان فیزیکی
بسیاری از کسانی که در ایالات متحده هستند فکر می‌کنند برای راه اندازی یک استارتاپ می بایست به سیلیکون ولی بروند (جایی که مقر اصلی شرکت های بزرگ فناوری دنیا است) و یا کسانی که در ایران به سر می‌برند فکر می‌کنند که اگر در شهر تهران باشند، استارتاپ ایشان با موفقیت بیشتری رو به رو می‌شود و این یک باور نادرست است. شاید ۱۰ سال گذشته چنین باوری تاحدودی درست بود اما این در حالی است که در عصر کنونی که اینترنت در همه جا حضور دارد مکان فیزیکی به هیچ وجه نمی بایست دغدغه علاقمندان به کارآفرینی باشد (شاهد این ادعا هم آنکه دفتر مرکزی سایت محبوب نارنجی در شهر کرمان قرار داشت.) سکان آکادمی اصلاً مکان فیزیکی ندارد بلکه تیم سکان آکادمی هر کجا که بشود یک لپ تاپ قرار داده و به اینترنت متصل شد را به عنوان دفتر کار برمی گزیند!

2- برخورداری از یک مدیر مالی
در شرکت های بزرگ برخورداری از یک CFO یا مدیر مالی ضروری است اما این قضیه برای استارتاپ های نوپا نه تنها کمکی نمی‌کند بلکه دست و پا گیر هم خواهد بود. اما در عین حال توجه داشته باشیم که حسابداری صحیح می‌تواند متضمن موفقیت یا شکست یک کسب و کار گردد زیرا زمانی که شما لیست ریز هزینه‌های استارتاپ خود را داشته باشید، با دید بازتری خواهید توانست به مدیریت منابع مالی خود بپردازید. امروزه نرم‌افزارها و اپلیکیشن های بسیاری هستند که با هزینه ناچیزی می‌توانید یکی از آن‌ها را تهیه کرده و منابع مالی خود را مدیریت کنید. با استفاده از نرم‌افزار اکسل کلیه دخل و خرج سکان آکادمی محاسبه می شود.

3- منشی
زمانی که شما برای استارتاپ خود نیازی به دفتر کار نداشته باشید، مسلماً به چیزهای بیشتری نیز بی‌نیاز خواهید بود که از آن جمله می‌توان به منشی اشاره کرد. اگر هم خیلی به یک منشی نیاز داشته باشید، می‌توانید از منشی تلفنی استفاده کنید. وب مستر سکان آکادمی گاهی اوقات نقش منشی را هم‌بازی می کند!

4- دپارتمان منابع انسانی
اگر استارتاپ شما دربرگیرنده ۳۰ کارمند است، مسلماً شما به یک مدیر منابع انسانی نیاز دارید اما اگر یک استارتاپ نوپا دارید اصلاً نیازی نیست تا هزینه‌های خود را افزایش داده و برای استارتاپ خود دپارتمان منابع انسانی تشکیل دهید. امروزه سرویس های آنلاین بسیار خوبی مثل لینکدین، ایران تلنت، حامی کار و … هستند که با استفاده از آن‌ها می‌توانید نیروی مورد نیاز استارپ خود را بیابید. سکان آکادمی باز هم فاقد این مورد بوده و دپارتمان منابع انسانی ندارد.

