اگر سال ۱۳۹۴ سال توسعه و آموزش برنامه‌نویسی نامگذاری می‌شد …

اگر سال ۱۳۹۴ سال توسعه و آموزش برنامه‌نویسی نامگذاری می‌شد …

سال نو مبارک! از خداوند متعال آرزو می‌کنیم که امسال سالی سرشار از پیشرفت، موفقیت، یادگیری و سلامتی برای تک تک ایرانیان چه آن‌هایی که در داخل کشور هستند و چه آن‌هایی که به خارج از کشور مهاجرت کرده‌اند باشد. در این مقاله قصد داریم ببینیم اگر امسال به جای دولت و ملت، همدلی و همزبانی سال توسعه و آموزش برنامه نویسی نامگذاری شده بود چه تبعاتی در سطح جامعه و برای آینده اقتصادی ایران می داشت. با وبلاگ سکان آکادمی همراه باشید.

متأسفانه از آنجا که اقتصاد کشورمان ایران بر پایه نفت خام است (اگر بر پایه فرآورده های نفتی بود نسبت به نفت خام خیلی بهتر بود) ما ملتی تنبل به بار آمده‌ایم و می بایست چشممان به دهان وزرای نفت سایر کشورها همچون عربستان سعودی، آمریکا و … باشد تا ببینیم که چه قیمتی روی نفت خام می‌گذارند و اگر هم از بد روزگار تصمیم بگیرند تا با کاهش قیمت جهانی نفت کشورهایی که درآمد آن‌ها بر پایه صادرات نفت است (مثل ایران) را مورد آزار و اذیت قرار دهند، به سادگی خواهند توانست این کار را انجام دهند. برخورداری از این موهبت الهی و این طلای سیاه باعث شده تا ما به فکر نوآوری، خلاقیت، رقابت در عرصه تولید در سطح جهانی، کیفیت گرایی و … نیافتاده بلکه صرفاً نفت را استخراج کرده و حتی زحمت پالایش و تبدیل آن را به محصول به خود نداده و به صورت خام و با حداقل قیمت آن را به فروش می رسانیم. به نظر می‌رسد که اگر ما نفت نداشتیم راحت‌تر می توانستیم همچون کشورهایی مثل ژاپن و کره جنوبی فکر خود را به کار انداخته و دنیا را تحت تأثیر محصولات خود قرار دهیم. امسال سال دولت و ملت، همدلی و همزبانی نامگذاری شده است و به نظر می‌رسد که شعاری بهتر از این نمی‌شد انتخاب کرد چرا که اگر دولت در خدمت ملت بوده و ملت هم همسو با سیاست‌های دولت گام برداشته و تک تک ما ایرانیان با همدلی و همزبانی پیش رویم، بدون شک آینده از آن ما خواهد بود. اما می‌خواهیم ببینیم که اگر امسال سال توسعه و آموزش برنامه نویسی نامگذاری می‌شد چه تبعاتی روی افراد به‌خصوص نسل جوان و همچنین اقتصاد ایران داشت!

پیش از توضیح در این رابطه، بد نیست نگاهی به سیاست برخی کشورها به برنامه نویسی داشته باشیم. اخیراً کشورهایی همچون انگلستان، آمریکا برنامه نویسی را جزو سیلابس آموزشی برخی مدارس خود قرار داده‌اند و کودکان را موظف می‌کنند تا از سنین ابتدایی با مفاهیم برنامه نویسی آشنا شوند. حال ممکن است این سؤال برای شما پیش بیاید که فایده این کار چیست؟ در پاسخ به سؤال فوق می بایست گفت که برنامه نویسی بدون تعارف کار دشواری است و فرایند ذهنی نسبتاً قابل توجهی مطلبد اما دروسی همچون ریاضیات و فیزیک هم دشوار هستند با این تفاوت که اصول برنامه نویسی را می‌توان پس از یادگیری وارد زندگی روزمره کرده اما درس‌هایی مثل ریاضی و … چیزهایی به ما یاد می‌دهند که به صورت لذت بخشی نمی‌توان آن‌ها را وارد زندگی روزمره فرد کرد ولو این که تاثیر بسزایی که این دست دروس در زندگی افراد دارند را نمی شود انکار کرد. در گذشته گفته می‌شد فردی که زبان انگلیسی بلد نباشد بی‌سواد است اما امروزه در کشورهای جهان اول (ای کاش ما هم جهان اول بودیم!)