5- یافتن سرمایه گذار
اگرچه یافتن سرمایه گذار می‌تواند به رشد استارتاپ شما سرعت بخشد اما این در حالی است که اگر از همان بدو امر بتوانیم جلوی پول قرض گرفتن خود را بگیریم، این کار مزایای بسیار زیادی برای ما خواهد داشت که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: شما مجبور می‌شوید روی توانایی‌های خود حساب باز کنید، سرمایه گذاران شما را محدود می‌کنند و گاهی اوقات می بایست به ساز ایشان برقصید، هر تصمیمی که بگیرید به راحتی خواهید توانست آن را اجرا کنید و نیاز به مجاب کردن دیگران ندارید. حال ممکن است این سؤال برای شما پیش بیاید که استارتاپ مد نظر شما نیاز به یک سرمایه اولیه دارد (مثلاً فرض کنیم که می‌خواهید یک ISP به راه اندازید) که در چنین صورتی شما حتماً نیاز به سرمایه اولیه نسبتاً قابل توجهی خواهید داشت. در چنین صورتی در ابتدا اصلاً به دنبال سرمایه گذار نرفته و سعی کنید تا حد توان خود را به کار بندید و در نهایت به دنبال جذب سرمایه گذار بروید. با اتخاذ چنین رویکردی، دید شما نسبت به کسب و کار جدیدتان بهتر شده و تصمیمات به مراتب هوشمندانه تری خواهید گرفت. توجه داشته باشیم که سکان آکادمی نه تنها برای شروع کار به دنبال هیچ سرمایه‌گذاری نرفت، بلکه در ادامه راه نیز بدون حساب باز کردن روی پول سرمایه گذاران به پیش خواهد رفت زیرا زمانی که شما پای سرمایه‌گذاری را به استارتاپ خود باز می کنید، ایشان صرفاً سود مالی را مد نظر قرار می‌دهند و همین مسأله منجر می‌گردد تا کیفیت فدای سودآوری شود.

6- هیئت مدیره
زمانی که قید سرمایه گذاران را بزنید، مسلماً دیگر نیازی هم به هیئت مدیره نخواهید داشت تا تصمیمات کلان را در آن مطرح کنید. یکی از ویژگی‌های استارتاپ ها این است که چابک هستند. به عبارت دیگر، در استارتاپ ها می بایست به سرعت تصمیماتی جدید اتخاذ کرد و اگر راه را به اشتباه رفته اید، در سریع‌ترین زمان ممکن می بایست اشتباه خود را جبران کنید و وجود هیئت مدیره به عنوان یک محدودیت در این زمینه محسوب می شود. به خاطر عدم وجود هیئت مدیره در سکان آکادمی، برخی اوقات از زمان آمدن یک ایده جدید تا عملی شدن آن تنها چند دقیقه به طول می انجامد.

7-جلسات طولانی
جلسات طولانی خصیصه اصلی سازمان های دولتی ایرانی است که در بیشتر مواقع هیچ Output یی هم ندارند و اگر استارتاپی بخواهد زمان قابل توجهی از نیروهای خود را با جلسات تلف کند، مدیران آن استارتاپ شکی به دل راه ندهند که راهی را در پیش گرفته‌اند که منجر به شکست است. توجه داشته باشید که در ابتدای راه شما نیازی به یکسری جلسات دارید که شاید چندین ساعت به طول انجامند، اما اگر در آن جلسات همه چیز به خوبی روشن شود تعداد این جلسات کاهش خواهد یافت و شما در سال به دو الی سه جلسه بیشتر نیازی نخواهید داشت. در مورد سکان آکادمی هم بایستی بگوییم که از بیستم شهریور ۹۲ تاکنون، دو جلسه بیشتر با تیم سکان آکادمی برگزار نشده است.

8- اتاق کنفرانس
اگر قرار باشد که شما جلسات زیادی نداشته باشید، به طور حتم نیازی هم به اتاق کنفرانس نخواهید داشت و اگر هم روزی نیاز پیدا کردید تا با یکی از مشتریان خود جلسه‌ای برگزار کنید، می‌توانید ایشان را به یک کافی شاپ دعوت کنید. جلسات سکان آکادمی در منزل یکی از اعضای تیم برگزار می گردد.

9- فاکس
در این مورد توضیح زیادی نمی‌دهیم چرا که در عصر ایمیل، وجود یک دستگاه فاکس در استارتاپ دور ریختن پول است. در سکان آکادمی هم سعی کردیم پول خود را دور نریزیم.

10- قوانین دست و پا گیر
ایجاد یک فرهنگ سازمانی مثل نحوه لباس پوشیدن، نحوه نامه نگاری، خوش قول بودن و … خیلی خوب است اما به نظر می‌رسد که برای یک استارتاپ در بدو امر غیر ضروری باشد. سعی کنید همه چیز دوستانه و غیر رسمی پیش رود و به مرور زمان قوانینی وضع کنید که منجر به بهبود کیفیت کارتان شود. خوشبختانه در سکان آکادمی بدون نیاز به هیچ گونه قانون تبیین شده ای، اعضای تیم با یکدیگر به تعامل پرداخته و کار خود را به پیش می برند.