گفته می‌شود کسی که اصول برنامه نویسی را بلد نباشد بی‌سواد است. از دید ما، کسی که خلاق نباشد محکوم به دنبال کردن افراد خلاق است و سیاستمداران کشورهای جهان اول این مهم را درک کرده‌اند که برنامه نویسی ارتباط تنگاتنگی با رشد خلاقیت در بچه‌ها دارا است لذا با استفاده از راه کارهای علمی و در حین حال Fun تمام تلاش خود را به کار می بندند تا افراد را از سنین ابتدایی با دنیای برنامه نویسی آشنا سازند. نیاز به توضیح نیست که در آینده اینترنت و خدمات اینترنتی بیش از این در زندگی روزمره افراد نقش پیدا خواهد کرد و باز هم نیاز به توضیح نیست که هر کجا پای اینترنت، خدمات آنلاین و … به میان می آید، ما نیاز به برنامه نویسان داریم. کشوری همچون هند این مهم را در زمان مناسبی درک کرد و سیاستمداران زیرساخت آی تی، برنامه نویسی و خدمات مرتبط با آن‌ها را در این کشور فراهم کردند و در حال حاضر هم می‌بینیم که مدیرعامل مایکروسافت، مدیر بخش موبایل گوگل، یکی از مدیران ارشد فیسبوک و … همه هندی هستند. کشوری همچون هند دیگر نگران پایین و بالا رفتن قیمت نفت و … نخواهد بود چرا که بستری فراهم کرده که یک برنامه نویس با یک لپ تاپ می‌تواند در خانه‌اش ماهیانه درآمدی حداقل معادل با ۵۰ میلیون (معادل با ارز ایرانی) داشته باشد.

اگر امسال سال توسعه و آموزش برنامه نویسی نامگذاری می‌شد می توانستیم این انتظار را داشته باشیم که تا حدوداً ۱۰ سال آینده ما هم آینده‌ای همچون هندی ها در پیش داشتیم. بچه‌های ما در مدرسه خلاق تر تربیت می شدند، تفکر انتقادی فرا می‌گرفتند و به جای اینکه مصرف کننده باشند (با بازی‌های طراحی شده توسط سایر کشورها بازی کنند)، خودشان بازی طراحی می کردند و از خلق کردن لذت می بردند و زمانی که به سن ۲۰ تا ۲۵ سالگی می رسیدند می توانستند یک استارتاپ راه اندازی کنند. اگر امسال سال توسعه و آموزش برنامه نویسی نامگذاری می‌شد ما در آینده‌ای نه چندان دور دیگر نگران پایین و بالا شدن قیمت نفت نبودیم زیرا اقتصاد ما بر پایه چیزی می چرخید که از دستان عربستان سعودی خارج بود. حال بهتر است به جای آنکه مرتب بگوییم اگر، ای کاش، چی می‌شد اگر و … خود دست به کار شویم و منتظر نمانیم که دیگران شرایط پیشرفت را برای ما فراهم سازند. سکان آکادمی با این هدف که «یادگیری برنامه نویسی از آنچه تصور می‌کنید راحت‌تر و لذت بخش تر است» در بیستم شهریور ماه ۱۳۹۲ فعالیت خود را آغاز کرد و از همان ابتدا هم هدفش را معطوف به توانمندسازی کودکان امروز و آینده سازان فردا گذاشته است.

اگر امروز از کسی که با دنیای وب فارسی مانوس است بپرسیم یک سیستم اشتراک گذاری ویدیو را در وب فارسی نام ببر بدون شک آپارات را نام خواهد برد، اگر از وی بپرسیم یک فروشگاه آنلاین را نام ببر مسلماً دیجی کالا را نام خواهد برد و اگر باز هم از وی بپرسیم که یک سایت ورزشی موفق را نام ببر، تنها گزینه وی ورزش سه خواهد بود. امیدواریم با کمک خداوند متعال به جایی برسیم که اگر در آینده از این فرد سوال شد یک سایت آموزشی را نام ببر، سکان آکادمی یکی از گزینه های مد نظر وی باشد. ما در سکان آکادمی قصد داریم فرصتی برای کسانی فراهم سازیم که در شهرستان‌ها هستند و امکان شرکت در کلاس‌های حضوری را ندارند که در تهران و سایر شهرهای بزرگ برگزار می‌شوند تا بتوانند به صورت آنلاین اقدام به کسب مهارت های برنامه نویسی کنند.

ما در سکان آکادمی قصد داریم به کسانی که پول شرکت در کلاس‌های حضوری را ندارند امید دهیم که صرفاً با دسترسی به اینترنت می‌توانید از دوره های باکیفیتی همچون دوره های حضوری برخوردار گردید و در مدت زمانی کوتاه به درآمدزایی برسید. در پایان هم روی سخن ما با والدین است. با گسترش شبکه‌های اجتماعی دیده می‌شود که والدین در بدو تولد فرزندشان برای وی اکانتی در شبکه‌های اجتماعی مثل فیسبوک می‌سازند تا بچه ایشان از همان ابتدا وارد دنیای آی تی شود. ای کاش به جای این کار، شعار «هر کودک یک وب سایت» در میان والدین فراگیر می‌شد تا در بدو تولد فرزندشان، یک سایت با نام فرزندشان (مثلاً sahandbagheri.ir) برایش ثبت می‌کردند تا فرزند ایشان به جای اینکه مصرف کننده یک سرویس خارجی باشد، خود از ابتدا یک وب مستر شود، مهارت های وبلاگ نویسی را یاد بگیرد و بستری برای وی فراهم شود تا خلاقیت وی بیش از پیش شکوفا گردد. با امید به این که سال جاری سالی سرشار از موفقیت و پیروزی برای تک تک ایرانیان باشد، از کلیه کاربران سکان آکادمی تقاضا داریم تا با انتقادات سازنده خود ما را در هرچه عملی تر ساختن هدفمان که همان «امید زندگی دادن به افراد» است یاری رسانند.بهزاد مرادی