11- تحقیقات بازار بیش از حد
برای اینکه شما یک استارتاپ موفق به راه اندازید، می بایست شناخت خوبی از بازار داشته باشید و به خوبی بدانید که مشتریان بالقوه خدمات یا محصولات شما چه کسانی هستند اما بلافاصله پس از آنکه آمار و ارقام نسبتاً درستی کسب کردید، تحقیقات خود را متوقف کرده و بیشتر تمرکز خود را روی تولید خدمات و محصولات باکیفیت قرار دهید زیرا اگر خود را خیلی غرق در تحقیقات بازار و آمار و ارقام به دست آمده کنید، نه تنها زمان را از دست می دهید، بلکه ممکن است تا حدودی ناامید هم شوید. ما در سکان آکادمی ابتدا لیست کاملی از رقبای داخلی تهیه کرده و تک تک ایشان را مورد ارزیابی قرار دادیم. سپس به سراغ نمونه‌های خارجی موفق مثل lynda.com و khanacademy.org رفتیم و نقاط قوت آن‌ها را بررسی کردیم. پس از این بررسی، دیگر تحلیل را کنار گذاشته و صرفاً روی تولید محتوا تمرکز کردیم و از جمله نتایج نسبتاً خوبی هم که کسب کردیم اینکه اگر شما به طور مثال در گوگل سرچ کنید «آموزش جاوا»، لینک اول گوگل به سکان آکادمی اختصاص دارد.

12- خود شما
استارتاپ شما همیشه به خود شما نیاز نخواهد داشت بلکه نقش شما این است که استارتاپ را به راه انداخته،‌ آن را پیش برید، تیم خوبی تشکیل دهید و از آن پس، همه چیز طبق روال به پیش خواهد رفت. یکی از اشتباهاتی که برخی کارآفرینان انجام می‌دهند این است که رد پایی از خودشان در تار و پود استارتاپ به جای می‌گذارند که این کاری بس اشتباه است چرا که کلیه اعضای تیم متکی به این فرد شده و اگر خدای نکرده اتفاقی برای این فرد رخ دهد، استارتاپ از هم خواهد پاشید. سعی کنید تا حد ممکن کار را تفویض کنید تا همه چیز متکی به شما نباشد و عرصه برای رشد سایر اعضای استارتاپ نیز فراهم گردد. این مورد آخر تا حدودی در مورد سکان آکادمی صدق نمی‌کند چرا که تاکنون چیزی در حدود یک سال و نیم از عمر این آکادمی آموزش آنلاین برنامه نویسی می‌گذرد و نیاز است تا تمامی اعضای تیم در کنار یکدیگر به پیش روند تا به ثبات بیشتری دست یابیم. درست است که در این پست در مورد چیزهایی که یک استارتاپ به آن‌ها نیاز ندارد صحبت کردیم، اما به خاطر داشته باشیم که نه تنها در کل دنیا بلکه در ایران هم که شرایط تاحدودی متفاوت است بیش از ۹۰ درصد از موفقیت یک استارتاپ بستگی به نیروی انسانی آن استارتاپ دارد.

لذا بیش از هر چیز به دنبال منابع انسانی درستکار، صادق، حرفه ای، هدف دار و باهوش باشید چرا که اگر شما بهترین دفتر کاری در میدان ونک تهران را هم داشته باشید و سرمایه چند صد میلیونی هم در حساب بانکی تان باشد اما در جمع آوری یک تیم حرفه‌ای ضعیف عمل کرده باشید، استارتاپ شما محکوم به شکست است اما در مقابل اگر هیچ مکان فیزیکی نداشته باشید، برای ثبت دامنه سایت خود هم پول قرض گرفته باشید اما یکی تیم حرفه‌ای داشته باشید که یکی از اعضای تیم در مشهد باشد، دیگری در بندرانزلی، یکی هم در اصفهان و ...،‌ بدون شک در دراز مدت موفقیت از آن شما خواهد بود. به نظر شما راه اندازی استارتاپ در ایران چه تفاوتی با راه اندازی استارتاپ در کشورهای مترقی مثل آمریکا دارا است و برای موفق شدن در راه اندازی استارتاپ به چه پیش نیازهایی در ایران نیاز خواهیم داشت؟بهزاد مرادی